تغذیه گربه ها ؛ آیا گربه ها میتونن غذای سگ بخورن؟؟

آیا گربه ها میتونن غذای سگ بخورن؟؟

تغذیه گربه ها یکی از مهمترین مواردیه که صاحبای پت بهش توجه ویژه دارن. شاید این سوال برای شما در مورد رژیم غذایی گربه پیش اومده باشه که آیا گربه ها میتونن غذای سگ بخورن اصلا خوردن غذای سگ برای گربه ها ضرری داره؟
شاید شما به طور تصادفی به گربه خودتون مقداری غذای سگ داده باشین یا گربه شما کمی غذا از ظرف غذای سگتون خورده باشه. خوشبختانه مقدار کمی غذای سگ معمولاً به گربه آسیب نمی رسونه. با این حال ، تغذیه طولانی مدت غذای سگ به گربه ها می تونه عوارض ایجاد کنه. اگرچه غذای گربه و غذای سگ مشابه به نظر میرسن، اما تفاوت های مهمی بینشون وجود داره.

نیازهای غذایی گربه

گربه ها گوشت خوار حقیقی محسوب میشن و‌ این یعنی اونا برای رشد به پروتئین های حیوانی نیاز دارن.
غذای سگ حاوی مقادیر کافی پروتئین ، تائورین و سایر ویتامین ها و مواد معدنی مورد نیاز برای حفظ سلامتی گربه نیست. علاوه بر این ، محتوای کالری ، چربی و آب در غذای سگ ممکنه برای گربه ها مناسب نباشه.

آیا گربه ها میتونن غذای سگ بخورن؟؟
گربه ها چه غذایی باید بخورن؟

چندین نوع مختلف غذای تجاری گربه برای خرید در دسترسه ،مثل غذای خشک ، کنسرو شده و خام. این ترکیبات از نظر ترکیب با غذاهای خشک ، کنسرو شده یا خام سگ متفاوته.
بسیاری از متخصصان رژیم غذایی گربه برای کمک به حفظ آب بدن ، به حداقل رساندن میزان دریافت کربوهیدرات و تقویت دستگاه ادراری سالم ، تغذیه غذای مرطوب گربه را توصیه می کنن. گربه ها برای رشد نیازی به کربوهیدرات ندارن و غذای گربه به طور کلی در این عنصر مغذی بسیار کمتر از غذای سگ هاست.
در حقیقت ، مصرف زیاد کربوهیدرات در گربه ها با دیابت و چاقی در ارتباطه. علاوه بر این ، گربه ها تمایل به نوشیدن آب کافی ندارن تا به خوبی آب بدنشون تامین بشه ، این می تونه باعث مشکلات دستگاه ادراری و کلیه توی گربه ها بشه.

برای مطالعه ی سایر پست های مربوط به رژیم غذایی گربه کلیک کنین

تغذیه گربه ها

اگر گربه شما غذای سگ بخوره باید چیکار کنین؟

اگر گربه شما هر چند وقت یک بار چند لقمه غذای سگ بخوره ، احتمالاً جای نگرانی نیست. گربتون رو برای مشکلاتی مثل کاهش وزن ، استفراغ ، اسهال ، وضعیت نامناسب پوست / کت ، دفع ادرار یا مدفوع نامناسب یا سایر علائم بیماری کنترل کنین. اگه گربه وضعیت خوبی نداشت حتما به دامپزشک مراجعه کنین.
اگر گربه شما آلرژی ، معده حساس یا مشکل خاصی در سلامتی داشته باشد ، خوردن غذای سگ ممکن است مشکل ساز شود. نوع غذایی را که گربه خورده است یادداشت کنید و در مورد عوارض احتمالی با دامپزشک مشورت کنید.
اگه متوجه شدین گربه شما به طور منظم مقدار زیادی غذای سگ می خوره ، باید به دامپزشک مراجعه کنین. گربه شما ممکنه برای ارزیابی سلامت کلی و بررسی اثر سو تغذیه به آزمایش نیاز داشته باشه.
غذای سگ رو دور نگه دارین تا گربتون نتونه پیداش کنه . از تغذیه یکسان همه حیوانات خانگی خودداری کنین و ظرف های غذای باقی مانده را بردارین.

دکتر ژینوس مرتضوی
ارسال دیدگاه