حساب کاربری

یا

حداقل 8 کاراکتر

۳ راه جلوگیری از اضطراب جدایی گربه ها : گربه ها هم احساس تنهایی میکنن؟

زمان مطالعه6 دقیقه

اضطراب جدایی گربه
آخرین بروزرسانی : ۱۸ بهمن ۱۴۰۲نویسنده : دسته بندی : رفتارشناسی گربه
پرینت مقالـه

می پسنـدم0

اشتراک گذاری

اندازه متن12

اضطراب جدایی گربه ها یعنی چی؟ مگه گربه ها هم تنهایی براشون مهمه؟ مگه مستقل نیستن ؟

اضطراب جدایی، بین کسایی که سگ دارن خیلی شناخته شدس ولی گربه ها چی؟ اونا هم دچار اضطراب جدایی میشن؟

گربه ها به مستقل و گوشه گیر بودن معروفن ولی اونایی که گربه دارن شاید این حرفو خیلی قبول نداشته باشن. تحقیقات جدید نشون میده که گربه ها هم مثل سگ ها به خونواده هایی که باهاشون زندگی میکنن وابستن ولی فقط مدل نشون دادن محبتشون یکم با سگ ها فرق داره . مثلا سگ ها شاید خیلی هیجانی تر محبت کنن ولی گربه ها آروم میان و نوک بینی شونو میمالن به شما و یا دور پاتون میگردن.

۶۴ درصد از گربه های مورد مطالعه وقتی کنار سرپرستشون بودن اضطراب کمتری نشون میدادن؛ پس اضطراب جدایی گربه ها هم یه موضوع مهمه که باید بهش توجه بشه.

اضطراب جدایی گربه

 علائم اضطراب جدایی گربه ها چیه؟

 • ادرار کردن خارج از ظرف خاک (مخصوصا رو تخت مامان باباشون!)
 • مدفوع کردن خارج از ظرف خاک
 • تخریب وسایل منزل (مخصوصا گربه های نر)
 • لیس زدن بیش از حد (مخصوصا گربه ها ماده)

چی باعث اضطراب جدایی گربه میشه؟

 • گربه ماده بودن! اره درست میبینین؛ این مشکل تو گربه های ماده رایج تره.
 • گربه هایی که ۲۴ ساعت تو خونه تنها هستن
 •  تنها بودن پت  توی خونه به مدت زیاد
 •  زودتر از موعد از شیر گرفته بشن
 •  روتین زندگیشون تغییر کنه ، یعنی چی؟ یعنی به خونه جدید نقل مکان کنن و یا اگه سرپرستشون عوض بشه

اضطراب جدایی گربه

درمان اضطراب جدایی گربه ها

درمان اضطراب جدایی گربه ها به سه قسمت تقسیم میشه:

 1. مدیریت محیط زندگی گربه به منظور کاهش اضطراب
 2. درمان دارویی
 3. اصلاحات رفتاری

حالا هر کدوم ازینارو براتون توضیح میدیم:

مدیریت محیط زندگی گربه

چندتا راه وجود داره که شما بتونین با مدیریت محیط زندگی، از اضطراب جدایی گربه ها جلوگیری کنین.

 1. کلی وسایل با حال وجود داره که وقتی شما خونه نیستین میتونن گربتونو سرگرم کنن؛ مثل ظرف های غذای سخنگو یا برنامه های تلویزیونی که مخصوص گربه ها تهیه شدن.
 2. بیاین یکم بی رحم باشین! یعنی چی ؟ یک سری از رفتار هایی که گربه ها انجام میدن برای جلب توجهه و شما باید اینجور رفتار ها رو نادیده بگیرین. مثلا وقتی بعد از ساعتی به خونه برمیگردین اونا ذوق دارن و دوست دارن بهشون توجه کنین؛ بیاین و یکم این توجه رو به تاخیر بندازین.

مشاوره دامپزشکی آنلاین

دارو درمانی و مواد مغذی

اگر مدیریت محیطی به تنهایی کافی نیست، دامپزشکتون میتونه تجویز مکمل یا دارویی رو برای کاهش اضطراب گربه مدنظر قرار بده. البته مکمل ها میتونن تا ۲۵٪ علائم رو بهبود بدن، در حالی که داروها باید حداقل ۵۰٪ بهبودی به همراه داشته باشن.

بعصی از گربه ها بیشتر از داروهایی با اثر کوتاه مدت استفاده می کنن که فقط قبل از خروج شما تجویز می شن. بعضی دیگشون با داروهای طولانی مدت که دائماً تو بدنشون باقی میمونه، بهتر عمل می کنن.

هدف داروها و مکمل ها ایجاد تغییرات شیمیایی تو گربه هاست. داروها میتونن به گربه ها کمک کنن تا با شرایط استرس زا راحت تر کنار بیان. هم چنین می تونن به اونها در درمان های اصلاح رفتار کمک کنن.

در صورت وجود عوارض جانبی، میشه دارو رو متوقف کرد و شما می تونین چیز دیگه ای رو امتحان کنین. بعضی از گربه ها برای مدت کوتاهی تحت درمان قرار می گیرن و بعضی دیگشون می تونن سالها با خیال راحت از دارو استفاده کنن.

اضطراب جدایی گربه حتما قابل درمانه، شما میتونین برای حل این مشکل روی ما حساب کنید و از دامپزشک های وتوریا مشاوره بگیرین. کافیه فقط کلیک کنین!

اضطراب جدایی گربه

اصلاحات رفتاری:

برای اصلاحات رفتاری میتونین از این روش استفاده کنین: مواقعی که آروم هستن بهشون جایزه بدین.

نشونه های یه گربه آروم عبارت است از: شلی دم و بدن، بستن چشم ها به آرومی و دراز کشیدن!

قید و شرط

اگه گربتون با دیدن نشانه های خاصی مثل پوشیدن کفش یا برداشتن کلید علائم استرس رو نشان میده، میتونین از شرطی سازی کلاسیک استفاده کنین. این کار واکنش احساسی رو از منفی به مثبت تغییر میده. به عنوان مثال، می تونین کلیدهای خودتون رو بردارین، به گربتون غذا بدین و بعدش کلیدهاتون رو زمین بذارین.

این تمرین تنها در صورتی جواب میده که سطح استرس گربه شما پایین باشه. اگه گربه شما پس از انجام مداوم این کار به مدت یک هفته درمان نشه، ممکنه نیاز به درمان دارو داشته باشه.

 • دوتا از کار های غلطی رو که بیشتر سرپرست های گربه های دچار اضطراب جدایی انجام میدن رو براتون لیست کردیم:

۱.اوردن یه گربه جدید

اگه دوتا گربه از بچگی با هم به سرپرستی گرفته بشن مشکلی نیست ولی به سرپرستی گرفتن گربه بعدی برای اینکه اضطراب جدایی گربه رو کم کنیم کار اشتباهیه و حتی گاهی نتیجه عکس میده.

میخواین در مورد رفتارشناسی گربه بیشتر بدونین؟ پس کلیک کنین

۲.تنبیه گربه

فکر کنم دیگه نیاز به توضیح بیشتر نیست که این موضوع چه تاثیری میتونه روی حال و اضطراب جدایی گربه ها بذاره.

اضطراب جدایی گربه

نحوه جلوگیری از اضطراب جدایی در گربه ها

هیچ راه مطمئنی برای پیش بینی اضطراب جدایی در گربه ها وجود نداره. با این حال با روش های زیر میتونین برای کاهش احتمال ابتلا به این بیماری در گربه هاتون تلاش کنین.

به دنبال گربه هایی با والدین مشخص باشین

وقتی به دنبال گربه ای برای آوردن به خونتون هستین، بچه گربه ها یا گربه هایی با اعتماد به نفس و یا اجتماعی رو به سرپرستی بگیرین. بچه گربه ای که از شیر مادر به طور کامل تغذیه کرده و مراحل مستقل شدن رو طی کنه قطعا کمتر دچار اضطراب جدایی میشه.

استقلالشونو تشویق کنین

گربه خودتون رو به مستقل بودن تشویق کنین. اون ها باید به عنوان بخشی از روال زندگیشون مدتی رو دور از شما بگذرونن. وقتی اونها تصمیم می گیرن وقتشونو رو تو اتاق یا دور از چشمنون بگذرونن، تحسینشون کنین و بهشون توجه کنین.

خارج شدن از خونتونو کم اهمیت نشون بدین

از ابتدای ورود گربه به خونتون، مثل همیشه خونه رو ترک کنین و به خونه برگردین و کم حرف باشین. این کار به گربتون کمک می کنه که احساس کنه ترک خونه چیز خیلی مهمی نیست. گفتن یه عبارت ثابت اما آروم هنگام خروج برای بعضی از حیوانات خونگی مفیده، مثل: “به زودی میبینمت.”

فعالیت های سرگرم کننده رو امتحان کنین

به گربتون اجازه بدین با خیال راحت در فضاهای باز بچرخه و کاری که دوست داره رو انجام بده.  میتونین بازی های جدیدی طراحی کنین. برای انجام بازی های جدید از یوتیوب کمک بگیری.

با دامپزشکتون مشورت کنین

منطقیه که علاقه ما آدم ها به دوست پشمالو خودمون خیلی زیاده که میتونه منجر به اضطراب بیش از حد دلبستگی و جدایی بشه. مثل هر بیماری، تشخیص و شروع به موقع درمان، بهترین نتیجه رو داره.

در صورت مشاهده علائمی که باعث نگرانیتون میشه، با دامپزشکتون صحبت کنین. در صورت لزوم، میتونین با رفتارشناسان دامپزشکی که روی روانپزشکی حیوانات خونگی تمرکز دارن، مشورت کنین تا مشکل گربتون حل بشه.

وتوریا اینجاست تا بهتون در این زمینه کمک کنه! میتونین از خدمات دامپزشکی در محل وتوریا استفاده کنین و یا اینکه بصورت انلاین از دامپزشکای وتوریا مشاوره بگیرین.

امیدوارم این مطلب بدردتون خورده باشه. برامون از تجربیات مشابهتون کامنت بذارین!

منبع : سایت petmd

مقایسه محصولات

0 محصول

مقایسه محصول
مقایسه محصول
مقایسه محصول
مقایسه محصول