حساب کاربری

یا

حداقل 8 کاراکتر

آموزش و تربیت سگ: فرمان بایست و فرمان دراز بکش

زمان مطالعه7 دقیقه

آموزش فرمان بایست و دراز بکش در سگ
آخرین بروزرسانی : ۲۵ بهمن ۱۴۰۲نویسنده : دسته بندی : آموزش و تربیت سگ, رفتارشناسی سگ
پرینت مقالـه

می پسنـدم0

اشتراک گذاری

اندازه متن12

در این مطلب سعی داریم در ادامه ی سری بلاگ های آموزش سگ، فرمان های بایست و دراز بکش رو آموزش بدیم.

مشاوره دامپزشکی آنلاین

فرمان “بایست”

فرمان بشین ، بایست و دراز بکش ، سه فرمان ابتدایی برای آموزش سگ هستن. فرمان بایست همچنین برای ایستادن سگ بر روی ترازو و یا میز معاینه مفیده . این فرمان شامل فرمان کلامی بایست و علامت دسته.

علامت دست یعنی گرفتن دست راست جلوی بینی سگ و کف دستی که به سمت صورت سگه؛ که به آرومی از سگ دور میشه . هنگام این دستور ، سگ باید به صورت کامل روی چهارپای خودش ایستاده باشه.سگ تنها زمانی تشویقی میگیره که چهار پایش روی زمین باشه و حرکت نکنه.

هنگام آموزش مطمئن بشین که تشویقی رو زیاد بالا نمی گیرین. اگه می خواین سگتون مدت بیشتری بایسته باید تشویقی رو کم کم به سگ بدین. این فرمان رو باید به صورت متناوت در طول روز تمرین کنین و بعد از یادگیری سگ ، تشویقی رو در حین کار حذف کرده و از علائم دست استفاده کنین.

اگه میخوای به تمام مطالب درمورد آموزش سگ دسترسی پیدا کنی کلیک کن!

سگم با یادگیری فرمان بایست مشکل داره؛ چیکار باید بکنم؟

معمول‌ترین مشکل یادگیری فرمان بایست اینه که سگ اغلب اقدام به راه رفتن به سمت جلو می‌کنه. اگه این اتفاق به هنگام آموزش سگتون پیش میاد به احتمال زیاد دست راست خودتون رو زیاد از سگ دور می‌کنین. شما فقط باید ۳ تا ۵ سانتی‌متر دستتون رو فاصله بدین.

 

بعد از یادگیری فرمان بایست توسط سگ چیکار باید بکنم ؟

زمانی که سگ شما فرمان‌های بشین و بایست رو فراگرفت شما باید این تمریناتو در طول روز بارها انجام بدین. سپس این تمرینات رو در موقعیت‌های مختلف تکرار کنین و هر بار که سگ تمرین رو درست انجام داد تشویقش کنین.

آموزش سگ

آموزش با تشویقی

 • وقتی برای اولین بار می خواین فرمان بایست رو آموزش بدین ، باید از تشویقی برای قرارگیری سگ در محل درست استفاده کنین .
 1.   از فرمان بشین برای نشستن سگ استفاده کنین .
 2.  در سمت راست سگ و رو به صورتش بایستین .
 3.  تشویقی رو بین انگشتان دست راستتون بگیرین؛ کف دست به سمت بینی سگ باشه .
 4. تشویقی رو نزدیک بینی سگ بگیرین.
 5. دستور بایست رو بگین .
 6.  تشویقی رو به آرومی از سگ دور کنین و دستتون رو موازی با کف حرکت بدین .
 • از اونجایی که سگ شروع به تعقیب تشویقی می کنه ، می ایسته . سگ نباید رو به جلو قدم برداره .

۷. فورا تشویقی رو به سگتون بدین و اونو نوازش کنین.

 • وقتی سگتون آموزش بایست با تشویقی رو به طور کامل آموخت ، شما میتونین تمرین رو اینبار بدون تشویقی و علامت دست ادامه بدین .
 1.  از فرمان بشین برای نشستن سگ استفاده کنین.
 2. در سمت راست سگ و رو به صورتش بایستین .
 3.  دستور بایست رو به کار ببرین .
 4.  در حالی که کف دستتونو به سمت سگ گرفتین ، به تدریج دست خودتونو دور کنین و این کار رو موازی با زمین انجام بدین . این علامت دست برای فرمان بایست هستش .
 • سگ شما می ایسته اما نباید رو به جلو قدم برداره .

۵. تشویقی بهش بدین و اونو تشویق کنین .

 • توجه کنین که اگه سگتون فرمان رو اجرا نکرد ، به مدت ۵ ثانیه ازش دور بشید و سپس مراحل ۱ تا ۵ رو تکرار کنین . بعد از سه تمرین ناموفق ، مجدد با تشویقی تمرینو تکرار کنین .

آموزش سگ

 

فرمان “دراز بکش”

زمانی که سگ شما به خوبی فرمان بشین و بایست رو یاد گرفت ، می تونین فرمان دراز بکش رو برای آموزش آغاز کنین . این فرمان برای آرام کردن سگ زمانی که هیجان زده و یا مشغوله مفیده . این فرمان شامل دستور دراز بکش و یک علامت دسته.

با دادن این دستور سگ شما باید در حالت درازکش قرار بگیره که شامل دراز کشیدن بر روی شکمه، به همراه پاها که زیر شکم قرار می گیرن . شما تنها زمانی باید سگ رو تشویق کنین که آرنجها و شکم روی زمین قرار داشته باشه ، نه وقتی که پاهایش رو هواس.

دراز کشیدن روی زمین برای سگها موقعیتی آسیب پذیره و نیازمند اعتماد بین سگ و صاحبش هست . در موقعیت پر استرس ، سگ ممکنه از انجام این کار سر باز بزنه . سگهای خجالتی یا ترسو ممکنه دیرتر فرمان دراز بکش رو انجام بدن. شما باید در طول روز بارها این تمرین رو تکرار کنین ؛ ابتدا با تشویقی تمرین رو آغاز کنین و به تدریج تشویقیو در بین مراحل حذف کنین . در پایان انجام کار هم حتما سگو تشویق و نوازش کنین.

 

سگ من با آموزش فرمان دراز بکش مشکل داره چیکار باید بکنم؟

مراحل ۱ تا ۴ را دوباره تکرار کنین و این بار تشویقیو بسیار آروم‌تر پایین بیارین. قبل از اینکه تشویقیو روی زمین بذارین ۲ ثانیه اونو تو دست خودتون نگه دارین شاید لازم باشه که انجام دادن این کار رو به قسمت‌های کوچیک‌تر تقسیم کنین تا یادگیریش برای سگ قابل فهم‌تر باشه؛ به عنوان مثال از ۱ تشویقی برای پایین اومدن سر سگ و از تشویقی دیگه برای دراز کشیدن روی زمین استفاده کنین. مراحل رو با حوصله و به تدریج انجام بدین تا سگ به خوبی اونو یاد بگیره.

 

سگ من قبلا به خوبی فرمان دراز بکش رو انجام می‌داد اما الان گوش نمیده؛ چه اتفاقی افتاده ؟

مطمئن بشین که از فرمان دراز بکش فقط برای دراز کشیدن سگتون استفاده می‌کنین. استفاده از این فرمان برای پایین اومدن سگ موقع پریدن روی افراد می‌تونه اونو گیج کنه. اگه این اتفاق افتاده باشه باید دوباره از اول تمرینو آغاز کنین. برای افزایش انگیزه و اشتیاق سگ همچنین نیازه که مدام اونو تشویق کرده و این فرمانو وارد زندگی سگ کنین.

 

آموزش با تشویقی

 • وقتی برای اولین بار آموزش اجرای فرمان دراز بکش رو آغاز می‌کنین از تشویقی برای راهنمایی سگ برای قرار گرفتن در موقعیت دراز کشیده استفاده کنین.
 1. در حالی که سگ نشسته است تمرین رو آغاز کنین.
 2. تشویقی رو نزدیک بینی سگ و بین انگشت اشاره ، انگشت میانی و شست دست راست نگه دارین. کف دستتون باید به سمت پایین باشه.
 3. فرمان دراز بکش رو بگین.
 4. تشویقیو به سمت زمین پایین بیارین.
 • در حالی که سگ تشویقی رو دنبال می‌کنه شکمش روی زمین قرار می‌گیره و پاها زیر بدن جمع میشه.
 • اگه سگ شکمشو روی زمین قرار نداد تشویقی رو روی زمین جلوی سگ قرار بدین.
 1. فورا تشویقیو به سگ بدین و اونو تشویق کنین.

آموزش سگ

تمرین بدون تشویقی

بعد از اینکه سگتون با موفقیت قادر به انجام دادن این دستور با تشویقی شد شما می‌تونین با علامت دست به جای تشویقی تمرین رو ادامه بدین. در این هنگام تنها زمانی که سگ فرمان رو به درستی انجام داد، در آخر بهش تشویقی بدین.

 1. جلوی سگتون بایستین.
 2. فرمان دراز بکشو بگین.
 3. دست راستتون رو جلوی بینی سگ قرار بدین. انگشتای دستتون صاف و کف دست به سمت پایین باشه؛ سپس دستتونو از آرنج خم کرده و به سمت پایین بیارین.
 4. سگتون در حالی که شکمش روی زمین قرار گرفته دراز می‌کشه و پاها رو زیر شکم جمع می‌کنه.
 5. وقتی سگتون دراز کشید، تشویقی رو بهش بدین و اونو تشویق کنین.
 • توجه کنین که اگه سگتون فرمانو اجرا نکرد، مدت ۵ ثانیه ازش دور بشین و سپس مراحل ۱ تا ۵ رو تکرار کنین. بعد از ۳ تمرین ناموفق مجدد با تشویقی تمرین رو تکرار کنین.

 

منبع: کتاب “سگ؛راهنمای کامل نگهداری،مراقبت،آموزش و تربیت نژادها”

مقایسه محصولات

0 محصول

مقایسه محصول
مقایسه محصول
مقایسه محصول
مقایسه محصول