حساب کاربری

یا

حداقل 8 کاراکتر

انتخاب خاک گربه مناسب: از کجا بدونیم چه خاکی برای گربمون مناسبه؟

زمان مطالعه5 دقیقه

انتخاب خاک گربه
آخرین بروزرسانی : ۲۱ بهمن ۱۴۰۲نویسنده : دسته بندی : مراقبت از گربه
پرینت مقالـه

می پسنـدم0

اشتراک گذاری

اندازه متن12

امروزه انواع مختلف خاک گربه وجود داره؛ پس انتخاب خاک گربه شاید کار سختی باشه.

از کجا بدونم کدوم یکی برای گربه ام مناسبه؟ میخوام مطمئن باشم که گربه ام از استفاده از ظرف خاکش بیزار نشه.

باید گفت که گزینه های مختلفی برای انتخاب خاک گربه وجود داره. برخی از اونا طوری طراحی شدن که برای افراد خوشایند باشن (از نظر بو و کیفیت ساخت)، اما لزوما نمیتونن برای گربه ها مناسب باشن. خاک های معطر شدید برای اینکه خوشایند انسان ها باشن تولید شدن. شما هم شاید دوست داشته باشین که خاکی رو انتخاب کنین که از لحاظ اقتصادی به صرفه باشه و بوی خوبی هم داشته باشه، اما اگر گربه تون اونو دوست نداشته باشه، پولتونو دور ریختین.

انتخاب خاک گربه

انتخاب خاک برای هر گربه مهمه؛ چون هر گربه ای سلیقه ی خودشو داره

در کل، مورد پسندترین خاک برای انتخاب کردن برای استفاده گربه اونیه که ساختاری نرم و شن مانند داشته باشه. چندین نوع خاک در بازار وجود داره:

  • یکی خاک معمولیه که قیمت ارزون و جذب مناسب داره؛ اما این خاک بسیار سنگینه و گلوله نمیشه و اگر خیس بشه باید به طور کامل عوض شه تا بو نگیره. هر چی دونه هاش ریزتر باشه، به دست و پای گربه می چسبه و به اطراف پخش میشه.
  • خاک گلوله شونده (clumping)؛ که اگه خیس بشه سفت و تبدیل به گلوله میشه و به سادگی با بیلچه قابل برداشتنه. این خاک دیر بو می گیره و به صرفه تره.
  • بعضی از بقایای گیاهای کشاورزی تولید میشن و قابل بازیافت هستن؛اما قیمتش بالاست، غبار زیادی دارن و چون گلوله نمیشن، تمیز کردن اونا سخته. این نوع خاک بیشتر به دست و پای گربه می چسبه.
  • نوع دیگه از پلت های چوبی تهیه میشن و قابلیت جذب خوبی دارن ولی غبار زیادی ایجاد میکنن و به پنجه های گربه می چسبن. گاهی براده های چوب پنجه های گربه رو زخم میکنه و باعث عفونت میشه.
  • یه نوع دیگه ی خاک گربه از روزنامه ها و کاغذهای بازیافتی تولید میشن که به صورت گلوله های ریز در میان و قدرت جذب خوبی دارن و تمیز کردن اونا هم آسوونه. این نوع، به دست و پای گربه هم نمی چسبه. مشکل اصلی این نوع خاک وجود بقایای جوهر روزنامه هاست که می توونه مشکلات پوستی یا مسمومیت به دنبال داشته باشه.
  • خاک های سیلیکا ژل قابلیت جذب بالایی دارن. این خاک هر ماه یکبار باید تعویض بشه و به دست و پای پت نمی چسبه. ولی حرکت گربه توی اون سروصدای زیادی ایجاد میکنه و همچنین بسیاری از گربه ها به علت ساختارش، دوست ندارن ازش استفاده کنن.
انتخاب خاک گربه,خاک گربه
نونه ای از خاک گلوله شونده

 

 توصیه ی وتوریا استفاده از خاک های گلوله شونده با کیفیت خوب هستش.

راستی اگه دوست دارین به بقیه مقالات وتوریا هم دسترسی داشته باشین کلیک کنید!

بو؛ موردی که باید توی انتخاب خاک گربه مناسب بهش دقت کرد

برای انتخاب خاک گربه باید حواستون به بو باشه.خاک های معطر شدید و یا افزودنی های معطر به خاک رو فراموش کنین. این خاک ها و افزودنی ها برای اون تولید شدن تا بو رو بپوشونن، در صورتی که اگه شما به طور منظم خاک رو تمیز کنین، این اتفاق نمی افته و بویی باقی نمیمونه. نیاز نیست که وقتی گربه شما وارد ظرف خاک میشه، بینی حساسش توسط بوهای قوی بمب بارون بشه. تمام چیزی که گربه تون می خواد اینه که هیچ بویی رو احساس نکنه و یا فقط بوی خودشو حس کنه.

ساختار خاک گربه

توی انتخاب خاک گربه برای بسیاری از گربه ها نوع ساختار خاک، غذا و یا حتی محل خواب اهمیت داره. موقع خرید خاک، به سلیقه و نوع ساختاری که گربه تون ترجیح میده، توجه کنین. گربه ها معمولا خاک نرم و شن مانند رو ترجیح میدن.

مشاوره دامپزشکی آنلاین

تمیزکردن منظم ظرف خاک گربه

جدا از اینکه چه نوع خاکی رو رای گربه تون انتخاب میکنین، توی انتخاب خاک گربه قانون طلایی اینه که ظرفش رو تمیز نگه دارین. اگه خاک بوی بدی بگیره ، تقصیر گربتون نیست. 

  • بو رو با اسپری یا افزودنی از بین نبرین.
  • دو بار در هفته ظرف رو تمیز و خاکش رو هر موقع لازم دیدین عوض کنین.

گربه ها خیلی تمیزن و باید تمیز ترین خاک رو برای دستشویی کردن داشته باشن.

انتخاب خاک گربه

 

برند خاک گربه رو مدام عوض نکنین!

گربه ها به یه چیزی که عادت میکنن دیگه دل کندن ازش براشون سخته؛ پس برند و نوع خاکتون  رو به یک دفعه عوض نکنین. وقتی گربه وارد ظرف خاک میشه انتظار داره خاکی که با پنجش عقب میزنه همون حس خاک دیروزی رو بهش بده. اگه خیلی لازمه که نوع خاک رو عوض کنین مقدار کمی از خاک جدید رو به خاک قبلی اضافه کنین و در طول چند روز به تدریج جایگزینش کنین.

مطمئن نیستین چه خاکی بخرین؟ 

اگه گربه ای رو به سرپرستی گرفتین ، باید بدونین که گربه در محیط قبلی از چه نوع خاکی استفاده می کرده و با همون خاک شروع کنین تا از استرس بیشتر جلوگیری بشه. اگه خواستین نوع خاک رو عوض کنین ، به تدریج و وقتی گربه توی خونتون مستقر شد اینکار رو انجام بدین. اگه بچه گربه هنوز در مرحله آموزشه ، نیازی نیست اونو با بوی تند خاک و یا جنس و ساختار خاص و متفاوت گیجش کنین.

چه فاکتورهایی برای انتخاب خاک گربه مهمن؟

ساختار خاک گربه و اندازش یه فاکتور خیلی مهم توی انتخاب خاک گربست گربه ها معمولاً خاک هایی رو دوست دارن که ریز و شن مانند باشه . علاوه بر بو هم یه فاکتور مهم دیگست گربه ها از خاک هایی که معطر باشن معمولا خوششون نمیاد

مقایسه محصولات

0 محصول

مقایسه محصول
مقایسه محصول
مقایسه محصول
مقایسه محصول