حساب کاربری

یا

حداقل 8 کاراکتر

استفراغ گربه ؛ چرا گربم استفراغ میکنه و چجوری درمانش کنم؟

زمان مطالعه10 دقیقه

استفراغ گربه
آخرین بروزرسانی : 21 اسفند 1402نویسنده : دسته بندی : مقالات
پرینت مقالـه

می پسنـدم0

اشتراک گذاری

اندازه متن12

در گربه ها، تشخیص و تمایز بین تهوع، استفراغ گربه، برگردوندن غذا و سرفه دشواره. همه این موارد خیلی با هم متفاوت هستن و دلایل احتمالی مختلفی دارن، بنابراین مهمه که بین اونا تفاوت قائل بشین.

استفراغ گربه یه حرکت فعال برای بیرون روندن محتویات از معده و روده کوچیک از طریق دهانه. این استفراغ با رگورژیتاسیون متفاوته. رگورژیتاسیون یه حرکت غیرفعاله که طی اون هیچ نیرویی برای بیرون روندن محتویات از طریق دهان گربه لازم نیست. همچنین اگه چیزی از دهان بیرون نیاد، ممکنه همه این ها رو با سرفه اشتباه بگیرین.

بهترین کار اینه که در صورت امکان یه ویدیو بگیرین تا به دامپزشک نشون بدین. دامپزشک ها می تونن به شما کمک کنن تا بفهمین که آیا واقعاً استفراغ می کنه یا نه، و اگه اینجوریه، چرا گربه شما استفراغ می کنه. در این مطلب اطلاعات مفیدی در مورد علل استفراغ گربه و درمان های احتمالی آورده شده.

مشاوره دامپزشکی آنلاین وتوریا

چرا گربه من استفراغ میکنه؟

دامپزشک گربه شما سوالات مختلفی می پرسه تا مشخص کنه که چرا گربه شما استفراغ می کنه. این سوالات شامل موارد زیره:

 • آیا اخیراً رژیم غذایی گربه خودتونو تغییر دادین؟
 • آیا داروی جدیدی رو برای گربتون شروع کردین؟
 • گربه شما از چه رژیم غذایی، از جمله تمام خوراکی ها استفاده می کنه؟
 • آیا گربه های دیگه ای توی خونه دارین و اگه اینجوریه، آیا اونا هم استفراغ می کنن؟
 • آیا گربه شما داخل خونه و/یا فضای بازه؟
 • گربه شما چند وقت یک بار استفراغ می کنه و استفراغش چه شکلیه؟
 • آیا گربه شما هنوز اشتها داره و غذا میخوره؟
 • آیا گربه شما علائم دیگه ای مثل اسهال و/یا کاهش وزن داره؟
 • چند وقته که گربه شما استفراغ می کنه؟

چندین دلیل احتمالی برای استفراغ گربه وجود داره و این سؤالات به راهنمایی دامپزشک شما در جهت تشخیص درست کمک می کنه. دلایل احتمالی استفراغ گربه ها رو میشه به دو دسته تقسیم کرد: علل گوارشی و علل غیر گوارشی.

علل گوارشی استفراغ گربه

 • بی احتیاطی  و تغییر در رژیم غذایی
 • اجسام خارجی
 • انگل ها
 • حساسیت غذایی
 • بیماری های التهابی روده
 • یبوست
 • سرطان
 • زخم گوارشی
 • مصرف سم (اتیلن گلیکول، شکلات، آفت کش ها و غیره)

علل غیر گوارشی استفراغ گربه

 • پانکراتیت
 • بیماری کلیوی
 • بیماری کبد
 • دیابت شیرین
 • پریتونیت عفونی گربه
 • سرطان
 • بیماری های عصبی

استفراغ گربه شما چه شکلیه؟

دونستن اینکه استفراغ گربه شما چجوری به نظر می رسه بسیار مهمه، چون بیماری های مختلفی می تونن باعث بشن که استفراغ ظاهر متمایزتری داشته باشه. در اینجا چند نمونه از رنگ و قوام و محتویات استفراغ و دلایل احتمالی برای هر کدوم آورده شده.

استفراغ گربه از نوع زرداب

زرداب /زرد رنگ

وقتی معده گربه ها خالی باشن زرداب استفراغ میکنن. این شرایط ممکنه در صورتی اتفاق بیفته که شما فقط صبح به گربه خودتون غذا میدین و گربه ۲۴ ساعت بدون غذا می مونه، یا زمانی که گربه ها بی اشتها هستن این اتفاق می افته. غذا کیسه صفرا رو تحریک می کنه تا منقبض بشه، اما وقتی کیسه صفرا منقبض نشه، صفرا می تونه به روده کوچیک و معده برگرده.

خون در استفراغ گربه

خون

خون می تونه همراه با زخم گوارشی دیده بشه، یا اگه گربه شما چندین بار متوالی استفراغ کنه، این امر می تونه باعث تحریک پوشش معده و مری به دلیل افزایش اسید بشه. در صورت وجود ناهنجاری لخته شدن خون هم می تونه وجود داشته باشه که ممکنه با برخی بیماری ها و برخی سموم (مثلاً مسمومیت موش) مشاهده بشه.

فوم سفید

کف سفید در استفراغ گربه اغلب دیده میشه چون پوشش معده و / یا روده کوچیک به دلایل احتمالی بسیاری ملتهب شده.

استفراغ گربه از نوع کفی و فومی

آب / مایع شفاف

اگه گربه شما مایع شفاف استفراغ می کنه، می تونه محتویات مایع معده باشه یا ممکنه گربه شما بیش از حد آب نوشیده باشه. بسیاری از بیماری‌های احتمالی وجود دارن که می‌تونن باعث نوشیدن بیش از حد آب در گربه‌ها بشن، از جمله دیابت شیرین و بیماری کلیوی.

کرم داخل استفراغ گربه

کرم ها

رایج ترین نوع کرمی که توی استفراغ گربه مشاهده میشه، کرم های گردن. اگه گربه شما کرمی رو استفراغ کرد، مهمه که این کرم رو پیش دامپزشک بیارین تا بتونه مشکل رو به درستی درمان کنه.

غذا

گربه هایی که زیاد یا خیلی سریع غذا می خورن ممکنه غذا رو استفراغ کنن و معمولاً این استفراغ به شکل لوله ای ظاهر میشه. همچنین اگه مدت کوتاهی پس از خوردن غذا دچار حالت تهوع بشن، اگه جسم خارجی مانع حرکت غذا به داخل روده کوچیک بشه یا آلرژی غذایی داشته باشن، می تونن غذا رو استفراغ کنن.

گلوله های مویی که باعث استفراغ گربه میشود

گلوله های مو

گربه‌ها گاهی اوقات می‌تونن گلوله‌های مو رو استفراغ کنن، مخصوصا گربه‌هایی که بیش از حد خودشونو لیس میزنن و یا گربه‌هایی با موهای بلند.

مایع قهوه ای

این نوع از استفراغ گربه معمولاً نشون دهنده خون هضم شده در قسمت‌های پایین‌تر روده ست و می‌تونه با زخم‌ها، اجسام خارجی یا حتی گلوله‌های مو در روده‌ها دیده بشه.

استفراغ سبز رنگ گربه

استفراغ سبز رنگ

اگه گربه شما استفراغ سبز رنگ میکنه، این معمولاً نشون می ده که غذا یا ماده از روده کوچیک بیرون اومده. مخلوط استفراغ با صفرا می تونه رنگ محتویات رو سبز کنه.

مخاط

موکوس معمولاً در صورتی دیده می‌شه که گربه‌تون در حال ریگورجیتیشن و برگردوندن غذاعه و استفراغ نمی‌کنه. اگه مخاط می بینین، بسیار مهمه که تعیین کنین که آیا گربه شما واقعاً استفراغ می کنه یا فقط داره غذا رو برمیگردونه.

اگه دوست داشتین دامپزشک برای معاینه پتتون به خونتون بیاد و توی راحت ترین حالت ممکن کارهای درمانی پتتون رو انجام بدین روی این نوشته کلیک کنین!

وقوع استفراغ گربه همراه با موارد دیگه

اغلب اوقات وقتی گربه ها استفراغ می کنن، علائم دیگه ای هم دارن. توصیف همه علائم گربه برای دامپزشک شما در تعیین تشخیص یا درمان مناسب مهمه.

گربه استفراغ می کنه و غذا نمی خوره:

خیلی رایجه که گربه ها در صورت حالت تهوع تمایلی به خوردن غذا نداشته باشن. شما می تونین این حالت رو با شرایط مختلفی از جمله جسم خارجی، بیماری کلیوی و کبدی، دیابت شدید، بیماری التهابی روده و غیره مشاهده کنین.

گربه شما استفراغ و یبوست داره:

اگه گربه شما طی چند روز مدفوع نکرده و زور می‌زنه، احتمالاً یبوست داره. این یبوست میتونه باعث انباشتگی محتویات توی روده کوچیک و معده بشه و باعث استفراغ گربه ها بشه.

گربه شما استفراغ و اسهال داره:

این ترکیب از علائم به ما میگه که نه تنها التهاب توی معده بلکه توی روده کوچیک و/یا بزرگ هم وجود داره.

گربه شما استفراغ و عطسه می کنه:

اگه گربه شما استفراغ و عطسه حاد داشته باشه، ممکنه به ویروسی (مثل ویروس کرونا) مبتلا شده باشه. غیر معمول نیست که گربه هایی که دچار استفراغ میشن، دچار عفونت دستگاه تنفسی فوقانی هم بشن. این به این دلیله که تعداد زیادی از بچه گربه‌ها میتونن به ویروس‌های خاصی مثل ویروس هرپس مبتلا بشن و تا زمانی که دچار نقص ایمنی نشن، عملکرد طبیعی داشته باشن و بیماری رو بروز ندن.

استفراغ گربه

گربه شما زیاد استفراغ می کنه و اب زیاد مینوشه:

گربه ها بعد از نوشیدن مقدار زیادی آب ممکنه استفراغ کنن. همچنین ممکنه به بیماری هایی مثل بیماری کلیوی، دیابت شیرین و سرطان مبتلا بشن که باعث نوشیدن زیاد و استفراغ میشه.

گربه شما روی زمین استفراغ و مدفوع می کنه:

اگه گربه‌ها یبوست داشته باشن یا اضطرار بیشتری برای رفتن داشته باشن، ممکنه روی زمین مدفوع کنن، که همراه با التهاب روده و اسهال قابل مشاهده ست.

اگه گربه ام استفراغ کرد باید با دامپزشک تماس بگیرم؟

شما باید فوراً با دامپزشک تماس بگیرین اگه:

 1. گربه شما بیش از دو تا سه بار متوالی استفراغ می کنه.
 2. گربه شما علائم دیگه ای مثل غذا نخوردن و اسهال داره. اگه گربه شما اسهال هم داره، حفظ آب بدنش بدون مراجعه به دامپزشک دشوار خواهد بود.
 3. گربه شما به مدت ۱۲ ساعت غذا و نوشیدنی نمی خوره و چندین بار متوالی استفراغ کرده.
 4. گربه شما قبلاً مبتلا به بیماری (مثل دیابت، بیماری کلیوی و پرکاری تیروئید) شده. این حالت یه وضعیت اورژانسیه و گربه شما باید فوراً معاینه بشه، چون این می تونه به این معنی باشه که بیماری اونا در حال پیشرفته. مداخله پزشکی اولیه در این بیمار ها ضروریه، چون ممکنه خیلی سریع دچار کم آبی بشن.
 5. گربه شما یک کرم استفراغ کرده. شما باید در اسرع وقت گربه و سایر حیوانات خونگی رو کرم زدایی کنین. همچنین مهمه که محیط زندگی گربه رو تمیز نگه دارین و ظرف خاکش رو چندین بار در روز تمیز کنین تا مطمئن بشین که حیوونای خونگی شما دوباره آلوده نمیشن.

آیا می تونم برای درمان استفراغ گربه ام توی خونه چیزی بهش بدم؟

متأسفانه، داروهای بدون نسخه زیادی وجود ندارن که به گربه ها کمک کنه تا استفراغ نکنن. اگه گربه شما شروع به استفراغ کرد، به مدت چند ساعت چیزی (از جمله آب یا غذا) بهش ندین.

چه زمانی می تونم دوباره به گربه ام بعد از استفراغ غذا بدم؟

بعد از چند ساعت ، می تونین سعی کنین حدود ۲۵ درصد از چیزی که به طور معمول به گربه تون غذا میدین در اختیارش بذارین تا ببینین که آیا می تونه اونو نگه داره یا نه. سپس به تدریج توی ۲۴ ساعت آینده مقدار غذا رو افزایش بدین. اگه گربه شما دوباره شروع به استفراغ کرد، باید از دامپزشک کمک بگیرین.

دامپزشک ها چجوری استفراغ گربه رو درمان می کنن؟

تمایز بین استفراغ حاد و استفراغ مزمن مهمه. استفراغ مزمن به حالتی گفته میشه که گربه‌ بیش از یک بار در هفته استفراغ می‌کنه یا بیش از سه ماه استفراغ می‌کنه. این مورد خیلی با گربه ای که به طور ناگهانی شروع به استفراغ کردن (حاد) می کنه متفاوته.

استفراغ گربه

درمان استفراغ حاد در گربه ها

اولین قدم در درمان مناسب استفراغ گربه، شناسایی علت اصلیه. ابتدا، دامپزشک شما تشخیص های غیر تهاجمی رو انجام میده. این شامل:

 • یه ازمایش بیوشیمیایی خون و CBC (آزمایش خون عمومی) برای غربالگری بیماری هایی مثل بیماری کلیوی و دیابت.
 • معاینه مدفوع برای رد انگل.
 • رادیوگرافی شکم برای رد تومورهای بزرگتر یا اجسام خارجی که ممکنه باعث انسداد بشن.

اگه این آزمایشات طبیعی باشن و گربه شما به شدت استفراغ می کنه، دامپزشک شما احتمالاً درمان های حمایتی با داروهای ضد تهوع رو توصیه می کنه.

گربه‌هایی که گلوله‌های مو استفراغ می‌کنن رو می‌شه با یه رژیم غذایی با فیبر بالا همراه با دارو حمایت کرد تا به عبور راحت تر گلوله‌های مو کمک کنه.

درمان استفراغ مزمن در گربه ها

اگه گربه شما به استفراغ ادامه می ده یا سابقه استفراغ مزمن داره؛ یعنی مدام استفراغ میکنه، آزمایشات بیشتر به شرح زیر باید براش انجام بشه:

 • تابلوی گوارشی: این کار آنزیم های لوزالمعده رو برای رد پانکراتیت آزمایش می کنه. همچنین کوبالامین و فولات رو بررسی می کنه تا مشخص بشه که آیا شواهدی از سوء جذب توی روده کوچیک وجود داره یا نه.
 • سونوگرافی شکم: این روش تصویربرداری برای شناسایی اجسام خارجی کوچیک تر که اشعه ایکس قادر به تشخیص اونا نیست خیلی کاربردیه. طی سونوگرافی پانکراس معاینه و رویت میشه و به اندازه گیری دیواره دستگاه گوارش کمک می کنه. همچنین به رد هرگونه غدد لنفاوی بزرگ که گاهی اوقات همراه با سرطان دیده می شن کمک می کنه.
 • عکسبرداری با اشعه ایکس از قفسه سینه: در صورتی که مشخص نباشه گربه شما استفراغ می کنه یا سرفه می کنه، ممکنه توصیه بشه. عکس‌برداری با اشعه ایکس از قفسه سینه در گربه‌های مسن‌تر هم برای رد شواهد سرطان توصیه می‌شه.

در برخی موارد، تشخیص قطعی ارائه نمیشه. در صورتی که بیماری در سطح سلولی روده کوچیک باشه این حالت اتفاق میفته.

در این مثال، گام بعدی تهیه نمونه‌برداری از دستگاه گوارش گربه شما برای تمایز بین بیماری التهابی روده، حساسیت غذایی و لنفوم گوارشیه. دامپزشک ممکنه یه رژیم غذایی جدید رو قبل از گرفتن نمونه برداری در صورتی که مربوط به آلرژی غذایی باشه امتحان کنه.

منبع: petmd

مقایسه محصولات

0 محصول

مقایسه محصول
مقایسه محصول
مقایسه محصول
مقایسه محصول