انتخاب خاک گربه: از کجا بدونیم چه خاکی مناسبه؟

انتخاب خاک گربه

 

امروزه انواع مختلف خاک گربه وجود داره. پس انتخاب خاک گربه شاید کار سختی باشه از کجا بدونم کدوم یکی برای گربه ام مناسبه؟ میخوام مطمئن باشم که گربه ام از استفاده از ظرف خاکش بیزار نشه.

پاسخ: گزینه های مختلفی برای انتخاب خاک گربه وجود داره. برخی از اونا طوری طراحی شدن که برای افراد خوشایند باشن (از نظر بو و کیفیت ساخت)، اما لزوما نمیتونن برای گربه ها مناسب باشن. خاکهای معطر شدید برای اینکه خوشایند انسانها باشن تولید شدن. شما هم شاید دوست داشته باشین که خاکی رو انتخاب کنین که از لحاظ اقتصادی به صرفه باشه و بوی خوبی هم داشته باشه، اما اگر گربه تون اونو دوست نداشته باشه، پولتونو دور ریختید.

انتخاب خاک گربه

انتخاب خاک هر گربه مهمه چون هر گربه ای سلیقه ی خودشو داره

در کل، مورد پسندترین خاک برای انتخاب کردن برای استفاده گربه اونیه که ساختاری نرم و شن مانند داشته باشه. چندین نوع خاک در بازار وجود داره:

یکی خاک معمولیه که قیمت ارزون و جذب مناسب داره؛ اما این خاک بسیار سنگینه و گلوله نمیشه و اگر خیس بشه باید به طور کامل عوض شه تا بو نگیره. هر چه دونه هاش ریزتر باشه، به دست و پای گربه می چسبه و به اطراف پخش میشه.

خاک گلوله شونده (clumping)؛ که اگه خیس بشه سفت و تبدیل به گلوله میشه و به سادگی با بیلچه قابل برداشتنه؛ این خاک دیر بو می گیره و به صرفه تره.

بعضی از بقایای گیاهان کشاورزی تولید میشن و قابل بازیافت هستن؛اما قیمتش بالاست، غبار زیادی دارن و چون گلوله نمیشن، تمیز کردن اونا سخته. این نوع خاک بیشتر به دست و پای گربه می چسبه.

نوع دیگه از پلت های چوبی تهیه میشن و قابلیت جذب خوبی دارن ولی غبار زیادی ایجاد میکنن و به پنجه های گربه می چسبن. گاهی براده های چوب پنجه های گربه رو زخم میکنه و باعث عفونت میشه.

یه نوع دیگه از روزنامه ها و کاغذهای بازیافتی تولید میشن که به صورت گلوله های ریز در میاد و قدرت جذب خوبی دارن و تمیز کردن اونا هم آسوونه. این نوع، به دست و پای گربه هم نمی چسبه. مشکل اصلی این نوع خاک وجود بقایای جوهر روزنامه هاست که می توونه مشکلات پوستی یا مسمومیت به دنبال داشته باشه.

انتخاب خاک گربه

خاکهای سیلیکا ژل قابلیت جذب بالایی دارن. این خاک هر ماه یکبار باید تعویض بشه و به دست و پای پت نمی چسبه. ولی حرکت گربه توی اون سروصدای زیادی ایجاد میکنه و همچنین بسیاری از گربه ها به علت ساختارش، دوست ندارن ازش استفاده کنن.

 توصیه ی وتوریا استفاده از خاک های گلوله شونده با کیفیت خوب هستش.

اگه دوست دارین به بقیه مقالات وتوریا هم دسترسی داشته باشین کلیک کنید!

بو

برای انتخاب خاک گربه باید حواستون بله بو باشه خاکهای معطر شدید و یا افزودنی های معطر به خاک رو فراموش کنید. این خاکها و افزودنی ها برای اون تولید شدن تا بو رو بپوشونن، در صورتی که اگه شما به طور منظم خاک رو تمیز کنید، این اتفاق نمی افته. نیاز نیست که وقتی گربه شما وارد ظرف خاک میشه، بینی حساسش توسط بوهای قوی بمب بارون بشه. تمام چیزی ه که گربه تون می خواد اینه که هیچ بویی رو احساس نکنه و یا فقط بوی خودشو حس کنه.

 

ساختار خاک گربه

توی انتخاب خاک گربه برای بسیاری از گربه ها نوع ساختار خاک، غذا و یا حتی محل خواب اهمیت داره. موقع خرید خاک، به سلیقه و نوع ساختاری که گربه تون ترجیح میده، توجه کنید. گربه ها معمولا خاک نرم و شن مانند رو ترجیح میدن.

 

تمیزکردن منظم ظرف خاک گربه

جدا از اینکه چه نوع خاکی را برای گربه تون انتخاب میکنید توی انتخاب خاک گربه قانون طلایی اینه که ظرفش رو تمیز نگه دارین. اگه خاک بوی بدی بگیره ، تقصیر گربتون نیست.  بو رو با اسپری یا افزودنی از بین نبرین. دو بار در هفته ظرف رو تمیز و خاکش رو هر موقع لازم دیدین عوض کنین . گربه ها خیلی تمیزن و خوبه که تمیز ترین خاک رو برای دستشویی کردن داشته باشن.

انتخاب خاک گربه

 

برند خاک گربه رو مدام عوض نکنین!

گربه ها به یه چیزی که عادت میکنن دیگه دل کندن ازش براشون سخته پس برند و نوع خاکتون  رو به یکدفعه عوض نکنین. وقتی گربه وارد ظرف خاک میشه انتظار داره خاکی که با پنجش عقب میزنه همون حس خاک دیروزی رو بهش بده. اگه خیلی لازمه که نوع خاک رو عوض کنین مقدار کمی از خاک جدید رو به خاک قبلی اضافه کنین و در طول چند روز به تدریج جایگزینش کنین.

مطمئن نیستین چه خاکی بخرین؟

اگه گربه ای رو به سرپرستی گرفتین ، باید بدونین که گربه در محیط قبلی از چه نوع خاکی استفاده می کرده و با اون شروع کنین تا از استرس بیشتر جلوگیری بشه. اگه خواستین نوع خاک رو عوض کنین ، به تدریج و وقتی گربه توی خونتون مستقر شد اینکار رو انجام بدین. اگه بچه گربه هنوز در مرحله آموزشه ، نیازی نیست اونو با بوی تند خاک و یا جنس و ساختار خاص و متفاوت گیجش کنین.

خاک گربه هوشمند چیه؟

انتخاب خاک گربه هوشمند میتونه بیماری گربتون رو زودتر بهتون اعلام کنه و باعث شه خیلی سریعتر به بیمار بودن پتتون پی ببرن خصوصا بیماری های مجاری ادراری و کلیوی شما میتونین این خاک رو همین الان از برند چشت و پت شاپ وتوریا بخرین.

خاک گربه چشت مدل کلامپینگ هوشمند چند ویژگی مهم داره :

  • قابلیت تشخیص بیماری: خاک گربه چِشت با تغییر رنگ، وضعیت سلامتی گربتون رو مشخص میکنه.
  • یک سوم سبک تر: خاک گربه چشت پنج برابر نسبت به سایر خاک ها سبک تره، پس نه خودتون آرتروز میگیرین نه پیک موتوری!
  • اشتراک با ارسال رایگان: با دریافت اشتراک خاک بستر، هر ماه خاک رو به صورت رایگان تحویل می گیرین؛
  • بدون آلرژی: خاک چشت تصفیه و شتسشو میشه تا حساسیت گربه ها و افراد آلرژیک رو تحریک نکنه
  • تمیز کردن ساده: کافیه فقط مدفوع خشک شده رو از خاک خارج کنین. ساختار کریستالی خاک، رطوبت و بوی ادرار رو به دام میندازه
  • بدون پلاستیک: هیچ پلاستیکی در بسته بندی ها استفاده نمیشه؛
  • جذب بوی بالا: بو کل خونه رو برنمیداره!

 

چه فاکتورهایی برای انتخاب خاک گربه مهمن؟

ساختار خاک گربه و اندازش یه فاکتور خیلی مهم توی انتخاب خاک گربست گربه ها معمولاً خاک هایی رو دوست دارن که ریز و شن مانند باشه . علاوه بر بو هم یه فاکتور مهم دیگست گربه ها از خاک هایی که معطر باشن معمولا خوششون نمیاد
دکتر ژینوس مرتضوی
ارسال دیدگاه