مصرف غلات در سگها ؛ آیا سگ ها میتونن گندم و غلات بخورن؟

مصرف غلات در سگها

وقتی داخل پتشاپ قدم میزنیم بسیاری از غذاهای تجاری رو میبینیم که نوشتن grain free. بنابراین اگه به سگمون غذای حاوی غلات بدیم عذاب وجدان میگیریم! اما خب موضوع چیه؟ منع مصرف غلات در سگها ممکنه از تراژدی آلودگی غذای حیوانات خانگی در سال 2007 که گلوتن گندم وارداتی از چین با مواد شیمیایی صنعتی آلوده شده ناشی باشه.اینکار برای افزایش کاذب خوانش سطح پروتئین مورد استفاده قرار گرفته بود و در هنگام مصرف باعث آسیب به کلیه‌ها شد. هزاران حیوون خونگی بیمار شدن و بسیاری هم مردن. البته در اونجا خود غلات مقصر نبود، اما این چیزیه که بسیاری از مردم به خاطر دارن.

این به این معنی نیست که گلوتن گندم بده. برخی از افراد  ممکنه به گندم حساسیت داشته باشن و یا گندم و گلوتن در اونا منجر به ایجاد بیماری خودایمن بشه. اما بقیه ما با گندم مشکلی نداریم و می‌تونیم اونو بخوریم یا بدون عوارض جانبی اونو مصرف کنیم. ما نمی دونیم چند درصد از سگ ها ممکنه شرایط مشابهی داشته باشن، اما به احتمال زیاد همه اونا دچار این مشکل نیستن.

آیا مصرف غلات در سگها باعث آلرژی میشه؟

مصرف غلات در سگها آلرژی ایجاد نمیکنه، با این حال سگ ها می تونن هدف آلرژی باشن و برخی از غذاها حساسیت زاتر از سایرین هستن که شامل خوراکی های خاص میشن، نه یه دسته کلی از مواد غذایی؛یعنی مثلا گندم میتونه حساسیت زا باشه که خودش جزو غلات محسوب میشه.

مصرف غلات در سگها

با یه کلیک ساده میتونی به همه مطالب وِتوریا راجع به رژیم غذایی پت ها دسترسی پیدا کنی!

پنج ماده اصلی تحریک کننده آلرژی برای سگ ها به ترتیب شامل:

1- گوشت گاو
2- لبنیات
3- گندم
4- مرغ
5- تخم مرغ

 غذاهایی که از طریق اصلاح ژنتیکی فراوری شدن (GMO) چطور؟

برخی از افراد نگران استفاده از دانه های اصلاح شده ژنتیکی هستن. اونا معتقدن که استفاده از ابن مواد می تونه به “سندرم روده سوراخ شده” منجر بشه که در اون شکاف های کوچیک در مخاط روده ایجاد می شه و به باکتریها ، سموم ، پروتئین هایی که ناقص هضم شدن و چربی ها اجازه میده تا به جریان خون نشت کنن و باعث ایجاد یک پاسخ خود ایمنی بشن که منجر به حساسیت غذایی ، خستگی، بثورات پوستی ، گاز و نفخ میشه؛ اما هیچ یک از این موارد واقعا رخ نداده و صرفا در حد حدس و گمانه. با این وجود ، اگر GMO شما رو نگران میکنه ، به دنبال غذاهایی با دانه های با محبوبیت کمتر باشین که کمتر از نظر ژنتیکی اصلاح میشن. این موارد شامل جو ، جو دوسر ، ارزن ، کینوا ، تیف و گندم سیاهه.

مصرف غلات در سگها

آیا سگ ها مثل اجدادشون؛ یعنی گرگ ها غذا می خورن؟

این تصور وجود داره که سگ ها باید رژیم غذایی مشابه اجداد وحشیشون داشته باشن. سگ ها در واقع با گرگ ها از این نظر متفاوت هستن. در حقیقت ، دانشمندان بر این باورن که یکی از تغییرات فیزیولوژیکی که به سگها کمک کرده تا در کنار انسان تکامل پیدا کنن ، توانایی هضم نشاسته ست. سگها در 10 ژن کلیدی در مقایسه با گرگها تفاوت هایی دارن که اونارو  قادر می سازه تا از دانه ها بهتر استفاده کنن.

علاوه بر این ، غذاهای بدون دانه به معنای غذاهای بدون گیاه نیستن. غلات دانه هایی مثل گندم ، برنج ، جو دوسر ، ذرت ، جو ، ارزن و کینوا هستن. رژیم های غذایی بدون دانه از منابع گیاهی دیگه ای مثل سیب زمینی ، سیب زمینی شیرین ، کدو تنبل ، نخود فرنگی ، کدو حلوایی ، جعفری ، هویج ، سبزی، اسفناج و میوه های مختلف استفاده میکنن. اینها غذاهایی نیستن که گرگ ها میخورن. در حقیقت ، برخی از این ترکیبات مواد مغذی کمتری نسبت به غلات فراهم می کنن.

اگه دوست دارین برای پتتون رژیم غذایی بگیرین کلیک کنین

آیا مصرف غلات می توونه سگها رو چاق کنه؟

این ایده احتمالاً از رژیم غذایی کم کربوهیدرات که رژیم غذایی محبوبی در بین ما انسان هاست ناشی شده. اما نداشتن غلات به معنای عدم وجود کربوهیدرات نیست. غذاهای بدون غلات تقریباً به همون مقدار کربوهیدرات دارن که غذاهای حاوی غلات آن مقادیر رو دارا هستن. در واقعیت ، گلوتن گندم حاوی بیش از 80 درصد پروتئینه که از این مقدار، 99 درصد اون قابل هضمه و مشخصات اسید آمینه مشابه پروتئین های گوشت داره. ذرت ، هنگامی که به درستی تهیه بشه منبع عالی کربوهیدرات قابل هضم ، اسیدهای چرب ضروری و فیبره که می تونه یه ماده مهم در رژیم های غذایی برای سگ های دارای شرایط خاص باشه که نیاز به کاهش چربی یا پروتئین دارن.

آیا تهیه رژیم های غذایی فاقد غلات در سگها، پول دور ریختنه؟!

اگه شما با توجه به مواردی که در بالا بهش اشاره شد تصمیم گرفتین از غلات به عنوان بخشی از رژیم غذایی سگتون استفاده کنین و سگ شما در هضم و جذبش مشکلی نداشت و مطابق سلیقش بود، میتونین از این منابع براش استفاده کنین؛ در غیر اینصورت انگار دارین پولتون رو دور میریزین!

اگه سگ شما علائم آلرژی داره و یا علائم عدم تحمل مواد غذایی مثل اسهال مکرر رو داشته باشه ، ممکنه تغییر رژیم غذایی ایده خوبی باشه اما این تغییر در رژیم غذایی حتما باید زیر نظر دامپزشک و متخصص تغذیه باشه.

منبع: akc

دکتر ژینوس مرتضوی
ارسال دیدگاه