حساب کاربری

یا

حداقل 8 کاراکتر

دعوای گربه ها : چرا گربه ها با هم دعوا میکنن چطوری میشه آشتی شون داد؟

زمان مطالعه7 دقیقه

دعوای گربه ها
آخرین بروزرسانی : 15 بهمن 1402نویسنده : دسته بندی : رفتارشناسی گربه
پرینت مقالـه

می پسنـدم0

اشتراک گذاری

اندازه متن12

حفظ آرامش تو یه خانواده ی چند گربه ای همیشه آسون نیست. کنترل رفتار این حیوانات با همدیگه می توونه برای صاحبای اونا سخت باشه. اما خوشبختانه روش هایی وجود داره که می تونه برای جلوگیری از دعوای گربه ها مفید واقع بشه. اگه شما هم در خانه دو یا چند گربه دارین، پیشنهاد می کنیم این مقاله از وتوریا رو مطالعه کنین.

دعوای گربه ها مثل ما آدم ها نیست. در حقیقت زور گفتن توی دنیای گربه ها معنای متفاوتی با دنیای انسان ها داره . اولین قدم برای جلوگیری از دعوای گربه ها، درک علت شروع دعواست.وقتی که چندتا گربه توی یه خونه باشن ممکنه اتفاقاتی بیفته که ما بهش بگیم زور گفتن یا قلدری کردن اما این قلدری گربه ها برای محافظت از دارایی هاشونه نه آزار رسوندن. این دارایی ها میتونه خیلی چیزها باشه اما واضح ترینش میتونه ظرف آب ، غذا و خاک باشه.

بیشتر دعوا هایی که بین گربه ها اتفاق می افته، در بین جنس نره.دعوای گربه های خانگی نر  بیشتر بر سر به دست آوردن غذاعه و بیشتر بر سر اینه که کدوم یکی سریع تر به ظرف غذا برسه و یا تشویقی رو از صاحب خودش دریافت کنه.

در بین گربه های ماده به وجود اومدن دعوا معمولا کم تر دیده می شه. بعضی از گربه های ماده به دلیل این که برای خودشون قلمرویی رو در نظر گرفتن و گربه ای دیگه از جنس ماده وارد این قلمرو می شه دعوا راه میندازن.

چجوری بفهمیم گربه هامون در حال دعوا کردنن یا دارن بازی میکنن؟

ممکنه مشاهده کنین که دو گربه با همدیگه درحال درگیری هستن و یا گربه ای رو با یه سگ در این حالت مشاهده کنین و فکر کنین که دعوای سگ و گربه به وجود اومده. اما جالبه بدونین که ممکنه اصلا دعوایی در کار نباشه و  این دو تا فقط در حال بازی با همدیگه باشن. بازی سگ و گربه های خونگی بسیار به وجود می یاد و بر خلاف تفکر عموم، سگ و گربه عموما دشمن همدیگه نیستن. اگه گربه از خودش صدای خشمگین تولید نکرد و صرفا درگیری بدون صدا، چه با سگ و چه با گربه ی دیگه داشت این موضوع یعنی اون دوتا در حال بازی با هم دیگه هستن.

نشونه هایی که به ما میگه گربه هامون هم دیگرو دوست ندارن

علائمی که نشان میده این حیوانات نمی تونن با هم کنار بیان، واضح و روشنه. در ابتدا تمام کاری که شما باید انجام بدین اینه که به صدای این حیوانات گوش بدین. اما طبق گفته ی محقق ها کمی که بگذره، علائم این نوع پرخاشگری میتونه ظریف تر و متفاوت تر باشه.

مثلا با ورود گربه ی دیگه به اتاق، ممکنه متوجه بشید که گربه قبلی از اتاق خارج میشه. یا ممکنه حیوان مطیع تر سعی کنه پنهون بشه یا ناپدید بشه که وقتی حیوان سلطه گر نزدیک شد، از رویارویی با اون جلوگیری کنه. خلاصه اینکه گربه ها هم درست مثل انسان ها شخصیت های بسیار مختلفی دارن. گاهی اوقات این شخصیت ها نمی تونن با هم کنار بیان و درک و آنالیز تک تک برخوردهاشون کار ساده ای نیست.

مشاوره دامپزشکی آنلاین

دعوای گربه ها سر غذاست

این دعواها معمولا در محل غذا خوردن اتفاق می افته یک دفعه میبینین که یه گربه ی کوچولو و مهربون موقعی که گربه های دیگه به غذاش نزدیک میشن تبدیل به یه شیر میشه شروع میکنه زدن تو سر بقیه! ممکنه از طرف غذای خودش یا حتی تمام ظرف های غذا محافظت کنه و نذاره کسی نزدیکش بشه.

گربه ی ما ممکنه حتی غذا نخوره ولی نذاره بقیه هم به غذا نزدیک بشن این وسط گربه ای که کتک میخوره یاد میگیره که صبر کنه تا غذای گربه ی عصبانیمون تموم نشده نزدیک نشه بقیه ی گربه ها هم شاید بترسن و یه گوشه کز کنن تا درگیری اتفاق نیفته

 

حالا راه حل چیه؟

باید تعداد ظروف عدا رو بیشتر کنین بیشتر از تعداد گربه هایی که توی خونه دارین. وقتی که گربه ها انتخاب بیشتری داشته باشن احساس امنیت میکنن و کمتر دچار استرس میشن . اینجوری دیگه لازم ندارن بخوان از چیزی محافظت کنن. محل غذا خوردن همه ی گربه ها نباید یه جا باشه. غذا رو چند ظرف کنینی و توی جاهای مختلف قرار بدین اینجوری اگه گربه ای بخواد از غذاها محافظت کنه دیگه نمیتونه چون واضحا نمیتونه همه جا حضور داشته باشه .

اگه واکنش گربه ی عصبانیمون خیلی شدیده باید تمام ظرف ها رو توی خونه پخش کرد و ترجیحا ظرف ها رو توی قسمت هایی گداشت که هم توی ارتفاع باشه هم سایر گربه ها از اون فضا خوششون بیاد گربه هایی که میترسن از اینکه توی ارتفاع قرار بگیرن خیلی خوششون میاد چون احساس برتری و امنیت میکنن .

اگه میخواین در مورد رفتارشناسی گربه ها بیشتر بدونین کلیک کنین

دعوای گربه ها سر ظرف خاکه

گربه محافظ ( گربه ای که شما فکر میکنین قلدره ولی داره از دارایی هاش محافظت میکنه) ممکنه توی مسیر ظرف خاک بشینه و مثل راهزن ها هر کسی که بخواد اونوری بره رو بزنه!

چرا گربه ها با هم دعوا میکنن

خب چیکار کنیم؟

اینجا هم قضیه همونه شما نباید گربه هاتون رو توی موقعیت پر استرس قرار بدین تا مجبور یشن از یه ظرف خاک استفاده کنین این فرمول رو همیشه یادتون باشه:

تعداد گربه+۱ = ظرف خاک

ظروف خاک ، آب و غذا رو پخش کنین و توی محیط هایی مثل راهرو که امکان درگیری زیاده قرارشون ندین.

قلمروی عمودی رو رعایت کنین

دنیای ما افقیه ولی گربه ها محیط زندگی چند سطحی دارن و ارتفاع هم براشون کاملا مطرحه. هر چقدر قلمروی عمودی رو توی خونتون افزایش بدین حال گربه ها بهتره .گربه های ترسو نقاط مرتفع رو بیشتر دوست دارن چون دید وسیع تر دارن و میتونن اگه دشمنی بخواد سمتشون بیاد به راحتی ببیننش .

درخت گربه ، لبه گذاشتن برای پنجره یا در صورت امکان ایجاد قفسه برای گربه ها میتونه اتفاق خیلی خوبی باشه سعی کنین توی قلمروی عمودی خصوصا وقتی قفسه میزنین راه فرار هم بذارین تا گربه هاتون حس نکنن که گیر افتادن ممکنه وقتی گربتون میبینه که یه گوشه گیر افتاده امکان داره درگیری به وجود بیاد

اضافه کردن قلمروی عمودی و محیطی که گربه ها بتونن توی ارتفاع قرار بگیرن و ازش بالا برن به طرز قابل توجهی خطر دعوا و درگیری رو کم میکنه

چیکار کنیم گربه ها دعوا نکنن

بین گربه هاتون فرق نذارین

حتی اگه از دست یکی از گربه هاتون ناراحتین عصبانیتتون رو نشون ندین. توجه و عشقتون برای گربتون منبع آرامشه. سعی کنین همیشه آروم باشین چون گربه ها متوجه نگرانی و عصبانیتتون میشن و تاثیر منفی روشون میذاره

با گربه هاتون بازی کنین

از بازی کردن به عنوان ابزار اصلاح رفتار استفاده کنین ما اسمش رو میذاریم بازی درمانی. با گربه هاتون جداگونه بازی کنین تا مجبور نباشن همدیگه رو ببینن و استرس بکشن . اما یه کار بهتر هم میشه کرد بازی ها رو به صورت موازی برگزار کنین از افراد خانواده کمک بگیرین تا موقعی که شما با یه گربه بازی میکنین اون با یکی دیگه بازی کنه اینجوری گربه ها میبینن که کنار همدیگه هم مشکلی براشون پیش نمیاد .

به یاد داشته باشین که بعضی از این حیوانات ممکنه هرگز با هم کنار نیان. اما امیدوارم شما بتونین به جایی برسین که اونا حداقل یکدیگر رو تحمل کنن. دکتر مک میلان میگه: هدف، ایجاد زندگی صلح آمیز بین این حیواناته. اونا ممکنه هیچ وقت هم دیگرو دوست نداشته باشن اما حداقل می تونن با هم زندگی کنن و مشکلی برای صاحب خودشون ایجاد نکنن.

نکته ی آخر هم اینکه صبور باشین؛ مطمئن باشین هیچ رفتاری یک شبه تغییر نمیکنه. چه برسه وقتی طرف حسابتون دوتا گربه ی مستقل و حرف گوش نکن و لجباز باشه! قطعا اگه دلتون میخواد که گربه هاتون با هم دوست بشن باید اعصاب فولادی داشته باشین!

منبع : سایت onlynatrualpet و کتاب من و گربه ام

مقایسه محصولات

0 محصول

مقایسه محصول
مقایسه محصول
مقایسه محصول
مقایسه محصول