نژاد پیکینیز (Pekingese) : معرفی و بررسی خصوصیات این نژاد سلطنتی!

نژاد پیکینیز,نژاد سگ پیکینیز

نژاد پیکینیز یکسری سگهای عروسکی جمع و جوری هستن که وزنشون تا 6 کیلوگرم هم میرسه. موهای بلند ناحیه گردن این نژاد ظاهری شبیه یال شیر داره. پوشش بدن این نژاد، شامل طیف رنگ های مختلفیه از قرمز طلایی تا سایه های تیره رو شامل میشه.  چشم های بزرگ، تیره و درخشان مشخصه خیلی معروف پیکینیز هاست.

خصوصیات ظاهری پیکینیز:

  • طول عمر : 12 تا 15 سال
  • وزن در نرها: (۳-۶) کیلوگرم،
  • وزن در ماده ها: (۳-۶) کیلوگرم.
  • قد در نرها: (۱۵-۲۳) سانتی متر،
  • قد در ماده ها: (۱۵-۲۳) سانتی متر.

سگ نژاد پیکینیز جز دسته سگ های همراه و خانواده محسوب میشه.

دست های پیکینیز کوتاهه و پنجه هاش پهنه و انحراف انگشتاش به سمت خارجه. موهای اون صاف و بلنده  ولی فرخورده نیست.موهای پیکینیز در اطراف گردن شبیه یال شیره. فاصله بین چشم هاش زیاده و همین باعث شده که خیلی بانمک بنظر بیاد.

رنگ موهاش هم شامل رنگ های سیاه،سفید،قرمز،حنایی و راه راه سفید با رنگ های دیگست.

نژاد پیکینیز

 تاریخچه ی نژاد پیکینیز

یه افسانه چینی هست که میگه، پیکینیز توسط بودا، وقتی که یه شیر رو به اندازۀ یه سگ کوچیک کرد، بوجود اومده. قدمت این نژاد خیلی زیاده و نمیشه منشا دقیقشو پیدا کرد اما احتمالا از یه سگ بزرگتر به اندازۀ کوچکی  پرورش داده شده، البته نه بوسیله  بودا، بلکه توسط امپراطورهای چین و درباریان اونها. نجیب زاده های چینی سال های طولانی مشغول پرورش پیکینیز، پاگ و شیتزو بودند. گفته میشه که سرقت یکی از این سگ ها، با اعدام همراه بوده.

راستی اگه میخواین در مورد نژاد شیتزو بدونین کلیک کنین

شروع آشنایی غرب با این نژاد سال 1860، یعنی زمان حمله انگلیسیها به پکن بود. خاندان سلطنتی چین برای اینکه پیکینیز ها به دست دشمن نیوفته، اونهارو کشتن. یه کاپیتان بریتانیایی، عمه امپراطور که خودشو کشته بود پیدا کرد، اما پنج پیکینیز او هنوز زنده بودن و در پشت پرده مخفی شده بودن. سگها به عنوان هدیه ای برای ملکه ویکتوریا به انگلستان بازگردانده شدن و این نژاد به سرعت در میان رعایای اون زمان گسترش پیدا کرد.

عکس تاریخی از پیکینیزهاعکس تاریخی از پیکینیزها

در اواخر دهه 1890، پیکینیز وارد آمریكا شد. اونها اولین بار در سال 1906 توسط AKC به ثبت رسیدند.

شش سال بعد، وقتی  که یک پیکینیز، از غرق شدن تایتانیک جان سالم به در برد، این نژاد خبرساز شد.

شخصیت

این نژاد کوچیک و بامزست. یه همراه دوست داشتنی برای آپارتمان شماست.تمایل به فعالیت این سگ ها کمه، اما ضروریه که شما پیکینیزتون رو برای پیاده روی بیرون ببرید، به یه حیاط یا یه فضای باز دیگه مثل پارک!

یکینیز سر سخت تر و باهوش تر از ظاهر خودشه. اون بهتون احترام میذاره البته اگه بش احترام بذارین. نژاد پیکینیز وفادار و محافظ صاحبشه، وقتی که غریبه ها رو میبینه، هشدار میده. اونو با اخلاق خوب، با استفاده از تشویقی های سالم مثل میوه ها و غذا های مورد علاقش آموزش بدین. شما در امر اموزش اون همیشه می تونید موفق باشین، به شرطی که بتونید پیکینیز رو متقاعد کنین که کاری را که باید انجام بده، ایده خودشه، نه شما.

نژاد پیکینیز

مراقبت

پیکینیز ها سگ های آپارتمانی خوبین اما به یک حیاط یا محوطه کوچولو نیاز دارن، تا یکم راه برنو و هوا بخورن.

بینی های کوتاه آنها  به حس گرما حساس است و به همین دلیل اونها باید تو یک محیط با تهویه مطبوع زندگی کننن.
ممکنه آموزش اونها  دشوار باشه. اونها به روش های آموزشی سخت پاسخ نمیدن. هر وقت که می خواید به پیکینیز ها چیزی رو آموزش بدین به اونها پاداش بدین و خلاق باشین تا اونارو متقاعد کنید که آنچه شما می خواید انجام بدن.
خلق و خوی پیکینیز تحت تاثیر تعدادی از عوامل، از جمله وراثت، آموزش، و روند اجتماعی شدن اون هست. توله سگ پیکینیز شما با ذوق،خوب ،کنجکاو و سرگرم کننده، مایل به روابط با مردم و ارتباط با اطرافیانشه.
اطمینان حاصل کنین که اونها سلامت خوبی دارن. هم چنین دیدن توله های دیگر مادرش و یا دیگر سگ هایی که باهاش نسبت دارن هم برای ارزیابی سلامت توله سگتون مفیده.
مثل هر سگ دیگه ای پیکینیز شما هم نیاز به اجتماعی شدن داره بنابراین باید او را در معرض افراد مختلف، مناظر، صداها و تجربیات فراوان قرار بدین بخصوص این کار رو زمانی که اونا جوانن انجام بدین .
ثبت نام کردنش توی کلاس های آموزش و تربیت سگ هم شروع خوبیه.

مراقبت از نژاد پیکینیز

آراستگی در نژاد پیکینیز

شما میتونید موهای پیکینیزتون رو به صورت هفتگی با یک برس کوچک شونه بزنین. بهتره قبل از برس زدن، موهاشو به آرامی با آب بشورید تا از شکستگی موهاش جلوگیری بشه. شونه زدن باید به صورت عمقی باشه، اگر شما فقط برس رو روی موهای سطحی اون بکشین موهای مرده قسمت های عمقی رو خارج نمیکنین .

روزانه باید با یه توپ پنبه ای مرطوب صورت و اطراف چشمشو پاک کنین تا از مشکلات پوستی در این ناحیه جلوگیری بشه. حمام برای سگ شما یک یا دو بار در ماه مورد نیازه. از شامپو مخصوص سگ ها برای شستنش استفاده کنین تا پوشش و موش خشک نشه. ناخن ها را به طور مرتب، معمولا هر دو یا سه هفته یک بار کوتاه کنین.

مسواک زدن دندان های او حداقل به صورت هفتگی (روزانه بهتره قطعا) می تونه کمک به جلوگیری از بیماری های دندانی کنه.

مراقبت های بهداشتی نژاد پیکینیز

سلامت و بهداشت

پیکینیز ها مثل همه نژادها، ممکنه به بیماری‌های زیادی مبتلا بشن. بنابر این، شناخت انواع این بیماری‌ها می‌تونه بهتون در سلامتی سگتون کمک زیادی کنه.

حالا چندتا بیماری که توی پیکینیزها رایج هستو اینجا براتون لیست کردیم:

آب مروارید: این بیماری باعث کدورت در عدسی چشم میشه که می تونه باعث کوری هم بشه.این بیماری با بالا رفتن سن رخ میده و توسط عمل جراحی درمان میشه.

در رفتگی کشکک:این یک مشکل معمول در سگ های کوچکه. پتلا یا کشکک استخوانی روی زانو قرار داره که در رفتگی های این ناحیه، باعث ایجاد لنگی در پا و یا راه رفتن غیرطبیعی میشه.
این بیماری ممکنه هنگام تولد پیش بیاد. سایش ناشی از در رفتگی کشکک می تونه باعث آرتروز یا ورم مفاصل بشه. این بیماری دارای ۴ درجس، در درجه اول لنگیدن گاه گاهی را می بینیم ودر درجات بالا شدت آسیب به حدی می رسه که ممکنه نیاز به عمل جراحی پیدا کنه.

کریپتورکیدیسم(نهان بیضگی):این بیماری مخصوص سگ های نژاد کوچه. در این بیماری یک یا هردو بیضه سگ عقیم میشه؛ بیضه ها باید در سن ۲ ماهگی توله سگ از داخل حفره شکمی به محل اصلیش نزول پیدا کنه ولی اگر این اتفاق نیفته کارایی اش را از دست میده برای این مشکل عقیم کردن سگ‌ می تونه مشکل گشا باشه

انتروپیون( برگشتن پلک)در این بیماری پلک بسمت داخل چشم پیچ میخوره و باعث تحریک و زخم شدن چشم میشه. ممکنه از علائم همراه آن خاراندن چشم توسط سگ شما باشه. گاهی برای رفع این مشکل جراحی چاره سازه.

نژاد پیکینیز

سازگاری پیکینیز با کودکان و حیوانات خانگی :

یک پیکینیز، انتخاب خوبی برای خانواده هایی که تازه بچه دار شدن.همیشه به بچه ها آموزش بدین که چطوری سگ ها رو لمس کنن و همیشه از ارتباط بین سگ ها و نوزاد یا بچه هایی که نمیتونن از خودشون دفاع کنن برای جلوگیری از هر گونه چنگ انداختن،گازگرفتگی و…جلوگیری کنین.شما باید به فرزندتان آموزش بدین که در هنگام خواب یا غذا خوردن از سگتون دور باشن و باید همیشه سعی کنین غذای سگتون رو از بچه ها دور کنین. با اجتماعی شدن زود هنگام اونها می تونن یاد بگیرن که همراه با سگ های دیگه(و گربه ها) زندگی کنن و با اونها  دوست باشن.

این مطلبو برای کسایی که این نژادو دارن بفرستین

منبع : dogtime

دکتر ژینوس مرتضوی
ارسال دیدگاه