حساب کاربری

یا

حداقل 8 کاراکتر

آیا حسادت در سگ ها هم وجود داره؟ دلایل، نشونه ها و کنترل حسادت در سگ ها

زمان مطالعه9 دقیقه

حسادت سگ
آخرین بروزرسانی : 24 بهمن 1402نویسنده : دسته بندی : رفتارشناسی سگ
پرینت مقالـه

می پسنـدم0

اشتراک گذاری

اندازه متن12

حس حسادت در سگ ها مثل ما انسان ها وجود داره. حسادت به عنوان میل به داشتن چیزی که شخص دیگه ای داره یا احساس ناراحتی یا عصبانیت به دلیل ترس از دوست داشتن کسی که دوستش دارین تعریف میشه. اما ایا حسادت در سگ ها مثل انسان ها وجود داره؟  آیا وقتی با حیوانات خونگی یا افراد دیگه وقت می گذرونیم یا به اونا توجه می کنیم احساس حسادت می کنن؟

مشاوره دامپزشکی آنلاین

آیا سگ ها می تونن حسادت کنن؟

به طور خلاصه، سگ‌ها حسادت می‌کنن و این احساس حسادت در سگ ها به طرز چشمگیری شبیه به حسادت انسان هاس.

ممکنه بتونین برخی از احساسات سگتونو از طریق زبان بدنش بخونین، مثل شادی یا غم. در مطالعه روانشناسی انسان، حسادت همیشه به عنوان یه احساس پیچیده با ته مایه هایی از چندین احساس مختلف در نظر گرفته شده و توسط تجربه شکل می گیره. محققان تو سراسر جهان به این نتیجه رسیدن که سگ ها هم حسادت می کنن.

در مورد منشأ حسادت نظریه های مختلفی وجود داره. برخی از روانشناسا بر این باورن که حسادت یه ویژگی برای حفظ بقاست. خواهرو برادر سر منابع با هم رقابت می کنن و شرکای عاشقانه از همسرهاشون محافظت می کنن تا از گسترش نسل خودشون اطمینانحاصل کنن.

این بحث در مورد سگ ها هم صادقه. برخی از محقق ها فرض می کنن که حسادت در سگ های خاصی به طور فطری (از بدو تولد) غالبه. برخی دیگه بر این باورن که محیط سگ و تعامل با صاحب هاشون باعث تقویت احساسات حسادت میشه.

وتوریا کلی مطلب راجع به رفتارشناسی پت ها داره؛ برای دسترسی بهشون کافیه کلیک کنی!

آیا حسادت در سگ ها به نژاد مرتبطه؟

هر سگی می تونه حسادت رو تجربه کنه. در حالی که برخی از نژادها ممکنه به احتمال زیاد اضطراب جدایی داشته باشن یا با غریزه محافظت از صاحباشون مثل یه دارایی مبارزه کنن. حسادت به نژادهای خاصی محدود نمیشه.هیچ تحقیقی تا بحال منتشر نشده که نشون بده حسادت در سگ ها به نژاد ربط داره.

حسادت در سگ ها

 

نشانه های بروز حسادت در سگ ها

برخی از نشانه های حسادت در سگ ها آشکاره، در حالی که برخی دیگه ممکنه کمی ظریف تر باشن. علائمی که نشون میده سگ شما حسادت می کنه ممکنه شامل موارد زیر باشه:

 • قرار گرفتن بین شما و حیوون خونگی یا شخص دیگه
 • وقتی به حیوون خونگی یا شخص دیگه ای توجه می کنین ناله می کنه
 • ضربه زدن به پای شما، فشار دادن بدنشون به شما، یا به نزدیک شدن به شما
 • وقتی به یکی دیگه محبت می کنین غرغر می کنه
 • پارس کردن، انجام ترفندها، یا انجام سایر رفتارهای جلب توجه
 • یا عدم استفاده از پد ادرار کردن در داخل منزل

دلایل حسادت در سگ ها

بسیاری از موقعیت ها می تونن احساس حسادت در سگ ها  رو شعله ور کنن؛ معمولاً وقتی توجه شما به جای دیگه ای جلب میشه .

سگ حسود

دلایل رایج حسادت در سگ ها شامل:

 • معرفی یه حیوون خونگی جدید

آوردن یه توله سگ جدید یا یه سگ بالغ دیگه می تونه باعث حسادت سگ شما بشه و ممکنه نشونه هایی از پرخاشگری نسبت به سگ جدید نشون بده. سگ شما ممکنه بر سر سگ جدید غر بزنه، از شما محافظت کنه یا سعی کنه بین شما و عضو جدید خانواده پشمالوی شما قرار بگیره.

زمانی که نسبت به سگ جدیدتون محبت نشون میدین می تونه شرایط بدتر بشه. همچنین اگه سگی که به تازگی به سرپرستی گرفته شده از همون جنس باشه یا سگ ها دارای شخصیت های متضاد باشن این پرخاشگری ممکنه بدتر بشه.

سگ شما ممکنه احساس کنه که جاش تو خونه در خطره و سگ جدید تمام عشق و توجه شما رو به خودش جلب می کنه و کمتر برای اون باقی میذاره.

 • معرفی یه عضو جدید تو خانواده انسانی

اعضای جدید خانواده انسان هم ممکنه باعث ایجاد حس حسادت در سگ شما بشن.

وقتی یه نوزاد جدید به دنیا میاد، سگ شما ممکنه احساس کنه تمام توجهی که قبلاً داشت الان تقسیم شده  یا حتی به طور کامل به سمت نوزاد هدایت شده. همچنین ممکنه هنگام معرفی سگ خودتون به شریک جدید، متوجه حسادت  در سگتون بشین. سگ شما ممکنه نخواد محبت شمارو با شریک جدیدتون در میون بذاره و به نوبه خودش عمل کنه.

 • تغییر در محیط خونه

هر زمان که تغییر عمده ای تو محیط سگ شما ایجاد بشه، می تونه باعث ایجاد احساس عدم اطمینان و حسادت در سگتون شه.

هنگامی که به خونه جدیدی نقل مکان می کنین، احتمالاً توجه شما به تمیز کردن و جعبه کردن همه وسایلتون معطوف میشه. این می تونه برای سگ شما نگران کننده باشه. اونا مطمئن نیستن که چرا همه چیز در حال تغییره و نگران حواس پرتی شما هستن.

همچنین اونا ممکنه از اینکه تمرکز شما به کارهای دیگه منحرف شده احساس حسادت کنن و ممکنه نقش اونا در زندگی شما یکسان نباشه. تغییرات روتین ممکنه باعث ایجاد این احساس ناراحتی و عدم اطمینان بشه، مثل زمانی که برنامه کاری شما تغییر می کنه یا زمانی که بچه ها بعد از تابستون به مدرسه باز می گردن.

 • حضور حیوون خونگی جدید در خانه شما

بعد از گرفتن یه سگ جدید، ممکنه متوجه بشین که بعد از اینکه اونو به خونه میارین، سگتون به سرعت حسادت می کنه. گاهی اوقات، سگی که به تازگی آورده شده حسادت می‌کنه،چون تو این زمان تغییر، توجه، لمس و صدای شما رو به عنوان آرامش طلب می‌کنه. اونا همچنین ممکنه احساس کنن که هرگونه توجه مشترک می تونه به این معنی باشه که شما ممکنه اونارو با سگ دیگه ای جایگزین کنین و می ترسن خونه جدید خودشونو از دست بدن.

 • سرپرست حیوون خونگی در حال تعامل با یه حیوون دیگه

سگ ها با تلاش برای جلوگیری از توجه سرپرستشون به حیوون خونگی دیگه، رفتار حسادت آمیز از خودشون نشون میدن. درحالی که بعضی از سگ ها فقط زمانی حسادت می کنن که احساس کنن رابطشون با شما در خطره، سگ های دیگه امنیت کمتری دارن و نسبت به سایر افراد یا حیوانات حسادت می کنن.

سگ حسود

سگ‌ها ممکنه به سگ‌های دیگه حسادت کنن، اما

چرا بعضی از سگ‌ها نشونه‌های حسادت بیشتری نسبت به بقیه نشون می‌دن؟

تو یه مطالعه جالب، محققان دانشگاه کالیفرنیا تونستن حسادت در سگ‌ها رو تو زمانی که سرپرست اونا به سگ‌هایی که پارس می‌کردن، ناله می‌کردن و دم‌هاشون رو تکون می‌دادن توجه میکردن، تشخیص بدن.

هنگامی که سرپرست حیوون خونگی اونا با شیرینی با حیوانا صحبت کردن و اونو  نوازش کردن، سه چهارم سگ های حاضر در مطالعه به سرپرست حیوون خونگی فشار آوردن، سعی کردن بین سرپرستشون و اون حیوون قرار بگیرن یا سر حیوون غریبه غرغر کردن.

پس چجوری متوجه میشین که آیا سگتون به یه سگ یا توله سگ جدید حسادت می کنه؟

اگه متوجه شدین که سگ شما هنگام برخورد با سگ‌های دیگه در پیاده‌روی، یا زمانی که سگ‌ دیگه ای به عنوان مهمون به خونتون میاد، علائم حسادت نشون می‌دن، در صورت داشتن سگ دوم ممکنه در ابتدا با حسادت دست و پنجه نرم کنن.

آیا برخی از سگ ها می تونن به گربه ها حسادت کنن؟

از اونجایی که گربه ها منبع بالقوه رقابت برای محبت سرپرستا هستن، سگ ها مطمئناً می تونن به گربه ها حسادت کنن. این ممکنه زمانی تشدید بشه که گربه‌ها از امتیازات خاصی برخوردار باشن که سگ‌ها از اون برخوردار نیستن، مثل بلند شدن روی تخت، مبل یا حتی پیشخوان. سگ شما ممکنه گربه تونو در حال دزدیدن عشق و توجهی ببین که احساس می کنه باید به اون معطوف بشه.

چجوری با سگ حسود رفتار کنیم؟

در حالی که در ابتدا ممکنه زیبا باشه، حسادت می تونه به یه رفتار مشکل ساز تبدیل شه. سگ‌های حسود ممکنه بچه‌های کوچیک رو گاز بگیرن، خونه رو کثیف کنن و شمارو به دردسر بندازن و اگه اجازه داده بشه حسادت سگی در زندگی‌شون جا بیفته، ممکنه اختلالات اضطرابی واقعی ایجاد شه. با این حال، می تونین اقداماتی رو انجام بدین تا اجازه ندین حسادت در سگتون از کنترل خارج بشه.

سگ حسود

نحوه ی معرفی یه سگ جدید یا عضو جدید خانواده

مطمئن بشین که با یه عضو جدید به خانواده، ارتباط مثبتی ایجاد می کنن.

با مقدمه و آهسته پیش برین. با یه تیکه لباس یا ملافه از حیوون خونگی جدید یا بوی انسان روی اون شروع کنین. اجازه بدین اولین جلسه کوتاه و شیرین باشه و به تدریج مدت زمانی که سگ شما باید با یکی از اعضای جدید خانواده ارتباط برقرار کنه رو افزایش بدین. در ابتدا، هرگز سگتونو تنها با حیوون خونگی یا نوزاد جدید رها نکنین.

هنگامی که برای نوازش گربه جدید خودتون دست دراز می کنین، حتماً یه توجه عاشقانه به سگتون هم بکنین. هر بار که یه توله سگ جدید غذا دریافت می کنه، سگ شما هم باید یه جایزه دریافت کنه. حتی ممکنه متوجه بشین که این تکنیک به سگ شما کمک می کنه تا در موفقیت آموزش خونگی یه توله سگ جدید سرمایه گذاری بیشتری کنه! سگ های بالغ آموزش دیده تو خونه می تونن به عنوان الگوهای عالی برای توله سگ های جدید که هنوز در حال یادگیرین باشن.

هنگامی که یه نوزاد جدیدو در آغوش می گیرین، سعی کنین حیوون خونگیتونم نوازش کنین. وقتی که یه فرد جدید وارد خونتون میشه، خوراکی مورد علاقه پتتونو دست اون فرد بدین تا سگ شما دیدار اونو با احساسات خوب مرتبط کنه. حتی ممکنه سگ شما از دیدن اونا و به اشتراک گذاشتن محبت شما هیجان زده بشه.

مدیریت حسادت در سگ ها

گاهی اوقات حذف محرک های بالقوه یا رفتن به کلاس های اطاعت از سگ ممکنه مفید باشه. برقراری مجدد ارتباط و مرزهای خوب با سگتون ممکنه زمانی مفید باشه که سگ شما احساس ناامنی می کنه و به دنبال راهنماییه.

اگه نتایجی رو که می‌خواین تو خونه نمی‌بینین یا سگتون به مرحله حمله با پرخاشگری رسیده، از دامپزشک یا یه رفتارشناس دامپزشکی معتبر کمک بگیرین.

منبع: petmd

مقایسه محصولات

0 محصول

مقایسه محصول
مقایسه محصول
مقایسه محصول
مقایسه محصول