نژاد شی هواهوا: آشنایی، سلامت و مراقبت

نژاد شی هواهوا

آشنایی کلی با نژاد شی هواهوا

جذابیت نژاد شی هواهوا ها توی جثه کوچیک،شخصیت،تنوع در نوع و رنگ پوششونه.

شاید جالب باشه که بدونید برخلاف جثه کوچیکشون، طبق نظر کارشناسا برای نگهبانی هم مناسبن.

این نژاد جزو نژادهای اصیله اما خب شاید بشه تو پناهگاه ها هم پیداشون کرد. پس همیشه یادتون باشه بهتره سگ هارو به سرپرستی بگیریم تا اینکه اونهارو خریداری کنیم! نژاد شی هوا هوا هیچ چیزیو  بیشتر از بودن در کنار سرپرستش – حتی والدین تازش – دوست نداره.

ین نژاد به حداقل نظافت و ورزش هم نیازداره. در ادامه حقایق بیشتری در مورد شی هوا هوا رو براتون بازگو میکنیم!

اطلاعات بیشتر در مورد شی هواهوا

نژاد شی هوا هوا به کوچکترین سگ دنیا مشهوره، اما ممکنه بزرگترین شخصیت جهان رو توی اون بدن کوچیکشون پنهون کرده باشن. شی هوا هوا های سرگرم کننده و پرهیجان، چیزی رو بهتر از نزدیک بودن به سرپرستشون دوست ندارن.

شی هوا هوا علاوه بر اینکه هم خونه ای مهربونه،یادگیریش هم خیلی سریعه.اما خب اونها سگ های لجبازی هم هستن. برای آموزش اگه بتوونید اون هارو متقاعد کنید که رقابت کردن – یا صرفاً انجام آنچه می خواید – سرگرم کنندس، موفق تر خواهید بود.هنگام آموزش شی هوا هوا حتما از محرک های مثبت در قالب تمجید و پاداش غذایی استفاده کنین. شی هوا هوا نژادی کنجکاو و جسوره.اونها از حیاط ها از طریق شکاف های کوچک در فرار می کنند و باید مراقب این موضوع باشین و حتی با وجود اینکه اونها تمایل دارن  به کل خونه حکمرانی کنن، ممکنه به صورت تصادفی توسط سگ های بزرگتر و پرخاشگر آسیب ببینن.

نژاد شی هواهوا

شی هوا هوا برای خونه هایی که کودکان زیر هشت سال دارن توصیه نمیشن، صرف نظر از وضعیت خانوادگی شما، مهمه که به یاد داشته باشین که شی هوا هوا را با کودکان، بزرگسالان و سایر حیوانات آشنا و فرایند اجتماعی شدن رو حتما طی  کنید.شی‌هواهوا ها نسبت به غریبه‌ها بی‌اعتمادن و همین امر اونهارو به نگهبانان خوبی تبدیل می‌کنه، اما اونها باید یاد بگیرن که با سایر مردم به شیوه‌ای دوستانه برخورد کنن.

همچنین مهمه که به یاد داشته باشین که شی هواهواها معمولا فراموش میکنن که کوچیکن و در مقابل یک سگ پرخاشگر و بزرگتر شاخ و شونه می کشن;در نتیجه، شی‌هواهوا در موقعیت‌های جدی زمانی که در حال پیاده‌روی هستن و زمانی که در حیاطن، نیاز به نظارت دقیق دارن.

شخصیت و اندازه منحصر به فرد شی هواهوا اونو به یه همراه فوق العاده برای همه جا تبدیل می کنه.افرادی که با شی هوا هوا زندگی می کنن به اونا علاقه پیدا می کنن و خیلی ها میگن زمانی که زندگیتون رو با یکی از اونا تقسیم کنید، نژاد دیگه ای به دلتون نمیشینه.

اطلاعات عمومی

  • شی هوا هوا نژادی با عمر طولانیه که حتی میتونه 18 سالگی رو هم تجربه کنه.
  • شی هواهواها زمانی که سردشون میشه، هیجان زده میشن یا می ترسن؛ مستعد لرز میشن.
  • وقتی که میخواید اونا رو در هوای سرد یا مرطوب به بیرون از منزل میبرید، یک ژاکت یا کت براشون همراه خودتون ببرید.
  • گوش های شی هواهوا ممکنه مستعد تجمع موم گوش و خشکی پوست باشه. در ضمن اونها به 20 تا 30 دقیقه ورزش روزانه نیاز دارن.

نژاد شی هواهوا

اگه دوس دارید اطلاعاتتونو راجع به بقیه نژادهای هاپو هم بالا ببرید کلیک کنین!

تاریخچه

مثل خیلی از نژادها، منشا شی هواهوا نامشخصه، اما دو نظریه در مورد چگونگی پیدایش اون وجود داره.

اولین مورد این که اون از نسل یک سگ آمریکای مرکزی یا جنوبی به نام Techichi هستش.

وقتی به شواهد مربوط به شی هواهوا از آمریکای مرکزی و جنوبی نگاه می کنیم، به تمدن تولتک میرسیم.حکاکی‌های تولتک مربوط به قرن 9 میلادی وجود داره که سگی شبیه به شی هواهوا رو با همون گوش‌های بزرگ و سر گرد در اون دیده میشه.این سگ ها Techichi نامیده می شدن و هدف اونها در تمدن تولتک مبهمه.آزتک ها بر این باور بودن که تکیچی ها دارای قدرت های جادویی هستن، از جمله توانایی دیدن آینده، شفای بیماران و حتی بدون هیچ خطری روح مردگان رو به دنیای زیرین هدایت می کنن. رسم بر این بود که یک تکیچی قرمز رو بکشن و اونو با بقایای متوفی بسوزونن.آزتک ها همچنین از تکیچی ها به عنوان منبع غذا استفاده می کردن. اسپانیایی ها در اواخر دهه ۱۵۰۰ آزتک ها را فتح کردن و تکیچی ها حذف شدن.

نظریه دوم اینه که سگ های کوچیک بدون مو از چین توسط معامله گران اسپانیایی به مکزیک آورده شدن و بعدش با سگ های بومی کوچیک پرورش داده شدن.صرف نظر از اینکه کدوم نظریه دقیقه، شی هواهوای موکوتاهی که امروز می شناسیم در دهه ۱۸۵۰ در ایالت شی هواهوا مکزیک کشف شد .بازدیدکنندگان آمریکایی که به مکزیک اومده بودن سگ های کوچیک رو با خودشون به خونه آوردن. اونادر سال ۱۸۹۰ شروع به تکثیر کردن و یک شی هواهوا به نام میدجت اولین نژادی بود که در سال ۱۹۰۴ در باشگاه کنل آمریکا به ثبت رسید.تنوع موی بلند انها احتمالاً از طریق آمیزش پامرانین ها ایجاد شدن.محبوبیت این نژاد در دهه های ۱۹۳۰ و ۱۹۴۰، زمانی که با کینگ رقص و خاویر کوگات، رئیس گروه موسیقی لاتین همراه بود، به اوج رسید.از دهه ۱۹۶۰، شی هواهوا یکی از محبوب ترین نژادهای ثبت شده توسط AKC بوده.امروزه AKC اونهارو را به عنوان رتبه ی 11ام در میان 155 نژاد و انواع آنها به رسمیت می شناسه.

نژاد شی هواهوا

اندازه نژاد شی هواهوا

شی هواهوای معمولی 1.5 تا ۶ کیلوگرم وزن داره.شی هواهواهایی که کوچک ترن ممکنه خیلی سالم نباشن.

شخصیت

جسارت و بی پروایی نژاد شی هواهوا اغلب مثل تریرها توصیف شده.هوشیار بودن ذاتی و سوء ظن به غریبه ها اونو به  یه دیدبان عالی تبدیل کرده.این نژاد حساسه و اغلب با یک فرد ارتباط بهتری برقرار می کنه.

نژاد شی هواهوا

سلامت

شی هواهواها هیچ مشکل عمده ای برای سلامتی ندارن، اما مثل همه نژادها می تونن با اون بیماری ها متولد بشن یا در شرایط خاصی دچار بیماری بشن.همه ی شی هواهواها به یک یا همه ی این بیماری ها مبتلا نمیشن, اما مهمه که از اونها اگاه باشین تا بتونید از اونها بهتر مراقبت کنین.

توله ای که  از یک پرورش دهنده معتبر شی هواهوا گرفتین رو قبل از اینکه به خونه ببرینش واکسینه و انگل زدایی کنین.

نژاد شی هواهوا بیشتر مستعد این بیماری ها هستن:

Patellar Luxation: به اسم “slipped stifles” هم شناخته میشه و یه مشکل رایج در سگ های کوچیکه. این بیماری زمانی ایجاد میشه که کشکک که دارای سه قسمته – استخوان ران ، کشکک (کلاه زانو) و درشت نی (ساق پا) – به درستی ردیف نشده باشن.این امر باعث لنگش پا یا راه رفتن غیرعادی میشه، یجورایی مثل لی لی کردن یا جست وخیز کردن روی یک پا.این وضعیتیه که در بدو تولد وجود داره.چهار درجه جابجایی کشکک وجود داره که از درجه یک،جابجا شدن ها گاه به گاه باعث لنگش موقت در مفصل میشه تا درجه 4، که در آن چرخش استخوان درشت نی شدیده. درجات شدید این بیماری ممکنه نیاز به ترمیم  توسط جراحی داشته باشه.

Hypoglycemia:هیپوگلیسمی یا کاهش قند خون ،یک مشکل احتمالی برای تمام توله سگ های نژاد  عروسکیه.توله سگ مبتلا به هیپوگلیسمی ، آروم و بی حال میشن و به دنبال اون می لرزن .مقداری عسل زیر زبان اون بذارین و بلافاصله اونو ببرید کلینیک.هر زمانی که شی هواهوا  بلنگه، لثه‌ها و زبان آبی مایل به خاکستری بشه، وضعیت اورژانسیه.هیپوگلیسمی در توله‌های عروسکی  زمانی اتفاق می‌افته که ذخایر چربی برای تامین گلوکز کافی در مواقع استرس ندارن یا زمانی که به طور منظم غذا نمی‌خورن.

Collapsed Trachea:به طور کامل هنوز عامل این مشکل درک نشده,اما استنشاق سریع هوا باعث صاف شدن نای میشه و ورود هوا به ریه ها مشکل میشه، درست مثل نی نوشابه که به شدت روی اون کشیده میشه.این وضعیت ممکنه ارثی باشه;در نژادهای خاصی رخ میده و سگ های مبتلا به اون یه ناهنجاری در آرایش حلقه های نای خودشون نشون میدن که در این شرایط حلقه ها سفتی خودشونو از دست میدن و نمی توونن شکل دایره ای روحفظ کنن.

شی هوا هوا

مراقبت

با وجود جثه کوچیک، نژاد شی هواهوا مثل همه سگ ها به ورزش و آموزش نیاز داره. میزان انرژی یک شی هواهوای بالغ می تونه شگفت آور باشه.اون تا زمانی که شما امکانشو داشته باشین حاضره بازی کنه. شی هواهوا ها از پیاده‌روی، گردش‌های تحت نظارت در اطراف حیاط و پیدا کردن اسباب‌بازی‌ها لذت می‌برن.

به همون اندازه که از بازی در فضای باز لذت می برن، هرگز نباید بیرون زندگی کنن. اونا در برابر حیوونای شکاری مثل شاهین ها، کایوت ها یا سایر سگ های بزرگتر که می تونن به حیاط شما بیان در امان نیستن.اونا به عنوان همراه پرورش داده میشن و بهترین مکان برای یک همراه بودنش در کنار شماست.آموزش شی هواهوا می تونه یک کار لذت بخش باشه.

اونا توی ورزش های مختلف سگ مثل چابکی و اطاعت موفق هستن,اما مهدکودک توله سگ و کلاس اطاعت اولیه حتی برای یک شی هواهوا که کاملاً یه همراهه مهمه.شی هواهوای شما در کلاس با سگ‌ها و افراد مختلف ملاقات می‌کنه و به اجتماعی شدن اون کمک می‌کنه و آداب‌هایی رو که همه سگ‌ها باید بدونن، یاد می‌گیره.

آموزش خونگی شی هواهوا مثل هر نژاد دیگه ای آسونه، به شرطی که اونا رو مرتباً و بر اساس یک برنامه منظم بیرون بیارید.توله سگ ها باید صبح به محض بیدار شدن، بعد از هر وعده غذایی، بعد از چرت زدن، بعد از زمان بازی و درست قبل از خواب بیرون برن.استفاده از جعبه برای محدود کردن اونا در زمانی که قادر به نظارت بر اونها نیستید بهشون یاد میده که می توونن مثانه خودشونو  کنترل کنن و از بروز حوادث در خانه جلوگیری کنن. اگر داخل جعبه بسته نشدن، برنامه‌ریزی کنید که هر یک تا دو ساعت اونارو بیرون بیارید و بیش از دو تا چهار ساعت در هر بار به جز درطول شب داخل جعبه نذارید.فراتر از آموزش خونگی، آموزش جعبه روشی مسالمت امیزه برای اطمینان از این که شی هواهوای شما وارد جاهایی نمی شه که نباید بشه.

مثل هر سگ دیگه ای ،شی هواهوا هم می تونه به عنوان توله سگ مخرب باشه.اونا ممکنه به اندازه یک توله لابرادور آسیب نزنن ، اما اون دندون های کوچیک قطعاً می توونن اثر خودشونو به جا بذارن.آموزش جعبه در سنین پایین هم به شی هواهوای شما کمک می کنه تا در صورت نیاز به سوار ماشین شدن یا بستری شدن در بیمارستان، حبسو بپذیره.با این حال، هرگز شی هواهوا خودتونو در تمام طول روز در جعبه نذارید.این یه زندان نیست و اون نباید هر بار بیش از چند ساعت رو اونجا بگذرونه، مگر زمانی که شب‌ها می‌خوابه.شی هواهواها سگ‌های مردمی هستن و قرار نیست زندگیشونو در یک جعبه یا لانه بگذرونن.شی هواهوای خودتونو با استفاده از تکنیک های تقویت مثبت مثل پاداش غذا، تمجید و بازی آموزش بدید، در این صورت به زودی متوجه خواهید شد که اون می توونه هر چیزی رو که شما می توونید بیاموزید ، یاد بگیره.

تغذیه

حجم مصرفی غذای خشک باید طبف جدول پشت کیسه غذای خشک باشه.

به این نکته توجه داشته باشین: اینکه سگ بالغ شما چقدر غذا میخوره به اندازه، سن، هیکل، متابولیسم و ​​سطح فعالیت اون بستگی داره و سگ ها هم مثل انسان ها ممکنه اشتها متفاوتی داشته باشن.

نژاد شی هوا هوا

رنگ پوشش و نظافت نژاد شی هوا هوا

نژاد شی هواهوا دو نوع پوشش مختلف داره:موبلند و مو صاف که شامل طیف وسیعی از رنگ ها و نشانه ها هستن.اونا می توونن رنگ های ثابت مثل سیاه،سفید,حنایی,شکلاتی، خاکستری و نقره ای و همچنین سه رنگ (مثلاً شکلاتی، مشکی یا آبی با قهوه ای مایل به زرد و سفید)، بریندل، خالدار، مرل و انواع دیگری رو به عنوان نشونه داشته باشن. سایه ها می توونن برای همه رنگ ها بسیار کم رنگ تا بسیار تیره باشن.

شونه کردن هر روزه یا  حتی هفته ای دوبار رو فراموش نکنین.این کار باعث خارج کردن موهای مرده و شادابی سایر مو های سگ می شه. شی هوا هواها در طول سال مقادیر کمی ریزش مو دارن و ممکنه تا حدودی این ریزش در پاییز و بهار شدیدتر بشه.ماهی یکبار یا دوبار برای حمام این نژاد کفایت می کنه.از شامپویی که مخصوص سگ هاست استفاده کنین تا پوست و پوشششون خشک نشه.گوش ها ناحیه مهمی هستن که باید موقع نظافت شی هواهوا بررسی کنین.اگر بویی استشمام میکنید یا مومی می بینین،داخل گوشو با یه گلوله پنبه و با استفاده از پاک کننده توصیه شده توسط دامپزشک تمیز کنین.از رفتن به عمق گوش و جایی که نمی تونین ببینین،جدا خودداری کنین.

شی هوا هوا

ناخن های شی هواهوا به سرعت رشد می کنن پس باید مرتب اونارو کوتاه کنین.اگه صدای برخورد ناخن ها هنگام راه رفتنش روی زمین رو بشنوین،نشون میده که ناخناش خیلی بلندن.مثل خیلی از نژادهای کوچیک، شی هواهواها مستعد ابتلا به مشکلات دندانی هستن. مسواک زدن دندان ها میتونه به سلامت دهان اونا کمک کنه.دندان ها رو حداقل دو یا سه بار در هفته مسواک بزنین؛ اگرچه که مسواک زدن روزانه فوق العادس .

کودکان و سایر حیوانات خانگی

بیشتر شی هواهواها عاشق بچه هان، اما یه سگ کوچیک در کنار یه کودک خردسال میتونه فرمولی برای یک فاجعه باشه.اگر بااین نژاد بدرفتاری بشه در دفاع از خودش تردید نمیکنه، پس مراقب رفتار کودکتون باشین.

همیشه به کودکان یاد بدین که چطوری به سگ ها نزدیک بشن و اونارو لمس کنن و همیشه به هر مدل تعامل بین سگ ها و کودکان خردسال نظارت کنین تا از گاز گرفتن یا کشیدن گوش یا دم  اونها جلوگیری بشه.همینطور به کودکتون یاد بدین که موقع خواب یا غذا خوردن به سگی نزدیک نشه یا سعی نکنه غذای سگ رو بگیره. هیچ سگی نباید بدون نظارت، با کودک رها بشه.

شی هواهواها با سایر حیوانات خونگی خانواده به خوبی کنار میان،از جمله گربه ها,مخصوصا اگه تو سنین پایین آشنا بشن.

منبع: dogtime

 

دکتر ژینوس مرتضوی
ارسال دیدگاه