واکسیناسیون در سگ و گربه (اهمیت و زمانبندی)

واکسن پت

واکسیناسیون در سگ و گربه ها یکی از مهمترین اقداماتیه که باید انجام بدین . برنامه زمانی مشخص برای توله سگ ها و بچه گربه ها از حدود ۶ تا ۸ هفتگی شروع میشه و تا تقریبا ۱۶ هفتگی ادامه داره و بعد از اون هم بصورت سالی یکبار ادامه پیدا میکنه.

چرا واکسیناسیون در سگ و گربه مهمه؟!

واکسیناسیون میتونه از ابتلای پت شما به خیلی از بیماری های خطرناک جلوگیری بکنه.

شما میتونین لیستی از واکسن های متداول و موجود برای سگ ها و گربه هارو مشاهده کنین.

واکسن های شایع برای گربه ها شامل: هاری، کلسی‌ویروس، پنلکوپنی و ویروس رینوتراکئیت گربه ها است.

واکسن های شایع برای سگ ها شامل هاری، دیستمپر، آدنوویروس، پاراآنفولانزا، پاروویروس، بردوتلا، لایم، لپتوسپیروز و آنفولانزاست.

واکسیناسیون پت

برای خوندن مطالب بیشتر از مجله وتوریا کلیک کنین!

مواردی که برای یک واکسن باید ثبت و ضبط بشه:

۱- تاریخ واکسن

۲- شخصی که واکسیناسیون رو انجام داده

۳- اسم واکسن به همراه شماره سریال، تاریخ انقضا و شرکت سازنده

۴- نحوه تزریق واکسن

همه واکسن ها یک لیبل دارن که دامپزشک بعد از تزریق باید اون رو روی شناسنامه پت ثبت بکنه.

واکسیناسیون در سگ و گربه

عوارض جانبی:

عوارض جانبی بعد از تزریق واکسن عبارتند از:

  • آسیب دیدگی
  • مسمومیت 
  • واکنش ازدیاد حساسیت

این عوارض باید به سرعت گزارش بشن.

به عنوان مثال جای ترریق واکسن به علت واکنش های بدن ممکنه دچار عفونت بشه و نیاز به دخالت دارویی و یا حتی تخلیه ی موضع داره.

از  عوارض دیگه میشه حساسیت نسبت به واکسن رو نام برد که برخی از سگ‌ها‌ و‌ گربه ها به برخی از برندهای واکسن حساسیت نشون داده و اونو به صورت قرمزی چشم و یا پف صورت نشون میده که مشکل خاصی وجود نداره و میتشه با دارو درمانی  کنترلش کرد اما باید این نکته رو به خاطر داشت که در نوبت بعدی از یک نوع واکسن دیگه استفاده بشه.

آیا واکسیناسیون سگ و گربه در محل بهتره؟

همون طور که میدونین واکسیناسیون در سگ و گربه از خیلی از بیماری های خطرناک ویروسی جلوگیری میکنه و قبل از تکمیل فرایند واکسیناسیون، نباید بچه هاتون رو خیلی از خونه خارج کنین، خصوصا سگ ها که برای پیاده روی در کنار سگ های دیگه قرار میگیرن. حتی برای بردن به کلینیک هم باید خیلی مراقب باشین. در این مواقع خدمات دامپزشکی در محل میتونه بهترین راه حل برای انجام واکسیناسیون بدون دغدغه و جلوگیری از بیماری دوستای عزیزمون باشه.

زمان بندی واکسیناسیون در سگ و گربه چجوریه؟

واکسیناسیون سگ از ۸ هفتگی شروع میشه و به فاصله یک ماه به سگ تزریق میشه و این کار باید در سه دوز در ماه های دوم، سوم و چهارم انجام بشه. بعد از اتمام سه دوز ابتدایی، واکسیناسیون سالیانه انجام میشه.
از چهار ماهگی به بعد تزریق واکسن هاری هم اهمیت بالایی داره. این واکسن در کنار واکسن اولیه برای سگ ها تزریق میشه و به همون شکل یعنی سالیانه ادامه پیدا میکنه. به این واکسن ها واکسن چندگانه میگن.
واکسیناسیون گربه واکسن سه گانه نامیده میشه، بوستر تزریق واکسن گربه هم شبیه به سگ هاست.
یکی از خدمات دامپزشکی در محل که بسیار هم برای سرپرست ها مهم و برای حیوانات لازمه، واکسیناسیونه که وِتوریا این نیاز رو برطرف کرده و با خیال راحت میتونین از دامپزشک های مجرب ما بخواین که کار واکسیناسیون دلبندانتون رو در محلی که سلامت اون ها رو تضمین کنه انجام بدن.

توی این روزا که بردن پت به دامپزشکی میتونه دردسر باشه و خیلی خطرات رو همراه خودش داشته باشه؛ شما میتونین به راحتی از خدمات دامپزشکی در محل وتوریا استفاده کنین و با کمترین زحمت به مشکلات درمانی پتتون رسیدگی کنین آرزوی تیم وتوریا سلامتی پت شماست.

منبع: wsava


دکتر امیر حسین زاده
ارسال دیدگاه