حساب کاربری

یا

حداقل 8 کاراکتر

تنها گذاشتن گربه: چرا نمیشه گربه رو برای تعطیلات توی خونه تنها گذاشت؟

زمان مطالعه9 دقیقه

بیماری گربه
آخرین بروزرسانی : 15 بهمن 1402نویسنده : دسته بندی : مراقبت از گربه
پرینت مقالـه

می پسنـدم0

اشتراک گذاری

اندازه متن12

تنها گذاشتن گربه ها برعکس چیزی که به نظر می رسه و عموم مردم تصور میکنن، برای گربه ها عادی نیست و خیلی با این موضوع اوکی نیستن. با این حال خیلی از سرپرست های پت وقتی که زمان تعطیلات میشه و تصمیم میگیرن برن مسافرت، نمی تونن گربشون رو با خودشون ببرن و شاید مجبور بشن تنهاش بذارن. اما این تنها گذاشته شدن گربه ها چه تاثیراتی میتونه داشته باشه؟

اگر که شما هم صاحب یک گربه باشین، حتماً براتون پیش اومده که بخواید چند روزی اون رو تنها بگذارین. از طرفی این برای تمامی صاحبان گربه ها جای سواله که آیا می تونیم گربه رو توی خونه تنها گذاشت؟ و اگر که بله! چند روز و چطوری؟ اگر چه گربه ها به مستقل بودن و استقلالشون معروف هستن اما این بسیار مهمه که نکات مهمی در مورد تنها موندن گربه در خانه رو بدونیم.

تنها گذاشتن گربه تا چند روز مناسبه؟

همون طور که می دونین گربه از دسته گربه سانان یا گربه سانیانه. بیشتر گربه سان ها رو می تونین تا مدت ۸ ساعت در طول روز تنها بذارین. اون ها با این موضوع مشکلی ندارن و تا زمانی که آب شیرین در دسترسشون باشه رضایت خواهند داشت. برخی از گربه ها رو هم میتونین تا ۲۴ ساعت تنها بذارین اما باید توجه کرد که این موضوع به صورت پیاپی و مکرر تکرار نشه. دوره‌های طولانی‌ تر یا مکرر دوری اون ها از صاحب، مثل روزها یا شب‌ های کامل دوری از خونه، می‌تونه برای اونا کمی ناراحت کننده باشه. پس گربه شما نباید برای مدت طولانی تنها بمونه.

شاید از خودتون بپرسید یه گربه چقدر می تونه تنها بمونه؟ این موضوع به عوامل مختلفی بستگی داره برای مثال:

 • سن گربه
 • شرایط نگهداری
 • میزان آسیب های روحی وارد شده در طول زندگی
 • میزان فعالیت های روزانه

تنها گذاشتن گربه در خونه کار درستیه؟

بیایین از این زاویه نگاه کنیم که گربه ها در مقایسه با بقیه حیوانات بیشتر میخوابن و هر چی سنشون بیشتر میشه بیشتر هم می خوابن. چُرت گربه ای (خواب های سبک) هم به ما صاحبین گربه این امکان رو میده که اونا رو برای ساعاتی در خونه تنها بذاریم. اونا در طول روز بین ۱۲ تا ۲۰ ساعت میخوابن. از طرفی زمان فعالیت گربه ها بسیار انعطاف پذیره. اکثر اونا فعالیت روزانه خودشون رو با زمان فعالیت صاحب سازگار میکنن. پس میتونیم خوشحال باشیم از اینکه در زمان تنها گذاشتن یه گربه در خونه ، اون زمان زیادی از این تنهایی رو صرف خواب REM (خواب عمیق) خود میکنه. این در حقیقت یکی از مهم ترین مزایای نگهداری از گربه ، به عنوان حیوون خونگیه

مشاوره دامپزشکی آنلاین

چه مدت میشه گربه ها رو وقتی که در مسافرت هستیم تنها گذاشت؟

تنها گذاشتن گربه برای چند روز اصلا پیشنهاد نمیشه. این موضوع میتونه باعث آسیب به سلامت جسمی و روحی گربه شما بشه. درسته که اونا بخش زیادی از روز رو در خواب هستن. اما در زمان بیداری نیاز به بازی ، تخلیه انرژی و تغذیه از آب و غذا دارن. چند لحظه ای به این فکر کنین که مسافرت شما کمی طولانی بشه و شما مجبور باشین که گربه خودتون رو بیشتر تنها بذارید. در این صورت بدلیل کم بودن منابع غذایی و آب شیرین ، سلامت گربه شما در خطر خواهد بود.

غذا خوری و آب خوری اتوماتیک گربه

دستگاه های غذا خوری و آب خوری اتوماتیک حیوانات ، این امکان رو به شما میده که در مخزن اون ها مقدار زیادی آب و غذا ذخیره کنین و در زمان مناسب و برنامه ریزی شده مقداری از اون رو در اختیار پت خودتون قرار بدین.

اگه قصد دارین از دستگاه غذا خوری و آب خوری اتوماتیک گربه استفاده کنین، سعی کنین گربه خودتون رو از زمان بچه گربه به اونا عادت بدین چون گربه هایی که برای بار اول با اون مواجه میشن ممکنه بدلیل شرایط استرس و اضطرابی که دارن لب به غذا نزنن.

آیا میشه بچه گربه ها رو هم تنها گذاشت؟

این مورد بسیار مهمه که بدونین تنها موندن برای بچه گربه ها با تنها گذاشتن گربه بالغ خیلی فرق داره. در گربه ها هم مثل ما انسان ها ، همونطور که بچه ها و کودکان نیاز بیشتری به والدین خودشون دارن ، بچه گربه ها یا کیتن ها هم به مراقبت و مواظبت بیشتری نیاز دارن. معمولاً صاحبین پت ها، پت های خودشون رو از سنین پایین خریداری و یا به سرپرستی قبول میکنن و وارد محیط جدید خونه میکنن. این موضوع ممکنه برای بچه گربه ها کمی استرس زا و ترسناک باشه. از همین رو سازگاری اونا با محیط جدید خونه مدتی طول میکشه. باید توجه کنین که تا زمان سازگاری کامل اون ها با محیط خونه ، مدت زمان تنها موندن اونا بیشتر از چند ساعت نشه.

معمولاً در بچه گربه ها ، ۸ ساعت تنها گذاشتنشون پیشنهاد نمیشه. این زمان شاید برای گربه های بالغ خوشایند باشه اما در کیتن ها استرس زا است. همچنین باید توجه کنین در زمان تنها موندن بچه گربه ها به مدت چند ساعت ، حتما ظرف آب و غذا و خاک دستشویی در دسترسشون باشه.

خطرات غیر منتظره ناشی از تنها گذاشتن گربه

قبل از هرچیز یادتون باشه؛ هر چیزی که می شنوین رو باور نکنین! خصوصا این مورد رو که ” اگه برای گربه ها به اندازه ی کافی آب و غذا بذارین میتونن برای مدت ها تنها بمونن”.

اول از همه این که ممکنه توی مدتی که نیستین مشکلاتی به وجود بیاد؛ مثلا موارد اورژانسی پزشکی یا خدایی نکرده آتش سوزی و برق گرفتگی. اگه یه مورد پزشکی براش به وجود بیاد گربتون درد میکشه و قطعا شما هم دوست ندارین درد کشیدنش رو ببینین اما وقتی کسی خونه نباشه کسی هم نیست که به گربتون رسیدگی کنه. ممکنه هر اتفاق غیرمنتظره دیگه ای هم رخ بده که باعث بشه گربتون نتونه به تنهایی از پسش بر بیاد؛ درست مثل بچه انسان. مثلا با وسایل پرخطر مثل گاز مواجه بشه ، سیم برق رو گاز بزنه و یا دچار جراحت بشه .پس در زمان هایی که تنها گذاشتن گربه انتخاب شماست، حتما این موارد رو هم مد نظر قرار بدین.

چرا نباید گربه ها رو تنها گذاشت

استرس و اضطراب جدایی ناشی از تنها گذاشتن گربه

علاوه بر خطرات غیر منتظره ای که ممکنه پیش بیاد، گربتون به دلیل تنها موندن اونم توی یه خونه ی ساکت خیلی استرس میکشه ؛ چون گربتون طبق روتین هر روزه ، منتظره که شما سر ساعت برگردین و بهش سر بزنین و اگه این اتفاق نیفته و شرایط تغییر کنه دچار اضطراب شدیدی میشه.

خیلی ها هستن که فکر میکنن گربه ها نیاز به مراقبت کمی دارن و تنها گذاشتن گربه مشکلی ایجاد نمی کنه. اونا مستقلن و می تونن کاملا به تنهایی زندگی کنن و با همین تفکر گربه ها رو برای یک روز تا یک هفته تنها میذارن. اما بهتره به این فکر کنین که این حرکت ، گربه ها رو توی چه ریسکی از نظر سلامتی و ایمنی قرار میده. به این هم فکر کنین که اونا چه استرسی میکشن.

اگه میخواین در مورد اضطراب جدایی گربه ها بیشتر بدونین کلیک کنین.

علائم نگران کننده ی تنها گذاشتن گربه در خونه

 • چسبندگی – اگر گربه شما دائما مثل چسب به شما میچسبه و هر جایی از منزل شما رو دنبال میکنه ، دچار اضطراب جدایی شده.
 • رفتار پرخاشگرانه – نمایش های تهاجمی غیر مشخص ممکنه نشون دهنده ی تنهایی و تلاش برای جلب توجه باشه.
 • نشانه گذاری  – یه گربه ممکنه با ادرار کردن روی وسایل شما (هر چیزی که بوی شما روی اون باشه) مخالفت خودشو با تنها موندن نشون بده.
 • نظافت بیش از حد – لیس زدن افراطی یا نظافت بیش از حد بدن نشونه دیگه ای هستش که نشون میده گربه شما ممکنه ناراضی باشه.

گربه ها هم مثل سگ ها نیاز به نگهداری و مراقبت دارن و رفاه و سلامتشون نباید به خطر بیفته . شما باید از دوست ، فامیل یا همسایتون بخواین که روزی حداقل دو بار به گربتون سر بزنه و بهش غذا و آب و تازه بده.این کار به گربه شما اجازه می‌ده تا در مکان امنی که همیشه در اونجا احساس راحتی می‌کنه و خونه خودشه، با معاینات منظم برای تغذیه، بازی باهاش و تعویض خاک بسترش بمونه بدون اینکه دچار استرس یا مشکل خاصی بشه. بهتره این شخص در گذشته با گربه شما در ارتباط بوده باشه و راجع به نگهداری و مراقبت از گربه ها کمی آگاهی داشته باشه تا پت شما احساس امنیت و آرامش بیشتری کنه.

اگه نمیتونین این کارها رو انجام بدین پانسیون میتونه گزینه ی خوبی برای شما باشه.

تنها گذاشتن گربه

چه پانسیونی برای گربه ی من خوبه؟

پانسیون یا هتل گربه می تونه جای خوبی برای نگهداری موقت گربه باشه؛ حداقل بهتر از تنها گذاشتن گربه هاست. اما برای یه گربه وارد شدن به یه محیط ناآشنا اون هم در حضور گربه های دیگه میتونه خیلی پر استرس باشه . پانسیون باید جاهایی برای مخفی شدن گربه ها و همچنین جاهایی با ارتفاع زیاد برای احساس امنیت گربه داشته باشه و اون نیاز به حریم خصوصی در گربه ها به نحوی بر آورده بشه .

به چه نکاتی باید توجه کرد

 • محیط پانسیون چجوریه؟ از نظر بهداشتی و فضا وضعیت خوبی داره؟
 • آیا سر و صدای محیط بالاست؟
 • قفس ها رو به روی هم قرار گرفتن؟ این میتونه برای گربه ها خیلی پر استرس باشه
 • گربه ها اجازه بیرون اومدن و چرخ زدن توی محیط دارن؟
 • مسئول پانسیون چقدر از رفتار شناسی و تغذیه ی گربه ها میدونه ؟ خودش گربه داشته ؟
 • آیا با گربه ها بازی میکنن؟
 • دسترسی به دامپزشک برای پانسیون وجود داره؟
 • قفس ها اونقدر بزرگ هستن که ظرف خاک و غذا بهم نزدیک نباشن؟

اگه پانسیون این امکانات رو داشته باشه می تونه جای خوبی برای مواقع تنها گذاشتن گربه باشه.

منبع : sprucepets و من و گربه ام

مقایسه محصولات

0 محصول

مقایسه محصول
مقایسه محصول
مقایسه محصول
مقایسه محصول