پن لکوپنی گربه (FPV) : قاتل بی سر و صدای بچه گربه ها

پن لکوپنی گربه

پن لکوپنی گربه (که بهش آنتریت عفونی یا دیستمپر گربه هم گفته میشه) یه بیماری ویروسی بسیار مسری و اغلب کشنده توی گربه هاست. بچه گربه ها به شدت تحت تاثیر این ویروس قرار می گیرن.

ویروس پنلوکوپنی گربه، از خانواده پاروو ویروس هاست که باعث این بیماری میشه. در سرتاسر جهان وجود داره و می تونه بیش از یک سال در محیط باقی بمونه مگه اینکه از ضدعفونی کننده های قوی برای غیرفعال کردنش استفاده بشه.

ویروس پن لکوپنی گربه

پن لکوپنی یعنی چی؟ چه گربه هایی میگیرن

اصطلاح پن لکوپنی به سطح پایین غیر طبیعی گلبول های سفید خون اشاره داره. این اختلال در حال حاضر به ندرت توسط دامپزشک ها دیده می شه، که احتمالاً به دلیل استفاده گسترده از واکسن هاست. با این حال، نرخ عفونت در جمعیت گربه های واکسینه نشده همچنان بالاست و این بیماری بعضا در بچه گربه های واکسینه شده ای که در معرض مقادیر بالایی از ویروس قرار گرفته اند دیده می شه.

بیماری دیستمپر گربه

چجوری منتقل میشه؟

در مرحله اولیه بیماری، ویروس در تمام ترشحات و مواد دفعی گربه های آلوده از جمله بزاق، اشک، ادرار و مدفوع به مقدار زیاد وجود داره. این ویروس می تونه تا 6 هفته در مدفوع گربه هایی که حالشون خوب شده باقی بمونه و از اونا دفع بشه. گربه ها از طریق دهان و بینی ، با قرار گرفتن در معرض حیوانات آلوده، مدفوع، ترشحاتشون یا چیزهایی که ویروس میتونه اونجا باقی بمونه(مثل دستکش، کفش و…) به پن لکوپنی دچار میشن. بیشتر گربه‌های آزاد در اولین سال زندگیشون در معرض این ویروس قرار میگیرن. اونایی که دچار عفونت درجه پایین میشن یا از بیماری کوتاه مدت جون سالم به در می برن، پاسخ ایمنی طولانی مدت و محافظتی در برابر این ویروس ایجاد میکنن.

در ماده گربه های باردار، ویروس ممکنه در سراسر جفت پخش بشه و باعث مومیایی شدن جنین، سقط جنین یا مرده زایی بشه. به ندرت، عفونت بچه گربه ها درست قبل یا بعد از تولد ممکنه پوشش مخچه رو از بین ببره (هیپوپلازی مخچه) و منجر به رشد ناقص مغز، مشکلات هماهنگی فیزیکی و لرزش بشه.

اگه میخواین در مورد بیماری های دیگه حیوانات خانگی بدونین؟؟ کلیک کنین

ویروس پن لوکوپنی
ویروس کشنده پن لوکوپنی گربه

علائمش چیه؟

اکثر گربه های آلوده به ویروس پن لکوپنی هیچ نشانه بالینی از عفونت رو نشون نمیدن. گربه هایی که بیمار میشن معمولا کمتر از 1 سال سن دارن. عفونت شدید ممکنه با روند بهبودی (Prognosis) ناچیز یا بدون روند بهبودی منجر به مرگ به مرگ بشه (که گاهی اوقات به این اتفاق “fading kittens” میگن). عفونت کوتاه مدت پس از یک دوره کمون 2 تا 7 روزه باعث تب، افسردگی و از دست دادن اشتها میشه. استفراغ معمولاً 1 تا 2 روز پس از شروع تب ایجاد میشه . اسهال ممکنه رخ بده اما همیشه وجود نداره. در موارد شدید بیماری گربه به سرعت دچار کم آبی شدید میشه. گربه های مبتلا ممکنه ساعت ها کنار ظرف آبشون باشن ولی زیاد آب نخورن. طول مدت بیماری معمولاً از 5 تا 7 روزه. بچه گربه های زیر 5 ماه به احتمال زیاد در اثر عفونت ویروس پنلوکوپنی میمیرن.

ویروس پن لوکوپنی گربه

پن لکوپنی گربه رو چجوری تشخیص میدن؟

دامپزشک ها این بیماری رو بر اساس علائم و آزمایشات بالینی تشخیص میدن. درمان موفقیت آمیز، در موارد شدید بیماری نیاز به بستری شدن توی کلینیک یا بیمارستان همراه با مایع درمانی داخل وریدی و درمان های حمایتی داره. عدم تعادل الکترولیت (نمک)، سطح پایین قند خون، سطوح پایین پروتئین در خون، کم خونی و عفونت های ثانویه اغلب در گربه هایی که به شدت مبتلا به بیماری هستند ایجاد می شود.

واکسن هایی که ایمنی قوی و طولانی مدت ایجاد می کنن وجود دارن. بچه گربه ها معمولاً به چندین واکسن نیاز دارن که اولین واکسن معمولاً در سن 6 تا 9 هفتگی تزریق میشه. دامپزشک شما بر اساس سلامت گربه و خطر قرار گرفتن گربه در معرض ویروس، ممکنه توصیه هایی برای واکسیناسیون اضافی برای گربتون داشته باشه.

اگه نیاز به مشاوره در مورد پن لکوپنی دارین تیم وتوریا در خدمت شماست فقط کافیه کلیک کنین

منبع : msdvetmanual

دکتر امیر حسین زاده
ارسال دیدگاه