حساب کاربری

یا

حداقل 8 کاراکتر

آموزش بستن قلاده سگ؛ چطوری برای سگمون از قلاده استفاده کنیم؟

زمان مطالعه9 دقیقه

آموزش بستن قلاده
آخرین بروزرسانی : ۱۴ تیر ۱۴۰۳نویسنده : دسته بندی : آموزش و تربیت سگ, سگ
پرینت مقالـه

می پسنـدم0

اشتراک گذاری

اندازه متن12

آموزش بستن قلاده به سگ ها کار سختی نیست و با شیوه های مختلفی میشه اینکار رو انجام داد. اکثر مردم نمیدونن که سگ ها برای شروع استفاده کردن از قلاده نیاز به آموزش دارن، اما این آموزش و نحوه بستن قلاده سگ اونقدر سادست که همه ما به سرعت یاد می گیریم.

توله سگ شما یه دوست پشمالوی بامزه ست، اما باید یاد بگیره که در فضای باز شجاع باشه و در حالی که قلاده داره با شما راه بره. سگ ها معمولا موقع بستن قلاده زود عصبانی میشن و از قلاده خوششون نمیاد چون نمیدونن این تیکه طناب عجیب و غریب چیه و وقتی قلاده رو میبندین، یا کلا از راه رفتن امتناع می‌کنن و یا شما رو به هر طرفی می‌کشن.

شاید اینکارشون و اینکه به هر طرف میره برای شما جذاب باشه اما اینکار شما رو  به سرعت خسته میکنه، پس باید سریع راه رفتن با قلاده رو یاد بگیره. اگه بتونین سگتونو برای استفاده صحیح از قلاده آموزش بدین، پیاده روی شما با پتتون بدون استرس و آرامش بخش خواهد بود.

پس آموزش بستن قلاده برای یه سرپرست سگ از نون شب هم واجب تره!

دامپزشک آنلاین

برای آموزش بستن قلاده سگ چیکار باید کرد؟

“بریم بیرون”. این کلمه ایه که بسیاری از سگ ها رو به موجوداتی دیوانه و بیش از حد هیجان زده تبدیل می کنه. آموزش دادن به سگتون برای استفاده از قلاده، همیشه اونطوری که ممکنه فکر کنین آسون نیست. شما باید بهش انگیزه بدین و اونو تشویق کنین  که تا زمانی که قلاده داره آروم بمونه.

اگه سرپرست یه توله سگ هستین و مفهوم قلاده برای سگتون جدیده، ممکنه یک یا دو هفته نیاز باشه تا به قلاده عادت کنه. اگه سگتون ماه ها و حتی سال ها آزاد و بدون قلاده بوده و از استفاده صحیح از قلاده خودش خودداری کرده، ممکنه که نیاز به یک ماه زمان برای ترک این عادت بدش داشته باشه.

با این حال، آموزش بستن قلاده رو به درستی یاد بگیرین و به این صورت برای همیشه از اینکه بهش عمل میکنین خوشحال خواهید بود. قلاده بخشی ضروری برای خروج از خانه و ارتباط با افراد و سگ های دیگست بنابراین ارزش وقت گذاشتن و یادگیری رو داره. چون سگتون دیگه از بستن قلاده فرار نمیکنه و بی سر و صدا و آروم منتظر میمونه تا قلادش رو ببندین و کلمه “قلاده” هیچوقت مفهوم درد و ناراحتی نداره.

آموزش بستن قلاده

 

مقدمه نحوه بستن قلاده سگ و آموزش بستن قلاده

قبل از شروع آموزش نحوه بستن قلاده سگ ، شما به چند مورد نیاز دارین.

طبیعتا، قلاده اولین نیاز شما خواهد بود. همچنین ممکنه بخواین قلاده ای بخرین تا فشار روی گردن سگتون کمتر بشه.

تشویقی یا غذای مورد علاقه سگتون در طول تمرین و آموزش نقش اساسی داره.

مطمئن بشین که هر روز فرصت کافی دارین تا با سگتون تمرین کنین. همچنین مطمئن بشین که فضای بیرونی آرومی دارین که میتونین اونجا تمرین کنین. یه محیط آروم یا یه حیاط کافیه. هنگامی که همه این موارد رو فراهم کردین، فقط کافیه صبور باشین و بعدش آموزشو شروع کنین!

 

آموزش بستن قلاده

 

روش اول : تایید کردن مداوم

 • براش قلاده ببندین بعدش باز کنین:

برای شروع باید مطمئن بشین که سگتون با آرامش منتظر میمونه تا شما قلادشو ببندین. خوراکی مورد علاقشو جلوش بگیرین تا حواسش به شما جلب بشه. وقتی که قلاده رو بستین، تشویقی بهش بدین. چند ثانیه صبر کنین و بعدش قلاده رو باز کنین. هنگامی که قلاده رو باز کردین، دوباره بهش تشویقی بدین. این کار رو در چند روز اول چند بار با سگتون انجام بدین و تکرار کنین.

 • وقت پیاده رویه:

سگتون الان میدونه که وقتی قلاده براش میبندین باید منتظر چی باشه. وقتی که قلاده رو بستین، از خونه بیرون برین. همزمان با این که راه میرین، سگتونو لفظی تحسین کنین و یه خوراکی خوشمزه رو بالای سرش در کنار خودتون نگه دارین. هدف اینکار اینه که بفهمه وقتی آروم در کنار شما راه بیاد، پاداش دریافت میکنه.

 • خیلی سریع نسبت به رفتار بدش واکنش نشون بدین:

به استفاده از تشویقی و تحسین کردن رفتارش برای اینکه با شما همراه شده ادامه بدین، اما به محض اینکه شروع به کشیدن قلاده و یا بد رفتاری کرد، فوراً واکنش نشون بدین. قلادش رو سریع بکشین و در جهت مخالفش راه برین. این واکنش تند و سریع شما بهش میفهمونه که اگه بدرفتاری کنه از جایی که می خواست بره دور می شه.

 • ثابت قدم باشین و خسته نشین:

خیلی مهمه که تو چند هفته اول آموزش بستن قلاده ثابت قدم باشین. اگه روزهایی هست که سگتون بدرفتاری می‌کنه و شما برای حل این رفتارش تلاش نمیکنین، دیرتر به نتیجه مورد نظرتون میرسین. حتی اگه تمام مدتی که بهش آموزش میدین، از تشویقی و تحسین برای پاداش دادن بهش استفاده نکنین، ممکنه این آموزش براش عذاب آور و سخت بشه.

 • کم کم جایزه دادن بهش رو قطع کنین:

تا زمانی که سگتون در تمام طول مدتی که قلاده داره آروم بمونه صبر کنین. این مدت ممکنه چند هفته طول بکشه. از لحظه‌ای که میرین بیرون بهش قلاده ببندین تا زمانی که پیاده‌روی تموم شه. در این مرحله، دیگه میدونه که باید چطور رفتار کنه و می‌تونین کم کم تشویقی دادن رو کم کنین تا زمانی که دیگه لازم نباشه و بتونین به طور کامل حذفش کنین.

 

روش های بستن قلاده به سگ

 

اگه دوست دارین در مورد train و آموزش سگ ها بیشتر بدونین و این کار رو به وتوریا بسپرین کلیک کنین!

روش دوم : معرفی تدریچی

 • قلاده رو در معرض دیدش بذارین:

ممکنه براتون عجیب باشه، اما قبل از اینکه بخواین براش قلاده ببندین، باید دیدن قلاده براش عادی شده باشه. گذاشتن قلاده کنارش برای چند روز باعث میشه که بوی قلاده رو حس کنه و راحت تر باهاش کنار بیاد و براش عادی بشه.

 • براش قلاده ببندین:

زمانی که آروم و بی سر و صداست کاری کنین که جلوتون بشینه و بعدش قلاده رو براش ببندین. حتما بعد از بستن قلاده سگ، تشویقش کنین. یادتون نره این مهمه که همه چیز رو تا حد امکان آروم نگه دارین و کامل در شرایط بدون استرس اینکارو انجام بدین. هر چقدر که سگتون هیجان بیشتری داشته باشه، کنترل کردنش سخت تر میشه.

 • تو خونه باهاش قدم بزنین:

برای چند روز اول، باید باهاش تمرین کنین که به راحتی با قلاده تو خونه راه بره. در اینجا می تونین نظارت کامل روی محیط داشته باشین و چیز زیادی نیست که حواسشو پرت کنه. براش یه قلاده با بند کوتاه ببندین تا مجبور بشه در کنار شما بمونه.

 • باهاش برین بیرون:

بعد از چند روز که مراحل بالا رو طی کردین این بار برای پیاده روی بیرون ببرینش. باز هم براش یه قلاده کوتاه ببندین تا کنار شما بمونه. اگه قلاده رو کشید و نافرمانی کرد ، راه رفتن رو متوقف کنین و منتظر بمونین تا به مسیر مورد نظرتون برگرده. می تونین در حین راه رفتن تشویقش کنین تا اونو در مسیر درست نگه دارین و رفتار درست رو بهش بفهمونین.

 • تداوم و تکرار و خلاص!

نکته کلیدی اینه که یه قلاده کوتاه براش ببندین و به تدریج هنگام آموزش دادن قلاده رو بلندتر کنین. وقتی تونستین قلاده رو ول کنین و اون آروم کنار شما راه اومد، تبریک میگم! کارتون تموم شده.

 

بستن قلاده برای سگ

 

روش سوم : روش رفتاری

 • به سگتون تو خونه قلاده ببندین:

قلاده ها اغلب میتونن سگ‌ها رو بیش از حد هیجانی و عصبی کنن، بنابراین باید اونو طوری تنظیم کنین و بهش آموزش بدین تا سگتون با قلادش راحت و آروم کنار شما حرکت کنه. به این معنی که وقتی تو خونه هستین قلاده براش ببندین و بهش اجازه بدین هر جا که میره اونو همراهش داشته باشه. به مرور قلاده براش دیگه هیجان نداره و براش عادی میشه.

 • نیم ساعت قبل از پیاده روی باهاش بازی کنین:

قبل از اینکه بیرون برین، با بازی کردن مقداری از انرژی سگتون رو کم کنین. اگه هنگام راه رفتن پرانرژی نباشه، کنترل کردنش بسیار آسون تر میشه.

 • قاطع باشین:

وقتی قلاده رو براش بستین و برای پیاده روی بیرون رفتین، سگتونو مجبور کنین که کنار شما حرکت کنه و برای شروع بهش آزادی حرکت ندین. شما باید از همون اول قوانین رو براش تعیین کنین.

 

یادگیری بستن قلاده

 

 • سعی کنین تا سگتون روی آموزش متمرکز باشه:

تمام پیاده روی ها رو باید به عنوان جلسات تمرینی در نظر بگیرین تا زمانی که اون بتونه به درستی با قلاده راه بره؛ به این معنی که دیگه از شما توقع پاداش و تشویقی نداشته باشه.

 • رفتار درستشو تحسین کنین:

در تمام مدتی که سگتونو با قلاده بستین، تحسینش کنین و خوراکی های خوشمزه بهش بدین. سگتون خیلی زود رفتار آروم و درست رو با پاداش و تشویقی مرتبط می کنه. وقتی اون با قلاده برخلاف قوانین که تعیین کردین رفتار میکنه، بی حرکت بمونین تا زمانی که رفتار مورد نظر شما رو انجام بده. این مراحل رو به طور مداوم تکرار کنین که به زودی قراره از شما حرف شنوی داشته باشه. هنگامی که به هدف خودتون توی آموزش بستن قلاده سگ رسیدین، به تدریج تشویقی هارو قطع کنین.

 

پس در نتیجه، قلاده بستن چیزی نیست که سگ ها از همون سنین اولیه زندگی بهش عادت داشته باشن و اون رو بپذیرن؛ اما از طرفی یکی از ضروری ترین آموزش هاییه که باید به سگمون از همون سنین ابتدایی بدیم و اگه طوری که توضیح دادیم و طبق مطلبی که در بالا از وتوریا خوندین پیش برین، اصلا کار سختی نخواهد بود.

یکی از مهمترین فرهنگ ها که در جوامع پیش رفته جا افتاده و یه سرپرست پت، بخصوص سگ، باید اونو رعایت کنه بستن قلاده توی مکان های عمومیه که خب طبیعتا قبل از اون خود سرپرست باید آموزش بستن قلاده رو گذرونده باشه. با این کار آسایش خودتون، پتتون و باقی مردم جامعه رو تضمین میکنین و از خطرات و اتفاقات احتمالی و غیر منتظره به راحتی جلوگیری میکنین.

 

منبع : wag!

مقایسه محصولات

0 محصول

مقایسه محصول
مقایسه محصول
مقایسه محصول
مقایسه محصول