حساب کاربری

یا

حداقل 8 کاراکتر

عقیم سازی گربه ؛ دلایل و فواید

زمان مطالعه4 دقیقه

عقیم سازی گربه
تاریخ انتشار : 19 بهمن 1401تعداد بازدید : 317نویسنده : دسته بندی : مراقبت از گربه
پرینت مقالـه

می پسنـدم0

اشتراک گذاری

اندازه متن12

وقتی بحث  عقیم سازی مطرح میشه ، یکی از دلایلی که براش مطرح میشه کنترل جمعیت حیوانات خونگیه. اما آیا دلایل دیگه ای هم براش وجود داره؟ آیا عقیم سازی می تونه برخی از مشکلات رفتاری گربه ها رو برطرف کنه؟

امروزه بسیاری از حیوانات خونگی بر اثر عدم توانایی تو رسیدگی به اونا و همچنین به خاطر اینکه پناهگاهها جایی برای نگهداری ازشون ندارن، تلف میشن. برخی از اونا به خاطر اینکه دیگه صاحباشون مسئولیت نگهداری از اونارو به عهده نمی گیرن، یوتانایز میشن؛ اما جمعیت بیش از حد تنها دلیل عقیم سازی گربه ها نیست. مشکلات سلامتی و رفتاری هم میتونه دلیلی برای عقیم سازی باشه.

عقیم سازی گربه

اگه میخوای بیشتر راجع به گربه ها بدونی کلیک کن!

چه اتفاقی می افته اگه گربه نرتون رو عقیم نکنین؟

گربه نری که عقیم نشده باشه، همیشه دوست داره پرسه بزنه، قلمرو خودش رو افزایش بده، جفت پیدا کنه و با ادرار نشونه گذاری و با رقیبان مبارزه کنه. اگه گربه شما داخل خونه ست، باید منتظر همین رفتارها ازش در داخل خونه باشین. نشونه گذاری با ادرار درست روی میز و صندلی و چیزهایی که متعلق به شماست صورت می گیره.
فکر نکنین که چون گربه شما فقط در داخل خونه زندگی می کنه، هیچ تأثیری در افزایش جمعیت گربه ها نداره و مشکلات گربه های خیابونی رو ندارن؛ هر روز تعداد زیادی از گربه ها از خونه هاشون فرار می کنن. گربه شما به راحتی میتونه از لای در فرار کنه، به خصوص که تحت تأثیر هورمون ها قرار گرفته باشه.
وقتی اون بیرون از خونه ست، در خطر صدمه دیدن و حتی مرگه؛ چرا که برای یافتن جفت مجبوره با نرهای دیگه مبارزه کنه. نرهایی که عقیم نشده باشن دوست دارن فراتر از قلمرو خودشون به جستجوی ماده ها بپردازن. گربه ها ممکنه وارد قلمرو یه گربه بزرگتر و قوی تر بشن و نتیجه اون درگیری میتونه تأسف بار باشه.
مبارزه گربه ها اگه کشنده نباشه، می تونه عواقب بدی داشته باشه. دندون نیش گربه بسیار تیزه. اگه گربه شما گاز گرفته بشه، ممکنه زخم عفونی شه و آبسه چرکی به وجود بیاد. این نوع عفونت بسیار دردناکه. در این موارد دامپزشک باید زخمو باز کنه و شستشو بده. با عقیم کردن گربه و نگه داشتن اون تو خونه، به راحتی میشه جلوی این حوادث رو گرفت. علاوه بر اون، هر چی جنگ بین گربه ها بیشتر بشه، خطر ابتلا و گسترش بیماریها هم بیشتر خواهد شد.

علاوه بر اون، گربه های نر در اواخر عمرشون بیشتر مستعد ابتلا به سرطان هستن. عقیم سازی گربه نر احتمال ابتلا به سرطان بیضه رو از بین می بره و خطر ابتلا به سرطان پروستات رو تا حد زیادی کاهش میده.

عقیم سازی گربه

چه اتفاقی می افته اگه گربه ماده تون رو عقیم نکنین؟

گربه های ماده ی خیابونی در معرض درگیری ها و جفت گیری های مکرر هستن.جفت گیری گربه ها گاه با خشونت و استرس فوق العاده زیادی همراهه. علاوه بر اون می تونه باعث بروز بیماری در گربه بشه. به دنیا آوردن بچه، به خصوص اگه گربه بسیار جوون باشه، می تونه اونو در معرض خطر قرار بده. گربه عقیم نشده در داخل خونه پر سر و صدا خواهد بود و تلاش میکنه که فرار کنه. زندگی برای یه گربه ماده عقیم نشده پر از استرسه.

همچنین برای تمامی اعضای خانواده هم استرس داره و باعث جذب گربه های نر همسایه هم میشه. صاحبای گربه خودشونو در رویارویی با گربه هایی خواهند یافت که پشت پنجره مدام علامت گذاری می کنن و با هم ستیز می کنن. دوره فحلی برای گربه ها می تونه بسیار پراسترس باشه. علاوه بر اون، گربه های ماده عقیم شده کمتر در معرض سرطانهای سینه، تخمدان و رحم قرار می گیرن.
مسئولیت پذیر باشین.
هیچ دلیلی برای عقیم نکردن گربه های خانگی وجود نداره. اگه بودجه شما کافی نیست، کلینیکهایی هستن که با هزینه های کمتر کار عقیم سازی رو انجام میدن.
بسیاری از صاحبای گربه ها این عقیده رو دارن که اجازه بدن گربه ماده شون بچه آوردن و حس مادر شدن رو تجربه کنه، اما بهتره مسئولیت نگهداری از گربه های بیشتر رو یادآوری کنم؛ اینکه گربه شون بعد از تحمل استرس، شش تا بچه به دنیا بیاره و عاقبتی جز پناهگاه، بی پناهی و مرگ نداشته باشن نمی تونه تجربه دلپذیری باشه.

عقیم سازی گربه

جراحی ایمن

عقیم سازی جزو جراحی های کم ریسک به شمار میره. برای نرها، عقیم سازی شامل برداشتن بیضه ها با استفاده از ایجاد شکاف در کیسه اونهاست. گربه ساعاتی پس از جراحی به خونه میره.
جراحی عقیم سازی در ماده ها شامل برداشتن رحم، لوله های فالوپ و تخمدانهاست. موهای قسمتی از شکم گربه تراشیده میشه و در پایان چند بخیه لازمه. بخیه ها بعد از ده روز کشیده میشن.

منبع: کتاب من و گربه ام

مقایسه محصولات

0 محصول

مقایسه محصول
مقایسه محصول
مقایسه محصول
مقایسه محصول