حساب کاربری

یا

حداقل 8 کاراکتر

آموزش فرمان بشین به سگ؛ نکات قابل توجه آموزش نشستن به سگ

زمان مطالعه6 دقیقه

آموزش فرمان بشین به سک
آخرین بروزرسانی : ۲۳ تیر ۱۴۰۳نویسنده : دسته بندی : آموزش و تربیت سگ
پرینت مقالـه

می پسنـدم0

اشتراک گذاری

اندازه متن12

آموزش فرمان بشین به سگ یکی از اولین فرمان هایی هستش که هر سرپرست سگ سعی داره که به سگش یاد بده. وقتی که سگ شما نشسته باشه، دیگه نمیتونه شیطونی کنه و خونه رو بهم بریزه. برخلاف خواسته ی سرپرست، سگ ها به محض اینکه پشت خودشون رو روی زمین گذاشتن از جاشون بلد میشن و دوباره روز از نو روزی از نو! حتی خیلی از سگ ها از نشستن امتناع میکنن و دلشون چنین چیزی رو نمیخواد. بنابراین اگه قصد دارین که آموزش فرمان بشین به سگ رو اجرا کنین جوری که هرموقع از شما این فرمان رو شنید خیلی سفت و سخت اجراش کنه، این مطلب رو تا انتها بخون.

آموزش فرمان بشین به سگ

مراحل آموزش فرمان بشین به سگ

یکی از محبوب ترین و راحت ترین روش ها برای آموزش فرمان بشین به سگ، استفاده از روش پاداش با تعداد زیادی از خوراکی های خوشمزه برای سگ شماست. همچنین داشتن یه کلیکر (وسیله ای که با فشردن، صدای کلیک میده و برای آموزش سگ استفاده میشه) میتونه برای مشخص کردن لحظه ی دقیق نشستن سگ شما کمک کننده باشه. برای اینکه این روش برای آموزش فرمان بشین به سگ خودتون بیشترین کارایی رو داشته باشه توصیه میکنیم حتما در محیطی آروم و بدون سروصدا این آموزش رو با سگتون تمرین کنین.

از مراحل زیر برای آموزش فرمان بشین به سگ خودتون کمک بگیرین:

 • در حالی که سگتون رو به روی شما ایستاده، یه تشویقی یا خوراکی مورد علاقه اش رو جلوی بینیش بگیرین.
 • به آرومی تشویقی رو از روی سرش رد کنین و به سمت عقب ببرین. موقع انجام این کار، سگ شما سعی میکنه که سر خودشو بیاره بالا و عقب و به اجبار، پشت سگتون روی سطح زمین قرار میگیره.
 • به محض اینکه سگ شما در وضعیت نشسته قرار گرفت، کلیکر رو فشار بدین و بهش تشویقی رو بدین تا بخوره (اینطوری متوجه میشه که کار خوبی انجام داده و جایزه ی این کار خوبش، تشویقیه).
 • برای اینکه سگ شما دوباره بیاستد، یا باید ازش دور شین و اونو صدا کنین یا چندتا تشویقی رو چند متر دور تر از خودش براش پرت کنین. بعد از این کار، دوباره مراحل اول تا سوم رو براش تکرار کنین.
 • بعد از اینکه چند بار این مراحل رو براش تکرار کردین، دیگه وقتش رسیده که به سگتون با علامت دست و بدون دادن تشویقی، فرمان بشین رو بهش بگین.
 • بعد از اینکه سگ شما متوجه علامت دست شما شد میتونین قبل از علامت دستتون، فرمان <<بشین>> رو به سگتون بگین. به مرور سگ شما یاد میگیره صرفا با شنیدن کلمه ی بشین، فرمان شما رو اجرا کنه بدون اینکه نیاز به تشویقی یا علامت دستتون باشه.

نکاتی برای آموزش فرمان بشین به سگ

در آموزش فرمان بشین به سگ از فشار دادن سر سگتون به سمت عقب برای اینکه مجبورش کنین که بشینه خودداری کنین. این کار میتونه سگ شما رو بترسونه و اونو گیج کنه. همچنین موقعی که سگتون فرمان بشین رو به درستی اجرا کرد حتما بهش خوراکی بدین و تشویقش کنین.

آموزش فرمان بشین به سگ

شما می تونین با استفاده از خدمات دامپزشکی در محل وتوریا به کمک یک مربی خوب، به سگتون آموزش های لازم رو بدین و خیالتون از بابت یادگیریش راحت باشه.

بعض مواقع ممکنه که سگ شما در حالت خوابیده باشه و شما بخواین که سگتون بشینه. بنابراین کافیه که تشویقی رو توی دستتون جلوی بینیش نگه دارین و دستتون رو به آرومی بالا بیارین تا سر خودشو بلند کنه. وقتی سرش رو بلد کرد کلیکر رو فشار بدین و تشویقش کنین. بعدش خوراکی رو بیشتر بالا بیارین تا سگتون، سینه ی خودشو از روی زمین بلند کنه. کم کم این مراحل رو براش انجام بدین تا سگتون املا از حالت خوابیده، به حالت نشسته در بیاد.

نشستن سگتون رو به یه حالت عادی و پیش فرض تبدیل کنین:

رفتارهای پیش فرض جز اون دسته از رفتارهایی هستن که سگ انتخاب میکنه زمانی که سرپرستش کاری بهش نداره یا فرمانی از او نمیخواد، این رفتارها رو انجام بده. مثلا به جای اینکه توی خونه همش شیطونی و بدوبدو کنه، یه گوشه بشینه. اما چطوری میشه کاری کرد که این رفتارها، جز رفتارهای پیش فرض سگ شما بشه؟

تنها کاری که میتونین بکنین اینه که روی اون تمرینی که میخواین پیش فرض رفتار سگتون بشه اونقدر تمرین کنین تا احتمال انجامش در آینده توسط سگ شما بیشتر بشه. البته اینم بگم که زمانی که دیدین سگ شما بدون اینکه شما بهش فرمان بدین، رفتار مد نظر شما رو انجام داده حتما بهش خوراکی بدین و اونو تشویق کنین. پس اگه سگتون به سمت شما اومد و نشست، حتما بهش تشویقی بدین. اگه سگتون زمانی که دارین براش توی ظرفش غذا میریزین برای خودش یه گوشه نشسته، حتما بهش تشویقی بدین.

بنابراین تشویق کردن توی انجام فرمان های مدنظر شما مثل آموزش فرمان بشین به سگ خیلی تاثیرگذاره. یعضی وقت ها سگ شما این رفتارها رو انجام میده به امید اینکه از دست شما تشویقی بگیره پس حتما این نکته رو مدنظر خودتون داشته باشین.

به سگتون یاد بدین که زیبا بشینه:

زمانی که در آموزش فرمان بشین به سگ مهارت کافی پیدا کردین و سگتون به حرف شما گوش داد، میتونین بهش زیبا نشستن رو آموزش بدین. در این حالت، سگ شما روی پنجه های پاهای عقبیش میشینه و پنجه های جلویی اش رو تو هوا و در حالتی مثل خواهش کردن، بالا میاره. شاید در نگاه اول چنین چیزی خیلی سخت به نظر بیاد اما شما میتونین به راحتی چنین چیزی رو به سگتون آموزش بدین!

آموزش فرمان بشین به سگ با ظرافت بالا

برای آموزش فرمان بشین به سگ کافیه مراحل زیر رو به سگتون آموزش بدین:

 • از سگتون بخواین تا بشینه
 • هنگامی که سگتون نشست، یه خوراکی رو روی بینی خودتون بگیرین و به آرومی اونو بالا بیارین. سگ شما برای رسیدن به این خوراکی باید یکم از جاش بلد شه. به محض اینکه دست هاش از روی زمین بلند شد و بالا اومد، کلیکر رو فشار بدین و بهش تشویقی بدین.
 • مرحله دوم رو تکرار کنین اما این دفعه خوراکی رو بالاتر بیارین تا سگ شما بیشتر از قبل، بلند شه. تا جایی سعی کنین سگ شما از جاش بلد بشه که سگتون در موقعیت مناسبی برای نشستن قرار بگیره.
 • بعد از اینکه سگتون این کار رو یاد گرفت وقتش رسیده که با علامت دستتون و بدون نیاز به تشویقی، این مراحل رو برای سگتون تکرار کنین.
 • بعد از اینکه سگتون با علامت دست شما آشنا شد کافیه بهش فرمان <<زیبا بشین>> یا هر اسم دیگه ای که دوست دارین رو یاد بدین تا از این به بعد فقط با شنیدن این کلمه، فرمان شما رو انجام بده.

آموزش فرمان بشین به سگ یکی از ابتدایی ترین آموزش ها برای سگ شماست که اهمیت بسیار بالایی داره. رعایت کردن مواردی که گفته شد در کنار کمک گرفتن از دامپزشک، حتما این مسیر رو براتون هموارتر خواهد کرد.

منبع: akc

مقایسه محصولات

0 محصول

مقایسه محصول
مقایسه محصول
مقایسه محصول
مقایسه محصول