حساب کاربری

یا

حداقل 8 کاراکتر

طول عمر سگ؛ سگ ها به طور متوسط چقدر زندگی می‌کنن؟

زمان مطالعه6 دقیقه

طول عمر سگ
آخرین بروزرسانی : ۲۳ تیر ۱۴۰۳نویسنده : دسته بندی : سگ, مقالات
پرینت مقالـه

می پسنـدم0

اشتراک گذاری

اندازه متن12

طول عمر سگ

طول عمر سگ ها اولین نگران و دغدغه برای کساییه که سرپرست این موجودات دوست داشتنی هستن. مطالعات نشون میده که طول عمر سگ میتونه بسته به نژاد و جثه سگ متفاوت باشه. البته عوامل مختلفی روی طول عمر این موجودات میتونه موثر باشه که در ادامه قراره بهشون بپردازیم.

میانگین طول عمر سگ چقدره؟

طول عمر سگ به طور میانگین چیزی بین ۱۰ تا ۱۳ ساله، اما همونطور که بالاتر بهتون توضیح دادیم، بسته به نژاد و جثه سگ، ممکنه طول عمرشون متفاوت باشه. اغلب نژادهای سگ در اثر مداخلات ژنتیکی توسط انسان ایجاد شدن بنابراین قطعا بین نژادهای مختلف از نظر طول عمر، تفاوت هایی وجود خواهد داشت.

به طور کلی، نژادهای سگ کوچکتر، طول عمر بیشتری نسبت به سگ های نژاد بزرگ دارن.

طول عمر سگ

اما چرا طول عمر سگ نژاد کوچک بیشتره؟

علت این موضوع هنوز به درستی اثبات نشده. یکی از دلایل احتمالی این موضوع ممکنه این باشه که مشکلات سلامتی که با افزایش سن، سگ ها بهش مبتلا میشن (مثل بی اختیاری در دفع، سرطان و …) در سگ هایی با جثه ی بزرگتر، سخت تره و ممکنه زودتر در اثر بیماری، جون خودشون رو از دست بدن. همچنین یه مورد دیگه هم که به نظر میرسه بی تاثیر نیست اینه که بیماری های نژادی در سگ های مختلف، متفاوته و هر یک از این بیماری ها میتونن بر طول عمر سگ تاثیرگذار باشن.

طول عمر سگ

در رابطه با سگ هایی با نژاد میکس و بومی چطور؟! طول عمر سگ های میکس چقدره؟

به طور معمول، سگ هایی با نژاد میکس و بومی، طول عمر بیشتری نسبت به سگ هایی با نژاد خالص دارن. دلیلشم اینه که ژنتیک نقش خیلی زیادی بر طول عمرشون داره و سگ های اصیل بیشتر در معرض خطر ابتلا به بیماری های ارثی خاص هستن. اما بر عکس، سگ هایی با نژاد میکس کمتر در معرض ابتلا به این مدل بیماری ها هستن که همین موضوع به طول عمر بیشتر سگ هایی با نژاد میکس، کمک میکنه.

متاسفانه در اثر دستکاری ژنتیکی ما انسان ها، نژادهایی به وجود اومدن که طول عمر خیلی کمتری نسبت به سایر سگ ها دارن. مثلا در مورد سگ های براکیوسفالیک مثل بولداگ که نای کوچکتری دارن و همین موضوع باعث این شده که این نژادها بیشتر در معرض گرمازدگی و نهایتا مرگ  ناشی از مشکلات تنفسی بشن.

طول عمر سگ بومی

طول عمر سگ های نژادهای با اندازه متفاوت به طور میانگین چقدره؟

۱- سگ های نژاد کوچک:

سگ های نژاد کوچک معمولا بیشترین طول عمر رو بین سایر نژادها دارن و به طور متوسط چیزی حدود ۱۰ تا ۱۵ سال عمر میکنن. درسته که طول عمر این سگ ها بیشتره اما هرچه سنشون بیشتر میشه احتمال ابتلا به به بیماری های مختلف از جمله کبد، کلیه، آدرنال و همچنین بیماری های قلبی و پانکراتیت توی اونا بیشتر میشه. همچنین تو سگ های نژاد کوچک، احتمال ابتلا به مشکلات دهان و دندان زیادتره. همه ی این بیماری ها میتونه روی طول عمر سگ تاثیرگذار باشه.

طول عمر سگ نژاد کوچک

در ادامه براتون طول عمر بعضی از نژادهای محبوب رو گفتیم:

  • ۱- شی‌هوا‌هوا: بین ۱۴ تا ۱۶ سال
  • ۲- پامرانین: بین ۱۲ تا ۱۶ سال
  • ۳- یورکشایر تریر: بین ۱۱ تا ۱۵ سال
  • شیتزو: بین ۱۰ تا ۱۸ سال

 

۲- سگ های نژاد متوسط:

طول عمر سگ های نژاد متوسط با میانگین کلی طول عمر سگ ها برابره؛ یعنی چیزی در بین ۱۰ تا ۱۳ سال. همونطور که قبلا گفتیم، متناسب با هر نژاد، بیماری های خاص نژادی متفاوته که این بیماری ها میتونه روی کیفیت و طول عمر سگ تاثیرگذار باشه.

طول عمر سگ نژاد متوسط

در ادامه براتون طول عمر بعضی از سگ های نژاد محبوب رو گفتیم:

  • ۱- بولداگ فرانسوی: بین ۱۰ تا ۱۲ سال
  • ۲- کوکر اسپانیل: بین ۱۰ تا ۱۴ سال
  • ۳- بولداگ: بین ۸ تا ۱۰ سال

۳- سگ های نژاد بزرگ:

سگ های نژاد بزرگ طول عمر کوتاهتری نسبت به سگ های نژاد متوسط دارن، یعنی بین ۹ تا ۱۲ سال. اما مثل بقیه، طول عمر سگ ها به بیماری های نژادی وابسته اس.

طول عمر سگ نژاد بزرگ

در ادامه براتون طول عمر بعضی از سگ های نژاد محبوب رو گفتیم:

  • ۱- گلدن رتریور: بین ۱۰ تا ۱۲ سال
  • ۲- روتوایلر: ۹ تا ۱۰ سال

چیکار کنیم که طول عمر سگمون بیشتر بشه؟

۱- تحقیق و بررسی در رابطه با نژاد سگ:

از اونجایی که طول عمر سگ تا حد خیلی زیادی وابسته به نژادشونه، بنابراین پیشنهاد میکنیم قبل از به سرپرستی گرفتن سگ، از اون نژاد اطلاعات کافی به دست بیارین و مطمئن شین که بیماری خطرناکی جون سگ شما رو قرار نیست تهدید کنه.

۲- مشورت با دامپزشک:

این که شما سگتون رو برای چکاپ های دوره ای پیش دامپزشک ببرین تا به صورت مداوم وضعیت سلامتی سگ شما توسط دکتر چک بشه از نون شب هم واجب تره! همچنین دکتر متناسب با شرایط سگ شما توصیه هایی به شما میکنه که کمک میکنه سگ شما زندگی بهتری داشته باشه.

جدا از ویزیت و معاینه بالینی، بهتره هر ۶ ماه یکبار سگ خودتون رو پیش دامپزشک ببرین و ازش بخواین تا آزمایشات دوره ای برای سگ شما انجام بده. این کار باعث میشه که از وضعیت سلامتی اندام های داخلی بدن سگتون (مثلآ کبد، کلیه، پانکراس و…) آگاه بشین.

مشاوره با دامپزشک آنلاین

توی بعضی از نژادها ممکنه با افزایش سن، یکسری بیماری های مشخص براشون پیش بیاد که لازمه شما با انجام به موقع چکاپ ها برای سگتون، از ابتلای سگتون به این بیماری ها پیگیری کنین. مثلا سگ نژاد گلدن رتریور ممکنه با افزایش سن، مستعد ابتلا به بعضی از سرطان ها باشه.

۳- وزن سگتون رو در محدوده نرمال نگه دارین:

تغذیه مناسب و وزن نرمال، کلید اصلی برای افزایش طول عمر سگ شماست. طبق مطالعه انجام شده روی تعدادی از سگ های نژاد لابرادور رتریور، مشخص شد که سگ هایی که تغدیه بالانس و شرایط بدنی خوبی دارن، به طور میانگین تا ۲ سال بیشتر از سایر سگ های این مطالعه که اضافه وزن داشتن، عمر کردن.

بنابراین تغذیه مناسب و بالانس رو برای سگتون جدی بگیرین چون داشتن تغذیه مناسب نه تنها روی طول عمر سگ شما تاثیر میذاره، بلکه میتونه کیفیت زندگی سگ شما رو نیز افزایش بده.

شما میتونین از مشاور تغذیه سگ وتوریا برای دریافت رژیم غذایی یا راهنمایی در مورد نحوه تغذیه سگتون مشورت بگیرین.

منبع: petmd

مقایسه محصولات

0 محصول

مقایسه محصول
مقایسه محصول
مقایسه محصول
مقایسه محصول