حساب کاربری

یا

حداقل 8 کاراکتر

کوتاه کردن ناخن گربه؛ چطوری ناخن گربمو کوتاه کنم که نترسه و خونریزی نکنه؟

زمان مطالعه7 دقیقه

کوتاه کردن ناخن گربه
آخرین بروزرسانی : ۱ مرداد ۱۴۰۳نویسنده : دسته بندی : مراقبت از گربه
پرینت مقالـه

می پسنـدم0

اشتراک گذاری

اندازه متن12


کوتاه کردن ناخن گربه اغلب برای همه تجربه ای استرس زاست. رفتارشناسان گربه میگن که هر گربه ای رو میشه برای تحمل و حتی لذت بردن از کوتاه کردن ناخن هاش آموزش داد. پیروی از چند نکته ساده میتونه به شما و گربتون در طول جلسات مانیکور کمک کنه.

چه موقعی ناخن گربه رو کوتاه کنیم؟

صرف نظر از اینکه چه زمانی شروع به این کار میکنین، کوتاه کردن ناخن گربه همیشه باید تو مکانی اروم و ساکت انجام بشه. در حالت ایده آل، کوتاه کردن ناخن های گربتون رو زمانی که خواب آلود هستن یا بعد از غذا کوتاه کنین. از پنجره ها و سایر حیوانات خانگی که ممکنه حواس شما یا گربتون رو پرت کنه دوری کنین.

 

چجوری حساسیت گربه به دست‌ و پاهاش رو از بین ببریم؟

چند تا کار وجود داره که میتونیم انجام بدیم تا حساسیت گربه رو نسبت به این فرایند کاهش بدیم:

توی هر فرصتی که تونستین به آرومی پنجه هاش رو لمس کنین

برخی از گربه‌ها با لمس کل بدنشون هیچ‌ مشکلی ندارن اما بعضی گربه های دیگه اصلاً دوست ندارن که صاحبشون به برخی از نقاط بدنشون دست بزنه (به‌خصوص پنجه‌ها).

پس حتماً باید قبل اینکه اقدام به کوتاه کردن ناخن‌ گربه ها کنین، حساسیت اون رو به دست و پاهاش کم کنین. برای این کار می‌ تونین در زمان نوازش کردن، خیلی ملایم و کم به دست و پاهاش هم دست بزنین تا حساسیتش کمتر بشه. این کار موجب میشه که اعتماد گربه شما به‌ مرور زمان جلب بشه.

مشاوره دامپزشکی آنلاین

برای کوتاه کردن ناخن گربه باید اونو با ناخن گیر آشنا کنین

اشیا ناآشنا میتونه برای گربتون استرس زا باشه. گیره ها و ناخن گیر رو کنارش بذارین تا گربه تون بتونه به خوبی اونا رو بررسی کنه. حتی میتونین برای تشویق گربتون به بو کشیدن و آشنایی با اونا براشون یه خوراکی هم در کنار ناخن گیر قرار بدین.

بعضی از گربه ها از صدایی که قیچی هنگام کوتاه کردن ناخن هاشون ایجاد میکنه میترسن. حالا برای اینکه این ترسشون کمتر بشه میتونین یه تیکه ماکارونی خشک توی ناخن گیر بذارین. ناخن گیر رو نزدیک پنجه هاشون بگیرین و یه پنجه رو به ارومی ماساژ بدین. بعد ماکارونی رو برش بدین تا صدای ترک ایجاد بشه. بعد از این کار برای پذیرش سر و صدا و ماساژ فورا به گربتون جایزه بدین.

کوتاه کردن ناخن گربه

 

بهترین زمان برای کوتاه کردن ناخن گربه کیه؟

بعد از اینکه زمانی رو صرف کردین تا گربتون رو به این کار عادت بدین، حالا وقتش رسیده که برش و کات کردن رو امتحان کنین. گربتون رو در حالتی که روش به شما نباشه در آغوش بگیرین. یکی از پنجه هاشو تو دستتون بگیرین و به ارومی پد رو فشار بدین تا پنجه های گربه رو به وضوح ببینین. اگه پنجه نیاز به تراش داره فقط نوک تیز اون رو کات کنین.

 

دقیقا چجوری باید ناخن گربم رو کوتاه کنم که آسیبی نبینه؟

با توجه ‌به توضیحاتی که تا اینجا براتون گفتم، بعد از اینکه از اندازه‌ای که می ‌خواین ناخن گربتون رو کوتاه کنین مطمئن بشین باید با یه حرکت سریع ناخن رو کوتاه کنین. توجه داشته باشین که هر چی ناخن‌گیر شما تیز تر و متقابلاً سرعت دست شما سریع تر باشه، ناخن تمیزتر کوتاه خواهد شد که این امر از لایه‌لایه شدن و خرد شدن ناخن جلوگیری میکنه. برای ناخن گرفتن باید حتماً ناخن‌گیر رو به‌صورت افقی بگیرین. اگه ناخن‌گیر رو به‌صورت عمودی بگیرین و ناخن گربه رو از کناره‌ها کوتاه کنین ممکنه باعث خرد شدن و متلاشی شدن ناخن گربتون بشین که در نهایت منجر به ناراحتی، درد و خونریزی میشه.

هرگز با سرعت زیاد ناخن گربه رو کوتاه نکنین

اگه موقع کوتاه کردن ناخن گربه به چنگال های گربتون نگاه کنین، بخش تیره تری رو توی قسمت بیرونی میبینین، جایی که اعصاب و رگ های خونی پیدا میشن. هرگز به سرعت ناخن های گربه رو کوتاه نکنین چون احتمال خونریزی وجود داره. در عوض فقط قسمت سفید پنجه رو کوتاه کنین.

 

چجوری ناخن های گربم رو کوتاه کنم؟ 

سعی کنین گربتون رو نترسونین

همین اول کار بگم که گربتون رو توی حوله نپیچین و از یکی نخواین که به زور نگهش داره و سرش داد نزنین. این کار ها فقط پروسه رو سخت تر میکنه و مشکلات دیگه ای به همراه خواهد داشت و گربه ها هیچ وقت کوتاه کردن ناخن ها رو دوست نخواهند داشت؛ پس باید به مرور زمان کاری کرد تا کوتاه کردن ناخن گربه باعث وحشتش نشه.

 

کوتاه کردن ناخن گربه

میخوای بیشتر راجع به گربه ها بدونی؟ پس کلیک کن!

 

برای کوتاه کردن ناخن گربه چه نکاتی رو در نظر بگیریم؟

برای کوتاه کردن ناخن گربه چند تا تشویقی همراهتون باشه، دست گربه رو لمس کنین و به اون تشویقی بدین. اگه تا حالا با لمس شدن پنجه هاش احساس راحتی نداشته بیشتر از چند ثانیه دستشو لمس نکنین.
کم کم سعی کنین هر پنجه رو لمس کنین و تمرین کنین تا بتونین دست ها یا پاها رو چند ثانیه بلند کنین. اگه موفق شدین و گربه چنگ نزد، پنجه رو تو دستتون نگه دارین و تا سه بشمارین و بخاطر اینکه اجازه این کارو بهتون داده بهش تشویقی بدین.

مرحله بعدی کوتاه کردن ناخن گربه ها اینه که پنجه رو بگیرین و یکم فشار بدین تا ناخن ها بیرون بیان. این کار رو آروم و برای تمام پنچه ها انجام بدین.
چند بار تو روز این تمرینو انجام بدین تا جایی که حس کنین گربتون با گرفته شدن پنجه هاش و فشار دادنشون مشکلی نداره و احساس راحتی میکنه. یادتون نره که برای هر پیشرفتی گربتونو تشویق کنین.

برای کوتاه کردن ناخن گربه ها باید بدونین که ناخن گیر انسان ها ناخن رو میشکنه و ناخن گیر سگ ها هم برای گربه ها خیلی بزرگه. پس حتما از ناخن گیر مناسب گربه ها برای کوتاه کردن ناخنشون استفاده کنین.

 

کوتاه کردن ناخن گربه

 

هنگام کوتاه کردن ناخن گربه از چه چیزهایی باید اجتناب کرد؟

  • موقع کوتاه کردن ناخن گربه اگه گربتون ناراحته یا در حالت بدیه هرگز سعی نکنین ناخن های گربتون رو کوتاه کنین. این باعث میشه استرس بیشتری بکشه.
  • هرگز تو کوتاه کردن ناخن هاش عجله نکنین.
  • خیلی عمیق ناخن هارو کوتاه نکنین.
  • گربتون رو بخاطر مقاومتش سرزنش یا تنبیه نکنین.
  • سعی نکنین تمام ناخن هاشو به یکباره کوتاه کنین و سعی کنین بین گرفتن ناخن ها یه فاصله کوتاهی باشه.
  • موقع کوتاه کردن ناخن گربه حواستون به رگ ها باشه.

اگه رنگ ناخن روشن باشه، یه قسمت صورتی رنگ به نام quick میبینین که دارای یکسری رگ های خونی و عصبه و باید حواستون باشه این‌ قسمت رو نبرین که با درد و خونریزی همراهه و گربه رو از ناخن گرفتن میترسونه.

اگه کوتاه کردن ناخن گربه هاتون براتون سخت بود و نیاز به کمک تیم وتوریا داشتی روی این لینک کلیک کن!

کوتاه کردن ناخن گربه

اگه رنگ ناخن ها تیره تر از چیزی بود که فکر میکردین، طول ناخن رو کمتر کوتاه کنین. اگه مردد بودین میتونین از دامپزشک کمک بگیرین.

خون آمدن ناخن گربه؛ اگه ناخن گربه خون آمد چه کنیم؟

اگه موقع کوتاه کردن ناخن گربه، ناخن خونریزی کرد و این خونریزی شدید بود، از نشاسته ذرت برای بند اوردن خون استفاده کنین. اگه گربتون نسبت به کوتاه شدن ناخنش واکنش نشون میده سعی نکنین ناخن دیگه ای رو کوتاه کنین. صبر کنین تا آروم بشه و بعد اینکارو رو ادامه بدین.

منبع: webmd

مقایسه محصولات

0 محصول

مقایسه محصول
مقایسه محصول
مقایسه محصول
مقایسه محصول