حساب کاربری

یا

حداقل 8 کاراکتر

سرم تراپی سگ؛ سرم تراپی سگ چه زمانی و به چه صورت انجام میشه؟

زمان مطالعه6 دقیقه

سرم تراپی سگ ها
آخرین بروزرسانی : ۴ اردیبهشت ۱۴۰۳نویسنده : دسته بندی : مراقبت از سگ
پرینت مقالـه

می پسنـدم0

اشتراک گذاری

اندازه متن12

سرم تراپی سگ یا مایع درمانی عبارت است از تامین مایعات کافی موجودات زنده ،زمانی که به دلیل بیماری یا تروما یا هر عارضه دیگه ای تخلیه یا کمبود مایعات رو تجربه میکنن. مایع درمانی و سرم تراپی رو میشه به صورت داخل وریدی (از طریق رگ های ورید)، زیر جلدی (زیر پوست)، داخل استخوانی (از طریق مغز استخوان) یا داخل صفاقی (از طریق دیواره شکم) برای سگ تجویز کرد.

مشاوره دامپزشکی آنلاین وتوریا


سه نوع مایع مختلف وجود داره که توی مایع سرم تراپی سگ ازشون استفاده میشه:

 1. مایعات حاوی کریستالوئید های ایزوتونیک با همون غلظت املاح خون مطابقت دارن و بنابراین فشار اسمزیشون با فشار اسمزی خون برابره.
 2. کلوئیدها فشار انکوتیک رو تامین می کنن که هم توی هنجارهای طبیعی و هم سنتزی وجود داره.
 3. سالین هایپرتونیک یه عنصر مایع درمانیه که فشار اسمزی بالایی توی فضای عروق ایجاد می کنه.

روش انجام سرم تراپی سگ ها چجوریه؟

مایع درمانی برای هر سگی به صورت فردی تنظیم میشه و متناسب و سازگار با هر شرایطی باید انجام بشه. محل تزریق مایع، ترکیب مایع، سرعت و حجم مایع بر اساس نیازهای بیمار تعیین میشه. مایع درمانی رو میشه به صورت داخل وریدی (از طریق رگ ورید)، زیر جلدی (زیر پوست)، داخل استخوانی (از طریق استخوان) یا داخل صفاقی (از طریق شکم) برای سگ تجویز کرد. به طور کلی، روش تجویز سرم تراپی در حالت ایده‌آل یکسانه و تنها تفاوت‌ها توی محل قرار دادن کاتتر و سرعت تجویزه.

سرم تراپی سگ


 1. دامپزشک محل تجویز (داخل وریدی، زیر جلدی، داخل استخوانی یا داخل صفاقی) رو با توجه به نوع عارضه و نوع مایع تعیین می کنه.
 2. نوع مایع بر اساس شرایط سگ (کریستالوئیدهای ایزوتونیک، کلوئیدی، هیپرتونیک سالین) تعیین میشه و یه IV لاین تهیه میشه.
 3. میزان مایع مورد نیاز باید محاسبه بشه.
 4. اندازه کاتتر باید تعیین بشه و بزرگترین کاتتر ممکن برای ارائه میزان مناسب مایع مورد استفاده قرار میگیره.
 5. کاتتر مایع درمانی برای قرار دادن و جای گذاری آماده میشه. محلول سالین از طریق پورت (دستگاه اتصال کاتتر) جاری و وارد میشه و با الکل سواب میشه.
 6. برای انجام یه آماده سازی استریل، موهای اطراف موضع شیو یا قیچی و تمیز میشه.
 7. کاتتر مورد استفاده برای سرم تراپی سگ مجهز به یه سوزن برای نفوذ به پوسته. کاتتر پوست رو سوراخ می کنه و بعد از ورود کاتتر پلاستیکی با بیرون کشیدن سوزن از داخل پوست (یا ورید) ، به داخل فشار داده میشه.
 8. انتهای کاتتر برای جلوگیری از خروج خون دارای یه درپوش یا کپ هست.
 9. هنگامی که کاتتر روی جای خودش فیکس و چسبونده شد، درپوش برداشته میشه و سرم یا مایع مورد نیاز وصل میشه.
 10. یه سرم IV پر از مایعات از پیش آماده شده به آنژیوکت متصل میشه و شلنگ سرم به میزان جریانی که مورد نیازه و از پیش محاسبه شده باز میشه تا سرم تراپی سگ با سرعت مطلوب انجام بشه.
سرم تراپی سگ


اثر بخشی مایع درمانی در سگ ها

مایع درمانی می تونه به سرعت به احیای مایعات از دست رفته کمک کنه و مایع باقی مونده می تونه به انبساط داخل عروقی تا ۱۲ ساعت (کلوئید) کمک کنه. درمان با مایع کریستالوئید ایزوتونیک ارزونه و برای مواقع اضطراری به راحتی در دسترسه. مایع درمانی همچنین توی تشویق سگ به دفع، که املاح بیش از حد رو از بدن خارج می کنه، مفیده.

محلول سالین هیپرتونیک توی مایع درمانی باعث بهبود عملکرد قلبی عروقی، تحریک انقباضات میوکارد قلب و جریان خون محیطی میشه که توی بیمارانی که شوک رو تجربه میکنن مورد نیازه. این نوع مایع درمانی همچنین به عملکرد طبیعی سلولی کمک می کنه و برای افرادی که شوک گردش خون، زخم های نافذ و ضربه مغزی دارن مفیده.

بازیابی و دوره نقاهت در رابطه با سرم تراپی سگ ها

درمان مایع درمانی، به خودی خود، به طور معمول نیاز به دوره نقاهت نداره، اما محل نصب کاتتر باید از نظر علائم تحریک یا عفونت تحت نظر باشه.

سرم تراپی سگ


هزینه سرم تراپی سگ ها

هزینه مایع درمانی به نوع مایع استفاده شده در طول درمان، مدت زمان و حجم مایع مصرفی بستگی داره. سگی که تحت درمان مایعات قرار می گیره و باید چند روز متوالی و روزی چند بار سرم دریافت کنه نیاز به نظارت حرفه ای داره و گاهی نیازه که توی بیمارستان دامپزشکی بستری بشه و این مورد به هزینه های شما اضافه میکنه. داروهای اضافی و مراقبت های اضطراری هم به صورت حساب دامپزشکی شما اضافه میکنه.

البته الان اگه به هر دلیلی دوست نداشتین که برای پروسه های درمانی سگتون رو بستری کنین و از طرفی از رفت و امد های هر روزه به دامپزشکی هم خسته شدین، میتونین از خدمات دامپزشکی در محل استفاده کنین.

با استفاده از خدمات در محل دامپزشکی میتونین تا حد زیادی توی وقت و هزینه تون صرفه جویی کنین و از طرفی به میزان زیادی هم استرس سگتون رو که ناشی از حضور توی محیط بیمارستان برای دفعات زیاد و مدت طولانیه کاهش بدین.

برای اطلاع از خدمات دامپزشکی در محل وتوریا روی همین نوشته کلیک کنین!

سرم تراپی سگ


ملاحظات مربوط به سرم تراپی سگ

استفاده از کلوئیدهای مصنوعی به عنوان مایع درمانی خطر انعقاد اکتسابی رو به همراه داره. کریستالوئیدهای ایزوتونیک می تونن خطری برای عدم وجود فاکتورهای انعقادی در خون، گلبول های قرمز رقیق شده و ادم بینابینی ایجاد کنن.

هایپرتونیک سالین اثر سریع داره، اما کوتاه مدت و کمتر از یک ساعت موثره. تجویز این مایع خطر ریتم غیرطبیعی قلب رو به همراه داره و توی بیمارانی که مبتلا به کم آبی هستن قابل استفاده نیست. این محلول ها در واقع آب رو از قسمت های درون سلولی و بین بافتی بدن سگ می کشن و باعث ایجاد اختلال در مقادیر الکترولیت میشن. هر یک از این نوع مایعات جای خودشونو دارن و دامپزشک باید تعیین کنه که حیوان خانگی شما به کدوم یک از اونا نیاز داره.

مایع درمانی و پروسه سرم تراپی یکی از مهم ترین و حساس ترین پروسه های درمانیه که حتما باید با دقت انجام بشه.

مایع درمانی برای درمان تعدادی از بیماری ها استفاده میشه و ممکنه همراه با بسیاری از درمان ها و روش های دیگه هم استفاده بشه. توانایی شما برای جلوگیری از شرایطی که منجر به استفاده از مایع درمانی میشه به شرایط موجود بستگی داره، اما اقدامات مراقبتی خوب، از جمله ارائه یه محیط امن، تغذیه کافی و دسترسی به آب تمیز، می تونه به حفظ سلامت کلی سگ شما کمک کنه.

منبع: wagwalking

مقایسه محصولات

0 محصول

مقایسه محصول
مقایسه محصول
مقایسه محصول
مقایسه محصول