حساب کاربری

یا

حداقل 8 کاراکتر

هزینه نگهداری گربه؛ برای نگهداری از گربه در خانه چقدر باید هزینه کنم؟

زمان مطالعه7 دقیقه

هزینه نگهداری گربه
آخرین بروزرسانی : ۲۳ اردیبهشت ۱۴۰۳نویسنده : دسته بندی : مراقبت از گربه
پرینت مقالـه

می پسنـدم0

اشتراک گذاری

اندازه متن12

هزینه نگهداری گربه ها هم مثل هر هزینه دیگه ای با گذشت زمان دچار تغییر میشه اما به نظر میرسه که در سال ۲۰۲۴ هزینه همه چیز افزایش پیدا کرده. حالا میخوایم ببینیم هزینه سرپرست گربه بودن چقدره و هزینه نگهداری گربه در طی یک سال چقدره؟ 

هزینه های سالانه نگهداری یه گربه می تونه از ۵۵ تا ۱۴۰ میلیون تومان در سال متغیر باشه. هنگامی که به هزینه های ماهانه تقسیم بشه، محدوده معمولی که سرپرست های گربه خرج می کنن چیزی بین ۴ تا ۱۲ میلیون تومان در ماهه. به طور کلی، در سال ۲۰۲۴، سرپرست های گربه ها به طور متوسط ​​۴ میلیون تومان بیشتر از سال ۲۰۲۳ در سال ۲۰۲۴ برای گربشون هزینه کردن.

این تغییر توی هزینه نگهداری گربه عمدتاً ناشی از افزایش قیمت مواد غذاییه که در برخی مواقع تا ۱۰۰٪ بیشتر از سال گذشته افزایش داشته. در واقع، سرپرست گربه‌ها گفتن که از نظر مالی بیشتر تحت تأثیر افزایش هزینه‌های ضروری هستن: 

 •  غذای حیوانات خانگی (۶۲٪)
 • مراقبت و اسباب‌بازی‌ها (۵۱٪)
 • بازدید از دامپزشک (۴۸٪)

سرپرست ها با گربه هاشون درست مثل اعضای خانواده رفتار می کنن و بهترین و با کیفیت ترین محصولات رو برای اونا تهیه میکنن. این روند، شکاف بین قیمت پایین و بالای محصولات حیوان خانگی رو افزایش داده.

مشاوره دامپزشکی آنلاین وتوریا


بیاین هزینه نگهداری گربه رو به چهار دسته تقسیم کنیم:

 1. هزینه های اولیه که وقتی بچه گربه خودتونو برای اولین بار به خونه میارین باید انجام بدین.
 2. لوازم ضروری سالانه که هر سال خریداری می کنین.
 3. وسایل اضافی اختیاری که بر اساس عواملی مثل نژاد، سن و سبک زندگی گربه شما متفاوت هستش رو باید تهیه کنین.
 4. هزینه‌های منحصر به فرد برای گربه های سالمند و مراقبت‌های آخر عمر، که در پایان این مقاله به بررسی اونا خواهیم پرداخت.

هزینه نگهداری گربه: هزینه داشتن گربه چقدره؟

پذیرش یه گربه می تونه هزینه های اولیه زیادی رو به همراه داشته باشه. این هزینه ها فقط شامل غذای خشک و خاک بستر نیست که گربه شما به اون نیاز داره. وقتی صحبت از آوردن یه گربه به خونه میشه، می تونین انتظار داشته باشین که هزینه های اولیه در سال اول از ۸۰ تا ۱۸۰ میلیون متغیر باشه.

هزینه‌های سالیانه برای وسایل ضروری، از غذای گربه و اسباب‌بازی گرفته تا خاک بستر، ۵۵ میلیون تومان در قیمت پایین تا ۱۴۰ میلیون تومان در سطح بالا متغیره. برای سرپرست های گربه که دوست دارن همه کار هارو تمام و کمال انجام بدن، هزینه اضافی اختیاری بین ۶۵ تا ۲۳۰ میلیون تومان در ساله. 

اگه یه گربه سالمند دارین که در حال گذروندن مراحل پایانی زندگیشه، باید از ۶۲ تا ۲۴۰ میلیون تومان برای نیازهای منحصر به فرد اونا هزینه کنین.

اگه این مقدار زیاد به نظر می رسه، نگاهی به تفکیک ماهانه بندازین که طبق اون هزینه ها احتمالاً قابل کنترل تره: بین ۴ تا ۱۲ میلیون تومان در ماه، با میانگین ۸ میلیون تومان.

هزینه نگهداری گربه


حالا بیاین این هزینه هارو کاهش بدیم.

هزینه های به سرپرستی گرفتن

هزینه آوردن یه گربه یا بچه گربه جدید به خونه اغلب با معاینه اولیه دامپزشکی توصیه شده و واکسیناسیون (حدودا ۲/۵ میلیون تومان)، عقیم سازی (۲/۵ تا ۳ میلیون تومان) و میکروچیپ مرتبطه.

با این حال، می‌تونین از طریق یه پرورش‌دهنده تخصصی گربه، گربه رو خریداری کنین، که ممکنه بیش از ۱۰ میلیون تومان (یا بیشتر) برای شما هزینه داشته باشه، اگرچه ما این هزینه‌ها رو در برآورد سالانه در نظر نگرفتیم.

هزینه مایحتاج گربه

برای اینکه به بچه گربه جدیدتون کمک کنین تا احساس کنه توی خونه و مثل عضوی از خانواده ست، باید مطمئن بشین که از نظر موارد زیر تامینه:

 • باکس حمل گربه 
 • گردنبند الیزابت
 • غذای خشک گربه 
 • ظرف آب و غذا 
 • ظرف خاک 
 • خاک گربه
 • اسکرچر یا درخت گربه 
 • تشک
 • اسباب بازی های گربه 
 • برس گربه 
 • مسواک

در حالی که یک درخت گربه گرون قیمت برای بسیاری از سرپرست های حیوانات خانگی خارج از معادله و بی منطقه، به خاطر داشته باشین که تا زمانی که نیازهای ذاتی گربه شما برآورده میشه، یه اسکرچر مقوایی ساده، یه جای خواب برای تماشای دنیا (مثل یه بالش یا تشک معمولی روی طاقچه پنجره) و یه ظرف خاک معمولی گربه کافیه. به یاد داشته باشین که گربه ها موجوداتین که تا ۲۰ ساعت در روز می خوابن و عاشق بازی با رول های دستمال توالت هستن!

هزینه نگهداری گربه


هزینه نگهداری گربه در سال چقدره؟

مهمه که وقتی گربرو به سرپرستی گرفتین، هزینه هایی رو که می تونین انتظار داشته باشین که باید هر سال بپردازین، در نظر بگیرین. این هزینه ها معمولاً بین ۵۵ تا ۱۴۰ میلیون تومان در سال برای سرپرست های گربه متفاوته.

حالا بیاین هزینه نگهداری گربه رو کاهش بدیم.

هزینه های غذا: در سال ۲۰۲۴، سرپرست های گربه می تونن انتظار داشته باشن که بین ۳۰ تا ۸۰ میلیون تومان برای غذا خرج کنن؛ بسته به برند، نوع غذا، و مقدار (و چند وقت یکبار) که گربه شما باید غذا بخوره. طیف گسترده انواع غذای گربه، از پایه تا درجه یک و غذای خشک گرفته تا کنسرو، و سرعت بی‌امان تورم همچنان تاثیر زیادی روی قیمت غذای گربه داره.

خاک بستر: یکی دیگه از ضروریات برای همه گربه های داخل خونه خاک بستره. خاک بستر معمولاً بین ۵ تا ۱۰ میلیون تومان در سال هزینه داره. برخی از گربه‌ها می‌تونن حساس باشن و تنها در صورتی از ظرف خاک استفاده می‌کنن که برند مناسبی تهیه کنین.

اسباب‌بازی‌ها: در حالی که گربه‌ها مثل سگ‌ها تمایلی به از بین بردن و خراب کردن دائم اسباب‌بازی‌های خودشون ندارن، مهمه که اونارو فعال نگه دارین و با اسباب‌بازی‌های جدید برای شکار و بازی اونارو تحریک کنین. قیمت اسباب‌بازی‌های گربه بسته به نوع اسباب‌بازی‌هایی که گربه شما دوست داره (از اسباب‌بازی‌های روباتیک تعاملی گرفته تا چوب‌های پر ارزون) و تعداد دفعات تعویض اونا متفاوته.

بازدیدهای معمول دامپزشک: در سال ۲۰۲۴، معاینه سالانه گربه شما حدود ۸ تا ۱۰ میلیون تومان خواهد بود که از مهم ترین فاکتور های هزینه نگهداری گربه ست.

هزینه های غیر منتظره ممکنه  برای هر سرپرست حیوان خانگی ای ایجاد نشه، اما مهمه که هزینه های اضافی رو در نظر داشته باشین. این هزینه‌های بالقوه، که می‌تونن از کاملاً ضروری تا اختیاری متغیر باشن.

هزینه نگهداری گربه


در اینجا ادامه مواردی رو میگیم که ممکنه در بودجه بندی هزینه های غافلگیر کننده شما نقش داشته باشه:

ویزیت اورژانسی دامپزشک: امیدواریم هرگز نیازی به مراجعه به دامپزشک به طور اورژانسی نداشته باشین، اما اگه این شرایط پیش بیاد، هزینه ویزیت برای خدماتی مثل جراحی های اورژانسی، رادیولوژی، تصویربرداری و مواردی از این دست می تونه کمی بالا باشه.

بهداشت دهان و دندان: جرم گیری سالانه دندان اغلب توسط دامپزشک ها توصیه میشه. اگرچه مراقبت های معمول دندانپزشکی می تونه در دراز مدت یه روش پیشگیرانه باشه. 

بستری یا پانسیون کردن گربه: بسته به سبک زندگی و برنامه خودتون، ممکنه تصمیم بگیرین که گربتون رو پانسیون کنین که خب هزینه اون برای هر شب توی مراکز مختلف متفاوته و باید جزو هزینه نگهداری گربه لحاظش کنین.گرومینگ: اگه یه گربه مو بلند دارین یا نژادی با پوشش مویی دارین که نیاز به نگهداری منظم داره، نظافتش مهمه که باید بودجه لازم رو براش در نظر بگیرین.

هزینه نگهداری گربه


هزینه نگهداری گربه های مسن و مراقبت از اونا چقدره؟


همونطور که تصور کردنش سخته، اما مراقبت از سال خوردگی و پایان عمر حیوان خانگی مهمه و باید در نظر داشته باشین. نیازهای گربه ها با افزایش سن تغییر می کنه و به عنوان سرپرست حیوان خانگی مهمه که در هر مرحله از زندگی از اونا حمایت کنین.

بسته به وضعیت سلامتی گربه شما و سایر ملاحظات، هزینه ها در طول سال های طلایی گربه شما و زمان مرگ اونا می تونه از ۶۲ تا ۲۰۰ میلیون تومان متغیر باشه.

این هزینه ها شامل محصولات و خدمات میشن؛ مثل:

 • داروی حیوانات خانگی برای مدیریت درد یا بیماری
 • غذای مخصوص سالمندان، یا غذای تجویزی گربه برای شرایط مرتبط با سن و بیماری های خاص مثل مشکلات ادراری یا کلیوی
 • مراقبت های دامپزشکی مکرر برای آزمایش، تصویربرداری، چک آپ، جراحی و غیره
 • یوتانایز:  اگرچه برخی از خانواده هایی که توانایی مالی هم دارن ترجیح میدن تا حیوانات خانگی خودشون توی رو خونه بخوابونن، جایی که احتمالاً توی محیط آشنا استرس کمتری دارن.

منبع: rover.com

مقایسه محصولات

0 محصول

مقایسه محصول
مقایسه محصول
مقایسه محصول
مقایسه محصول