حساب کاربری

یا

حداقل 8 کاراکتر

از کجا بفهمم گربه ام دوستم داره و بهم علاقه داره؟

زمان مطالعه7 دقیقه

از کجا بفهمم گربه ام دوستم داره و بهم علاقه داره؟
آخرین بروزرسانی : ۱ اسفند ۱۴۰۲نویسنده : دسته بندی : رفتارشناسی گربه
پرینت مقالـه

می پسنـدم0

اشتراک گذاری

اندازه متن12

از کجا بفهمم گربه ام دوستم داره و بهم علاقه داره؟ این سوالیه که برای خیلی از سرپرستان گربه پیش میاد. این یه تصور غلط و رایجه که میگن گربه ها مهربون نیستن و احساسات ندارن. بله، درسته که به دست آوردن عشق یه گربه همیشه آسون نیست، اما وقتی یه گربه شروع به نشون دادن حس اعتماد به شما می کنه و بهتون اهمیت میده ، معنیش اینه که تونستین دلشو به دست بیارین!

دوستای پشمالوی گربه ها، یعنی سگ ها، از طریق لیس زدن، تکون دادن دم، توجه مداوم و گاه بیش از حد، و زبان بدن آشکار که میگه «بیا با من بازی کن» خیلی واضح تر عشق و علاقشون رو ابراز میکنن.

گربه ها توی نشون دادن عشق خودشون خیلی ظریف تر و زیرپوستی تر هستن، اگرچه این به این معنا نیست که پیوند مشترک بین گربه ها و انسان ها کمتر از سگ هاست. این فقط به این معنیه که برای ایجاد اعتماد باید بیشتر تلاش کنین تا زبان عشق گربتونو بشناسین و مرزهای گربتونو بهتر درک کنین.

برای آگاهی از این که گربتون دوستون داره باید با زبان بدنش آشنا باشید. برای آشنایی با زبان بدن گربه و شناختن رفتارهاش می تونید اینجا کلیک کنید.

مشاوره برای سنگ کلیه گربه

۱۲ رفتار که نشون میده گربتون شما رو دوست داره

زبان بدن هنگام درک اینکه چجوری یه گربه عشقش رو نشون می ده مهمه. در اینجا چند نشونه رایج وجود داره که نشون می ده گربه شما رو دوست داره:

از کجا بفهمم گربه ام دوستم داره و بهم علاقه داره؟

۱. پلک زدن آهسته

گفته می شه که چشم ها پنجره های روح هستن. با برخی از گونه های حیوانی، باید از تماس چشمی اجتناب بشه، زیرا این کار رو به عنوان رفتار تهاجمی تعبیر میکنن.

از سوی دیگه، گربه‌ها از تماس چشمی با صاحبای خودشون برای نشون دادن حس تحسین و علاقه استفاده می‌کنن و اغلب مستقیماً به چشمای کسایی که به اونا اعتماد دارن و دوستشون دارن نگاه می‌کنن.

اونا اغلب با پلک های رو به پایین و پلک زدن های مداوم و آهسته تماس چشمی برقرار می کنن. این نسخه از رفتار گربه ها حکم یه بوسه عاشقانه رو داره!

 

۲. ضربه سر

گربه شما ممکنه سر خودشو به شما بکوبه یا گونه های خودشو به شما بماله تا محبتشو نشون بده. این یه رفتار اجتماعی تو بچه گربه هاس که با زدن سرشون به خواهر و برادراشون و مادرشون ارتباط برقرار میکنن.
این کار اغلب تلاشیه برای اینکه بو و رایحه‌شون رو به شما منتقل کنن و درواقع شمارو تو جمع خودشون راه بدن! این کار به گربه ها کمک می کنه تا با هم پیوند بخورن و برای نشون دادن عشقشون به انسان ها هم همینکارو میکنن.

از کجا بفهمم گربه ام دوستم داره و بهم علاقه داره؟

۳. لیس زدن و تمیز کردن

گربه ها به عنوان نمایش محبت همدیگرو اصلاح می کنن و لیس میزنن و زمانی که اعتماد ایجاد بشه این رفتار رو به انسان ها هم نشون میدن. گربه ها اغلب صاحبای خودشون رو لیس می زنن یا به اونا اجازه می دن که اونارو برس بکشن.
لیس زدن نوعی نظافته که اونا روی دوستای گربه سان خودشون انجام می دن و با این کار همدیگه رو علامت گذاری می کنن. لیس زدن باعث ایجاد پیوند بین گربه و انسان می شه.
فقط حواستون باشه. موقعی که گربتون بهتون اجازه برس کشیدن میده مراقب حرکات سریع دم باشین و به هر گونه غرغر یا خش خش گوش بدین، چون نظافت، به خصوص با برس، اگه شدید باشه یا برای مدت طولانی ادامه پیدا کنه، می تونه بیش از حد تحریک کننده باشه.

از کجا بفهمم گربه ام دوستم داره و بهم علاقه داره؟

۴. ماساژ دادن

گربه ها معمولا با پنجه ی دستاشون همدیگه رو ورز می دن. این رفتاریه که از وقتی بچه گربه هستن شروع می شه و تا دوران شیرخوارگی از مادرشون همراهه. اعتقاد بر اینه که ماساژ دادن باعث آرامش و شاید افزایش اندورفین به مغز پس از پایان شیردهی می شه.

گربه هایی که صاحباشون رو ماساژ میدن، با این کار رضایت خودشون رو نشون می دن. وقتی که شما به آرومی اونارو نوازش می کنین، معمولا اونا هم شروع میکنن به ماساژ دادن شما. گاهی اوقات گربه ها برای ایجاد محل خواب نرم تر برای خودشون این رفتارو انجام میدن که این یه رفتار ذاتی محسوب می شه.

از کجا بفهمم گربه ام دوستم داره و بهم علاقه داره؟

۵. نشون دادن شکمش

این رفتار معمولا اخرین نشونه برای ابراز حس اعتماد یه گربه در نظر گرفته میشه. گربه ها فقط زمانی به پشت دراز می کشن و شکم خودشون رو نشون می دن که توی آروم ترین حالتشون هستن.
با این حال، این به معنی دعوت از شما برای مالیدن شکمش نیست! اونا به سادگی دارن میگن که به اندازه کافی احساس راحتی و امنیت می‌کنن تا یکی از آسیب‌پذیرترین قسمت‌های بدن خودشونو آشکار کنن. اگه میخواین برای مالش شکمش اقدام کنین، مراقب باشین، چون ممکنه گربه شما با گاز گرفتن یا پنجول زدن این کارتونو تلافی کنه!

۶. میو کردن

گربه‌ها معمولاً وقتی آهسته و آهسته با اونا صحبت می‌کنیم و احساس راحتی می‌کنن در جواب به ما میوهای کوتاه و آروم می‌دن. اگه میوها طولانی تر و کشیده بشن یا به خش خش تبدیل بشن، این نشونه اینه که بچه گربه شما به اندازه کافی با شما تعامل داره.

۷. خرخر کردن

گربه‌ها اغلب وقتی کنار شما استراحت می‌کنن یا زمانی که شما اونارو نوازش می‌کنین برای نشون دادن حس رضایتشون خرخر می‌کنن. اونا همچنین ممکنه زمانی که عصبی هستن خرخر کنن، اما این اغلب با زبان بدن متفاوتی مثل عقب بردن گوش ها، پایین انداختن سر، چرخوندن سریع دم یا قایم شدن همراهه.

از کجا بفهمم گربه ام دوستم داره و بهم علاقه داره؟

۸. سلام کردن موقع ورود شما به منزل

گربه شما سعی می کنه به شما نشون بده که وقتی دم در به شما سلام می کنه دلش برای شما تنگ شده. این سلام کردن اغلب با راه رفتن بین پاها و پیچوندن دم اونا در اطراف پاهای شما بروز داده میشه. گاهی اوقات با میو کردن و رفتار “دم جغجغه” هم همراهه، یعنی گربه شما به سرعت دم خودشو تکون می ده.
این روش گربه ها برای استقبال از شما موقع ورود به خونه ست. اونا همچنین ممکنه با این رفتار بخوان چیز مهمتری رو به شما بگن، مثلاً آماده خوردن هستن، به آب تازه نیاز دارن، یا ظرف خاکشون باید تمیز بشه، پس حتما این موارد رو بررسی کنین.

۹. دنبال کردن شما

گربه‌ها معمولا دنبال کسایی میکنن که دوستشون دارن و به اونا اعتماد دارن. این کار شبیه به همون سلام کردن موقع ورودتون به خونه‌ست.برای این کار از پشت سر شمارو تعقیب می کنن و همیشه خودشونو در معرض دید شما قرار می دن. همچنین ممکنه دور پاهای شما بپیچن.

از کجا بفهمم گربه ام دوستم داره و بهم علاقه داره؟

۱۰. زبان دم

گربه ها اغلب از دمشون برای ابراز حس ستایش صاحبانشون استفاده می کنن. گربه ای که شمارو دوست داره و بهتون اعتماد داره اغلب دم خودشو در حالت عمودی با قلاب یا C شکل در بالای اون نگه می داره. گربه ها ممکنه به آرومی دم خودشونو به جلو و عقب تکون بدن و اجازه بدن وقتی کنار شما دراز می کشه، لمسش کنین. حتی گاهی اوقات وقتی از دیدن شما خیلی خوشحال می شه، هنگام راه رفتن دم خودشو تکون میده.

۱۱. آوردن هدیه برای شما

گربه ها ذاتا شکارچی هستن. گربه ای که اجازه رفتن به خارج از منزل رو داره، با کشتن جونده ها و پرنده ها و حشرات و آوردن بقایای اون برای انسان به عنوان یه “هدیه” علاقشونو بروز میدن.

اگرچه این کارشون ممکنه حال شمارو بد کنه، اما واقعاً نشونه ی عشق و علاقه اوناست. گربه شما می خواد برای نشون دادن عشقش به شما بهتون هدیه بده. گربه های داخل خونه اغلب این کار رو با اسباب بازی ها یا وسایلشون انجام می دن چون طبیعتا امکان شکار کردن موجودات زنده رو ندارن!

از کجا بفهمم گربه ام دوستم داره و بهم علاقه داره؟

۱۲. خوابیدن در نزدیکی شما

گربه ای که انتخاب می کنه روی پای شما یا نزدیک شما بخوابه، عشق و اعتماد خودشو به شما نشون می ده. حتی اگه وقتی بخواین نازشون کنین از این کار امتناع کنن، اما با خوابیدن کنار شما دارن میگن که کنارتون احساس امنیت می کنن و به شما اعتماد دارن که شما از اونا محافظت میکنین، یا در صورت بروز خطر اونا از شما محافظت میکنن.

گربه ها عشق رو به طرق مختلف نشون می دن. زبان بدن، رفتارها و صداهای اونا اغلب چیزهای زیادی در مورد سطح اعتماد و تحسین اونا به ما میگن. تصدیق و درک این رفتارها می تونه به ایجاد یه پیوند قوی و محبت آمیز با گربه شما کمک کنه. عشق یه گربه همیشه به راحتی به دست نمیاد، اما وقتی اعتماد ایجاد شه، رابطه بهتری وجود نداره.

منبع: petmd

مقایسه محصولات

0 محصول

مقایسه محصول
مقایسه محصول
مقایسه محصول
مقایسه محصول