رژیم غذایی گربه: تغذیه گربه ها از بچه گربه ها تا گربه های بالغ

رژیم غذایی گربه

برای خیلی از سرپرست های پت سواله که تغذیه گربه ها در مراتب مختلف سنی چطوریه؟

سن گربه شما چیزیه که باید موقع انتخاب غذای مناسب برای گربه مورد توجه قرار بگیره ، چه در جستجوی غذای بچه گربه باشین چه غذای بزرگسال گربه انتخاب غذایی که دوست پشمالوی شما رو در تغذیه مطلوبش در هر مرحله زندگی کمک کنه ، میتونه بهش یه زندگی سالم و طولانی هدیه بده.

موقع خریدن غذای گربه ، روی بسته رو بخونین که با نوع و مرحله زندگی گربتون تطابق داره یا نه؟ گربه در هر مرحله زندگی به سطوح مختلف تغذیه ای احتیاج داره ، بخاطر همین مهمه که غذا متناسب با سطح انرژی ، میزان متابولیسم و ​​سایر نیازهای اساسی گربتون انتخاب بشه. گاهی اوقات همه این اطلاعات باعث میشه که خوندن برچسب غذای گربه دشوارتر بشه ، به همین دلیل مهمه که بدونین گربتون به چه چیزهایی نیاز داره

طبق طبقه بندی انجمن بیمارستان حیوانات آمریکا، زندگی گربه به شش مرحله قابل تقسیمه که نیازه توی هر کدومشون غذا با دقت انتخاب بشه.

تغذیه گربه

تغذیه بچه گربه های تازه متولد شده (تا 4 ماهگی):

بچه گربه های تازه متولد شده حدود 8 هفته اول در کنار مادرشون می مونن چون برای کمک به رشد و مقابله با بیماری هایی که سیستم ایمنی بدن گربه ها برای مقابله با اونا کاملاً مناسب نیست ، به شیر مادرشون نیاز دارن. در این مدت ، اونا کار دیگه ای غیر از شیرخوردن و خوابیدن انجام نمیدن.
وقتی بچه گربه شما حداقل 8-9 هفته سن داشته باشه، آمادست که از شیر گرفته بشه و بیاد خونتون. بعد از اینکه اونا از شیر گرفته شدن و آماده رفتن به خونه شدن ، بلافاصله متوجه میشین که اونا یه توپ انرژی فعال هستن. در این مرحله ، روال تغذیه گربه از الگوی غذا خوردن و خوابیدن ، تبدیل میشه به دیوانه وار دور زدن و …  پس برای حفظ انرژی بی حد و مرزشون به مواد مغذی مناسب نیاز دارن.
حالا که اونا از شیر گرفته شدن یا از شیشه شیر می خورن ، تغذیه بچه گربه های جدید شما باید از اسیدهای چرب مانند DHA (منبع مشترک این ماده مغذی روغن ماهی) ، اسیدفولیک و تورین (تائورین) اسید آمینه ای که به رشد حیاتی سیستم ایمنی و گوارشی ، عملکردهای قلب و کیفیت بینایی کمک می کنه، غنی باشه . پروتئین یکی دیگه از اجزای حیاتی تغذیه  بچه گربه هاست و از منابع مختلفی از جمله گوشت و غلات تأمین می شه. گربه ها با سرعت حیرت انگیزی در حال رشدن(این مرحله معادل ده سال اول زندگی انسان است) و برای ادامه سرعت به انرژی نیاز دارن. مهمه که این مواد مغذی همیشه به مقدار مناسب وجود داشته باشن تا سلامتی گربه هنگام رشد رو تضمین کنن. علاوه بر تغذیه بچه گربه  ، سایر فرصت های مراقبت از بچه گربه ها را فراموش نکنین.

برای دریافت رژیم غذایی مخصوص گربه کلیک کنین

 

تغذیه گربه ها

تغذیه گربه های کوچک (7 ماه تا 2 سال) و تغذیه گربه های جوان (3-6 سال)

اگه رفتار گربه شما با نزدیک شدن به مرز یک سالگی تغییر کرد ، تعجب نکنین. گربتون داره نوجوانی رو شروع می کنه تا به سن بزرگسالی برسن ، این مرحله های زندگی با سنین انسان در 12-27 و 28-40 مطابقت دارن.
گربه ها از یک سالگی بزرگسال(بالغ) در نظر گرفته میشن و این تا شش سالگی ادامه خواهد یافت ، اما سن ، لزوماً عاملی تعیین کننده برای میزان فعالیت گربه شما نیست. بسیاری از گربه ها در سالهای دو رقمی سنشون خیلی فعال و سرزنده هستن به همین دلیل ، یکی از ملاحظات شما برای تغذیه گربه بزرگسال جوان باید میزان فعالیت باشه یه بچه گربه برای تأمین انرژی لازم برای “نگهداری” به غذای کافی نیاز داره تا فعالیتهای روزانش رو انجام بده ، اما اگه گربه شما خیلی فعاله و ساعتها را با دوییدن توی خانه پشت سر میذاره ، برای تأمین انرژی ، اونا به کالری بیشتری احتیاج دارن. اگه حیوان خانگی شما دوست داره در طول روز زیر آفتاب استراحت کنه ، ممکنه به وعده های غذایی با دقت اندازه گیری شده نیاز داشته باشه تا وضعیت مناسبی داشته باشه. با دامپزشک در مورد سطح فعالیت گربه خود صحبت کنید ، چون اونا میتونن به شما کمک کنن تا تشخیص بدین که گربتون به کالری بیشتری نیاز داره یا نه ؟
تغذیه گربه های بزرگسال به مقدار مناسب چربی و پروتئین در وعده های غذایی و همچنین سایر مواد مغذی مثل تورین (تائورین) نیاز داره.

 

دکتر ژینوس مرتضوی
ارسال دیدگاه