حساب کاربری

یا

حداقل 8 کاراکتر

مسواک زدن دندان گربه؛ چند وقت یک بار و چطوری دندان گربه ام رو مسواک بزنم؟

زمان مطالعه7 دقیقه

مسواک زدن دندان گربه
آخرین بروزرسانی : ۱۷ اردیبهشت ۱۴۰۳نویسنده : دسته بندی : مراقبت از گربه
پرینت مقالـه

می پسنـدم0

اشتراک گذاری

اندازه متن12

مسواک زدن دندان گربه ها شاید برای سرپستای گربه عجیب به نظر برسه و فکر کنن که نیازی به این کار نیست اما درست مثل سگ ها، گربه ها هم نیاز به مسواک زدن دارن.

چرا باید دندان های گربه ام رو مسواک بزنم؟

حدود ۵۰ تا ۸۰ درصد از گربه های بالای چهار سال مبتلا به بیماری پریودنتال (عفونت بافت های اطراف دندان) هستن. بیماری پریودنتال با التهاب لثه شروع میشه که در اثر تماس پلاک با لثه ایجاد میشه.

اگه این پلاک ها از طریق مسواک زدن منظم پاک نشن، پلاک ضخیم و معدنی میشه و در نتیجه جرم ایجاد میشه. در صورت عدم درمان، ژنژیویت و التهاب لثه ممکنه به بیماری پریودنتال مخرب تبدیل بشه که احتمالا دردناکه و در نهایت منجر به از دست دادن دندان میشه.

مشاوره دامپزشکی آنلاین وتوریا


چند وقت یکبار باید دندان های گربه رو مسواک بزنم؟

درست مثل ما آدما، گربه ها هم برای کمک به کاهش پلاک و جلوگیری از تجمع جرم دندان به مراقبت روزانه دندان نیاز دارن. اینکه گربه‌تون مسواک زدن دندان‌هایش رو بپذیره و برای انجامش مقاومت نکنه، نیاز به آموزش داره، اما زمانی که به این روند عادت کرد، مسواک زدن دندان گربه نسبتاً آسون خواهد بود. مسواک زدن دندان گربه به طور روزانه بسیار مفیده و به ایجاد یک روتین کمک می کنه. مسواک زدن دندان گربه حداقل سه بار در هفته برای کمک به حذف پلاک و جلوگیری از تجمع جرم دندانی توصیه میشه.

بهتره به گربه تون از وقتی که هنوز بچه گربه ست مسواک زدن رو آموزش بدین تا این کار رو راحت تر بپذیره و به این روتین عادت کنه.

بهتره به گربه تون آموزش بدین که مسواک زدن رو در حالی که هنوز بچه گربه ست بپذیره. اگه گربه مسن‌تری دارین، این روند ممکنه کمی بیشتر طول بکشه، اما همچنان ارزش تلاش رو داره.

مسواک زدن دندان گربه


برای آموزش پذیرش مسواک زدن دندان گربه چه مراحلی رو باید دنبال کنم؟

برای موفقیت توی مسواک زدن دندان گربه خود، باید این کار رو به یه تجربه مثبت برای هر گربه ها تبدیل کنین. برای گرفتن بهترین نتیجه، مراحل زیر رو دنبال کنین:

 • زمان و مکان آرومی رو برای شروع انتخاب کنین. اتاق کوچیکی رو انتخاب کنین که بتونین گربه خودتونو روی سطحی مثل پیشخوان یا میز (روی پتو یا حوله) قرار بدین یا اونو توی بغل خودتون بنشونید. اطمینان حاصل کنین که توی مکانی این کار رو انجام بدین که بتونین درهارو ببندین تا راه های فرار رو مسدود کنین.
 • یک سواب پنبه ای رو توی آب ماهی تن که از یک قوطی ماهی تن تخلیه شده فرو کنین. آب تن ماهی هیچ اثر مفیدی برای دندان یا تمیز کردن دندان نداره، اما بیشتر گربه‌ها طعم اونو دوست دارن که ارتباط مثبتی بین آب تن ماهی و تجربه مسواک زدن ایجاد می‌کنه.
 • سر گربه خودتونو توی زاویه ۴۵ درجه قرار بدین و به آرومی لب های اونو به سمت عقب بکشین. دهان می تونه بسته بمونه.
 • به آرومی نوک اپلیکاتور یا مسواک رو در امتداد ناحیه ای که بافت لثه با سطح دندان تماس می گیره (حاشیه لثه) مالش بدین. این منطقه ایه که پلاک تجمع پیدا میکنه و التهاب لثه شروع میشه. فقط سطوح خارجی دندان ها نیاز به مسواک زدن دارن.
 • برای چند دفعه اول، سواب پنبه ای رو فقط روی چند دندان  بمالید نه توی کل دهان، به خصوص اگه گربه شما در مورد این روند مطمئن نیست یا عصبی و مضطربه.
 • وقتی که گربه شما کاملاً عادت کرد که دندان هاش رو مسواک بزنین، وقت اونه که استفاده از مسواک رو شروع کنین.
مسواک زدن دندان گربه


از چه نوع مسواکی برای گربه ام استفاده کنم؟

مسواک های تجاری موجود هستن که به طور خاص برای استفاده گربه ها طراحی شدن. این مسواک ها شامل:

 1. مسواک هایی با دسته های زاویه دار
 2. برس های کوچیکی که به راحتی توی دست شما قرار می گیره
 3. مسواک های انگشتی (طراحی شده برای قرار گرفتن روی نوک انگشت شما)

برای برخی از گربه ها، استفاده از مسواک بسیار نرمی که برای استفاده نوزادان انسان طراحی شده قابل قبوله. همچنین می تونین از یه مسواک انگشتی یا گازی که دور انگشت پیچیده شده استفاده کنین یا به استفاده از یک سواب پنبه ای ادامه بدین.

اگه مطمئن نیستین که از کدوم مسواک استفاده کنین، با دامپزشک مشورت کنین. در نهایت، ترجیحاً از مسواکی استفاده بشه که موهای اون درست به زیر خط لثه توی سطح مشترک دندان/لثه برسه.

صرف نظر از نوع مسواکی که استفاده می کنین، مهمه که ملایم عمل کنین و به آرومی مسواک کنین،  چون به راحتی میتونین نوک مسواک رو به طور تصادفی به لثه ها فشار بدین و باعث سوزش بشه.

آیا استفاده از خمیر دندان انسانی برای مسواک زدن دندان گربه اشکالی نداره؟

خمیر دندان های انسانی حاوی موادی هستن که نباید اونا رو قورت داد. اگه بلعیده بشن، می تونه باعث ناراحتی معده یا اختلالات گوارشی بشه. برخی از خمیردندان های انسانی حاوی مقادیر بالایی سدیم هستن که حتی ممکنه حیوان خانگی شما رو بیمار کنه.

مسواک زدن دندان گربه


دوستم توصیه کرد که از جوش شیرین برای مسواک زدن دندان گربه ام استفاده کنم. آیا این اشکالی نداره؟

خیر. جوش شیرین محتوای قلیایی بالایی داره و در صورت بلعیدن، تعادل اسید معده و دستگاه گوارش رو به هم می زنه. علاوه بر این، جوش شیرین طعم خوبی نداره، که ممکنه باعث بشه گربه شما هنگام مسواک زدن دندان ها همکاری نکنه.

چرا خمیر دندان حیوانات خانگی توصیه میشه؟

خمیر دندان حیوانات خانگی در چندین طعم مختلف موجوده که برای گربه ها اشتها آوره. با استفاده از محصولی که طعم خوبی داره، گربه شما بیشتر از تجربه مسواک زدن لذت خواهد برد.

دقیقا چجوری باید دندان های گربه ام رو مسواک بزنم؟

به دنبال روشی که در بالا توضیح داده شد تا گربه خودتونو به مسواک زدن عادت بدین، این مراحل رو برای یک جلسه مسواک زدن موفق دنبال کنین.

 • مقدار کمی خمیر دندان رو روی مسواک بمالین. سر گربه خودتونو با زاویه ۴۵ درجه قرار بدین و به آرومی لب های اونو به سمت عقب بکشین. دهان می تونه بسته بمونه.
 • قبل از هر چیز برای مسواک زدن روی دندان های بزرگ گونه و دندان نیش تمرکز کنین؛ دندان هایی که پلاک و جرم روی اونا سریع تر جمع میشه.
 • نگران مسواک زدن نوک یا داخل دندان ها نباشین، مگر اینکه گربه شما همکاری زیادی داشته باشه و اجازه بده که این کار رو انجام بدین. بیشتر آسیب های پریودنتال در سطوح خارجی دندان ها و اطراف ریشه ها اتفاق می افته. این جاییه که شما باید تلاش خودتونو برای مسواک زدن انجام بدین. زبان زبر و ساینده گربه کمک زیادی به حذف پلاک از سطوح داخلی دندان ها میکنه و نیاز به مسواک زدن این سطوح رو کاهش میده.
 • به تدریج تا مسواک زدن تمام دندان ها پیش برین (این کار احتمالا چند روز یا چند هفته طول می کشه). مطمئن بشین که به دندان های بزرگ انتهای دهان رسیدگی کردین.
مسواک زدن دندان گربه


چقدر باید برای مسواک زدن دندان های گربه ام وقت بگذارم؟

سعی کنین تقریباً ۳۰ ثانیه هر طرف دهان رو مسواک بزنین.

آیا چیز دیگه ای هست که راجع به مسواک زدن دندان گربه ام باید بدونم؟

آره. دهان گربه حاوی تعداد زیادی باکتریه. در صورت امکان، هنگام مسواک زدن دندان گربه تون دستکش بپوشین. اگه این کار توانایی شما رو برای مسواک زدن موثر دندان های اون محدود می کنه، پس از اتمام کار بدون دستکش حتما دست های خودتونو به طور کامل با آب و صابون بشورین. همچنین، قبل از استفاده از مسواک، اونو کاملاً بشورین. مسواک رو هر سه ماه یکبار تعویض کنین و اگه چند تا گربه دارین، برای هر کدوم از مسواک متفاوت استفاده کنین.

منبع: VCA Animal Hospitals

مقایسه محصولات

0 محصول

مقایسه محصول
مقایسه محصول
مقایسه محصول
مقایسه محصول