حساب کاربری

یا

حداقل 8 کاراکتر

رژیم غذایی سگ چاق؛ چطور به سگم کمک کنم که وزن کم کنه؟

زمان مطالعه15 دقیقه

رژیم غذایی سگ چاق
آخرین بروزرسانی : ۲۸ اردیبهشت ۱۴۰۳نویسنده : دسته بندی : رژیم غذایی سگ, مقالات
پرینت مقالـه

می پسنـدم0

اشتراک گذاری

اندازه متن12

رژیم غذایی سگ چاق مثل هر رژیم غذایی دیگری باید توسط یک متخصص تنظیم بشه و نیازمند داشتن دانش توی حیطه های مختلف و تخصصه. کاهش وزن برای هر کسی سخته؛ فرقی نداره دو پا باشه یا چهار پا! با این حال، کاهش وزن و تناسب اندام می تونه به طور بالقوه سال ها به زندگی سگ شما اضافه کنه و همچنین می تونه اون سال های اضافی رو لذت بخش تر کنه. کمک به سگتون برای کاهش چند کیلوگرم وزن ممکنه بیش از اون چیزی که فکر می کنین قابل دستیابی باشه. این کار نیاز به تعهد به کاهش وزن و تناسب اندام، توجه به جزئیات و مشارکت با تیم مراقبت های بهداشتی دامپزشکی شما داره.

چرا رژیم غذایی سگ چاق برای سگ من لازمه؟

حتی چند کیلوگرم بالاتر از وزن ایده آل می تونه سگ شما رو در معرض خطر ابتلا به برخی از بیماری های جدی قرار بده. متأسفانه، وقتی سگی اضافه وزن داره یا چاقه، شکی نیست که به دلیل اضافه وزن دچار یه بیماری میشه.

رژیم غذایی سگ چاق

برخی از اختلالات رایج مرتبط با اضافه وزن عبارتند از:

 1. دیابت نوع ۲
 2. بیماری قلبی
 3. آرتروز (آرتریت)
 4. افزایش دفعات آسیب های مفصلی
 5. فشار خون بالا
 6. برخی از انواع سرطان؛ به ویژه سرطان های داخل شکمی

سگ های دارای اضافه وزن و چاق معمولاً عمر کوتاه تری نسبت به همتایان با وزن طبیعی خودشون دارن. سگ های سنگین وزن کمتر با خانواده خودشون تعامل فیزیکی دارن و کمتر پرانرژی و بازیگوش هستن. اونا تمایل دارن بیشتر در اطراف دراز بکشن، بنابراین نادیده گرفتن علائم اولیه بیماری آسون تره، چون ممکنه بی حالی اونا رو به تنبلی طبیعیشون نسبت بدیم.

سگ‌ ها هم چنین ممکنه به دلیل عدم تحرک، از دست دادن و تحلیل عضلات رو تجربه کنن، که می‌تونه حرکت کردن رو برای اونا چالش‌برانگیزتر کنه.

مشاوره دامپزشکی آنلاین

شواهد خوبی وجود داره که نشون میده سگ هایی که وزن مناسبی دارن به طور قابل توجهی بیشتر از سگ هایی که اضافه وزن دارن عمر می کنن.

چجوری باید یک رژیم غذایی سگ چاق رو برای سگم شروع کنم؟

از نظر تئوری کاهش وزن به اندازه کافی ساده به نظر می رسه: دریافت کالری کمتر، به علاوه کالری بیشتر خارج شده، برابر است با کاهش وزن. اما متأسفانه، به این سادگی نیست. شما هرگز نباید سگ خودتون رو بدون کمک تیم مراقبت های بهداشتی دامپزشکی توی رژیم غذایی قرار بدین.

ممکنه یه بیماری زمینه ای وجود داشته باشه که باعث اضافه وزن سگ شما شده یا به اضافه وزن کمک می کنه. برخی از بیماری های شایع مرتبط با افزایش وزن عبارتند از کم کاری تیروئید و هیپرآدرنوکورتیکیسم (بیماری کوشینگ). این بیماری‌ها، همراه با سایر بیماری‌ها، باید قبل از شروع رژیم غذایی، به‌عنوان علل یا عوامل احتمالی مشکل وزن سگ شما رد بشن.

رژیم غذایی سگ چاق

دامپزشک شما یه معاینه فیزیکی، ارزیابی تغذیه و آزمایش خون رو توصیه می کنه تا مطمئن بشه که هیچ مانعی برای کاهش وزن حیوان خانگی شما وجود نداره و بعد یک رژیم غذایی سگ چاق رو برای سگ دلبند شما آماده می‌کنه.

چه چیزی رژیم های کاهش وزن دامپزشکی رو خاص می کنه؟

گزینه های مختلفی در تنظیم رژیم غذایی سگ چاق برای سگ شما وجود داره، از جمله غذاهای خشک، مرطوب و متفاوت. این غذاهای کاهش وزن برای محدودیت کالری فرموله شدن. هر کدوم کمی متفاوت هستن، و برخی از اونا باید همزمان با شرایط دیگه استفاده بشن (به عنوان مثال، پیشگیری از سنگ مثانه). 

به طور کلی، ویژگی های کلیدی رژیم غذایی سگ چاق عبارتند از:

 • چگالی انرژی کمتر: رژیم های کاهش وزن و رژیم غذایی سگ چاق معمولا کالری کمتری توی هر فنجون یا هر ۱۰۰ گرم دارن تا حیوان خانگی شما همچنان بتونه حجم غذای مناسبی داشته باشه اما کالری کمتری دریافت کنه.
 • پروتئین بالاتر: ماهیچه های بدون چربی رو حفظ می کنه و زمانی که سگ کالری کمتری دریافت می کنه، نیازهای پروتئینی رو تامین می کنه.
 • فیبر بیشتر: به رژیم غذایی حجم بیشتری میده که به سیری کمک می کنه.
 • چربی کمتر: برای کاهش چگالی انرژی.
 • غلظت بالاتر ویتامین ها و مواد معدنی: مصرف مواد مغذی ضروری سگ شما با مقدار اون مواد مغذی توی غذا و میزان مصرف سگ شما در ارتباطه. رژیم غذایی سگ چاق برای کاهش وزن دارای غلظت بیشتری از مواد مغذیه، بنابراین سگ شما هنوز هم نیازهای اونارو برآورده می کنه، حتی زمانی که با تعداد کالری کمتری تغذیه بشه.

نوع دیگه ای از غذاهای کاهش وزن با مواد مغذی خاصی فرموله شدن که باعث افزایش متابولیسم میشه و به سگ ها کمک می کنه کالری رو سریعتر بسوزونن. دامپزشک شما می تونه بهترین غذای کاهش وزن رو برای وضعیت خاص سگ شما توصیه کنه. اگه روش اول موفقیت آمیز نبود، باید یه رژیم غذایی سگ چاق متفاوت رو امتحان کرد.

رژیم غذایی سگ چاق؛ برای کاهش وزن چقدر باید به سگم غذا بدهم؟

تیم مراقبت دامپزشکی شما تعداد کالری مورد نیاز سگ شما برای کاهش وزن رو محاسبه می کنه. چندین معادله مختلف وجود داره، و مهمه که به یاد داشته باشین که این محاسبات برای یه سگ معمولیه. سگ شما ممکنه برای کاهش وزن به کالری کمتر یا بیشتر نیاز داشته باشه. پس از شروع رعایت رژیم غذایی سگ چاق، ضروریه که با تیم دامپزشکی خودتون پیگیری کنین تا مطمئن بشین

که تعداد کالری محاسبه شده صحیحه. اغلب، عدد اولیه فقط یه نقطه شروعه و به مرور زمان باید تنظیم بشه.

تیم مراقبت دامپزشکی شما تعداد کالری مورد نیاز سگ شما برای کاهش وزن رو محاسبه می کنه و رژیم غذایی سگ چاق رو به نحوی تنظیم می کنه که به هدف مورد نظر برسین.

رژیم غذایی سگ چاق

ممکنه دامپزشک از شما بخواد که یه دفترچه غذایی رو برای دادن رژیم غذایی سگ چاق تکمیل کنین. این یه گزارش نوشته شده از همه چیزهاییه که برای چندین روز سگ شما میخوره. سپس دامپزشک شما می تونه کالری مصرفی فعلی سگ شما رو تعیین کنه و برنامه کاهش وزن رو با مقدار کمتری شروع کنه. دوز غذا (مقدار تغذیه در هر روز) به غذای کاهش وزنی که تجویز شده بستگی داره، چون هر کدوم چگالی انرژی متفاوتی دارن. این یکی از دلایلیه که چرا نباید بدون تیم دامپزشکی رژیم غذایی سگ چاق رو شروع کنین.

در حالت ایده آل، دامپزشک شما مقدار غذا رو بر حسب گرم در روز به شما میده، نه بصورت فنجانی یا پیمانه ای. استفاده از پیمانه اندازه گیری برای وزن کردن غذا دقیق نیست. استفاده از ترازوی گرم آشپزخانه روش ترجیحیه چون بسیار دقیق تره و امکان تنظیم آسون تر رو فراهم می کنه. به عنوان مثال، تنظیم ۱۵۰ گرم در روز به ۱۳۵ گرم در روز با مقیاس گرم آشپزخانه آسونه، اما اینکه چقدر می‌تونین از ۱/۲ فنجان به ۱/۳ فنجان در روز تنظیم کنین ممکنه به حجم فنجان قهوه بستگی داشته باشه!

چقدر سریع میتونم غذای سگم رو عوض کنم و رژیم غذایی سگ چاق رو به سگم معرفی کنم؟

وقتی که یه رژیم غذایی جدید رو به سگ خودتون معرفی می کنین، منتظر زمان برای انتقال باشین. برای سگ هایی که حساس هستن یا در گذشته ناراحتی گوارشی داشتن، انتقال آهسته تر در حدود سه هفته ممکنه توصیه بشه. ابتدا مقدار کمی از غذای جدید رو توی ظرفی جداگانه عرضه کنین. هنگامی که سگ شما غذای جدید رو می خوره، راهنمای انتقال پیشنهادی رو در نظر بگیرین:

مرحله ۱: ۲۵ درصد غذای جدید رو با ۷۵ درصد غذای قدیمی مخلوط کنین.

مرحله ۲: ۵۰ درصد غذای جدید رو با ۵۰ درصد غذای قدیمی مخلوط کنین.

مرحله ۳: ۷۵ درصد غذای جدید رو با ۲۵ درصد غذای قدیمی مخلوط کنین.

مرحله ۴: ۱۰۰% غذای جدید رو بهش بدین.

هر مرحله دو تا سه روز طول می کشه، اما بسته به اینکه سگ شما چقدر خوب همکاری میکنه، می تونین سریعتر یا آهسته تر اینکار رو انجام بدین. برای سگ‌ هایی که در معرض انواع غذاها قرار گرفتن و سابقه ناراحتی GI با غذای جدید ندارن، انتقال سریع‌ تر ممکنه مناسب باشه.

اگه سگ شما از خوردن غذای جدید امتناع کرد، یا اگه در این دوره مقدماتی اولیه نگرانی دارین، در تماس با کلینیک دامپزشکی برای مشاوره دریغ نکنین. اونا ممکنه برخی از استراتژی‌ها رو برای افزایش خوش خوراک شدن غذا توصیه کنن، مثل گرم کردن غذا، افزودن طعم‌دهنده‌، افزودن مقدار کمی آب مرغ یا گوشت گاو، یا دادن مکمل اسید چرب امگا ۳.

مهمه که قبل از انجام هر یک از این کارها با تیم دامپزشکی صحبت کنین، تا اونا بتونن از ایمن بودن اونا اطمینان حاصل کنن (اگه سگ شما شرایط پزشکی دیگری داره) و برای اطمینان از اینکه برنامه کاهش وزن کالری حاصل از این موارد رو در نظر می گیره.

آیا هنوز هم می تونم از خوراکی ها و تشویقی ها توی رژیم غذایی سگ چاق استفاده کنم؟

آره! رژیم غذایی سگ چاق به معنای قطع و ممنوعیت تشویقی نیست، بلکه به این معناست که ممکنه مجبور بشین نحوه تغذیه و اون چیزی که به عنوان خوراکی مصرف میشه رو تغییر بدین. کالری دریافتی از غذاها باید توی برنامه کاهش وزن سگ شما لحاظ بشه. یه قانون اینه که ۱۰٪ کالری می تونه از خوراکی ها باشه و ۹۰٪ باید از غذا باشه. بنابراین، اگه سگ شما به ۶۰۰ کالری نیاز داره، ۶۰ کالری از خوراکی ها و ۵۴۰ کالری باید از غذا تامین بشه.

رژیم غذایی سگ چاق

محتوای کالری خوراکی‌های سگ می‌تونه بسیار متفاوت باشه، بنابراین حتماً برچسب هر بسته رو بررسی کنین. یا در نظر بگیرین که از تیم دامپزشکی مشورت بگیرین. تیم دامپزشکی شما می‌تونه به شما در طراحی بودجه درمانی کمک کنه، بنابراین شما دقیقاً می‌دونین چه تعداد از هر نوع خوراکی رو می‌تونین هر روز بدون فراتر رفتن از قانون ۱۰ درصد انجام استفاده کنین.

چجوری می تونم وزن سگم رو با ورزش بیشتر کم کنم؟

قبل از ایجاد هر گونه تغییر توی فعالیت بدنی سگ، با دامپزشک صحبت کنین تا مطمئن بشین که تغییر توی سطح فعالیت براش خوبه یا نه. سگ هایی که به طور مرضی چاق هستن ممکنه تا زمانی که شروع به کاهش وزن نکرده باشن، نتونن ورزش بیشتری رو تحمل کنن.

اگه افزایش فعالیت بی خطر تلقی میشه، اولین کاری که می تونین انجام بدین اینه که شدت و طول پیاده روی روزانه رو افزایش بدین. تعداد کمی از سگ‌ها به طور طبیعی با سرعتی راه میرن که باعث افزایش ضربان قلب مورد نیاز برای فعالیت هوازی پایدار و کاهش وزن میشه. بر اساس مشاهدات افرادی که با سگ های خودشون راه میرن، میانگین سرعتشون ۱۲ تا ۱۵ کیلومتر در هر دقیقست.

طی این پیاده روی مکث های مکرر (به طور متوسط ​​هر یک تا دو دقیقه) انجام میدن تا به سگ خودشون اجازه بدن یه شی جالب رو بو کنه یا قلمرو رو مشخص کنه. پیاده روی برای کاهش وزن با پیاده روی برای تفریح بسیار متفاوته. شما باید یه پیاده روی روزانه، سریع و ۳۰ دقیقه ای رو هدف قرار بدین. با این نوع راه رفتن، باید در عرض چند دقیقه کمی عرق کنین.

نکات اضافی برای ترغیب سگ به ورزش بیشتر:

ظرف غذا رو به طبقه بالا یا پایین ببرین، مکان اونو مرتباً تغییر بدین، بنابراین سگ همیشه باید راه بره تا به ظرف غذا برسه. سگ ها باهوش هستن و اگه ظرف غذا به طبقه بالا حرکت کنه، اونا هم به طبقه بالا میرن.

سگ خودتونو با یه توپ خوراکی، غذای پازل مانند یا سایر تغذیه کننده های تعاملی تغذیه کنین تا سرعت غذا خوردنشو کاهش بدین و بهش کمک کنین تا احساس سیری بیشتری داشته باشه.

از اسباب بازی ها، توپ ها، نشانگرهای لیزری، اسباب بازی های جیرجیر یا چوب برای تشویق بازی های تعقیب و گریز یا واکنشی استفاده کنین. سعی کنید حداقل ده تا پانزده دقیقه، دو بار در روز با سگ خودتون بازی کنین. برخی از اسباب بازی ها به طور تصادفی حرکت می کنن و صداهایی ایجاد می کنن که ممکنه برای سگ شما جالب باشه. برای بسیاری از سگ ها، تنوع مهمه و اون چیزی که امروز هیجان انگیز یا جالبه، ممکنه فردا خسته کننده باشه.

در خواست ارجاع به یه متخصص توانبخشی دامپزشکی رو در نظر بگیرین. خدمات توانبخشی می تونه شامل مواردی مثل تردمیل زیر آب و تمرینات با دامنه حرکتی خشک باشه که به شما آموزش داده میشه تا توی خونه انجام بدین.

چجوری می تونم سگم رو از گدایی برای غذای بیشتر منصرف کنم؟

اجتباب از تسلیم شدن در هنگام گدایی سگ می تونه چالش برانگیز باشه، به خصوص اگه این اتفاق در صبح زود یا در زمان صرف غذای شما رخ بده. به یاد داشته باشین که عادت های جدید زمان می بره و پاداش دادن به سگ ها برای التماس فقط باعث میشه که اونا بیشتر التماس کنن. در اینجا چند نکته برای مدیریت رفتارهای گدایی آورده شده:

از غذاخوری خودکار استفاده کنین، تا سگ شما یاد بگیره که از تغذیه کننده التماس کنه نه از شما.

از یه تغذیه کننده خودکار استفاده کنین که به شما امکان میده مقدار غذایی که توی یه وعده بیرون میاد رو کنترل کنین، یا یه دستگاه هوشمند که میزان غذای مصرفی سگ شما رو ثبت می کنه.

گاهی اوقات ما رفتار جلب توجه رو به گدایی غذا تعبیر می کنیم. به جای پاداش دادن با غذا، به سگ خودتون با دست زدن و نوازش کردن، شونه زدن، بازی با اونا یا پیاده روی توجه کنین.

اندازه و دفعات غذا رو تنظیم کنین. تحقیقات قطعی نیست: برخی از مطالعات نشون میده که وعده‌های غذایی کوچیک‌تر و مکرر برای سیری بهتره (گول زدن سگ‌ها به این فکر که بیشتر می‌خورن)، در حالی که مطالعات دیگه نشون میدن که وعده‌های غذایی کمتر و بزرگ‌تر تأثیر بهتری روی سیری داره. یک روش ممکنه برای سگ شما (و برنامه شما) بهتر عمل کنه. نکته مهم اینه که اطمینان حاصل کنین که با مقدار کل غذا در روز سازگار هستین.

به جای غذا آب تازه بدین. اگه سگ شما به ظرف غذای خالی نگاه می کنه، نوشیدن آب سرد و تازه ممکنه این هوس رو برطرف کنه.

از خوراکی های کم کالری یا میوه ها و سبزیجات به عنوان پاداش به جای اقلام با کالری بالاتر استفاده کنین. این به شما این امکان رو میده که در طول روز به سگ خودتون حجم بیشتری از میان وعده ها بدین نه اینکه کل بودجه ۱۰ درصدی اونو با یک یا دو وعده مصرف کنین.

سگ خودتونو در حالی که غذای خودتونو می خورین توی باکس یا توی یه اتاق دیگه قرار بدین تا وسوسه نشین که از بشقاب خودتون بهش غذا بدین.

رژیم غذایی سگ چاق

من بیشتر از یدونه سگ دارم، اما فقط یه سگم اضافه وزن داره. باید چکار کنم؟

بسته به نیازهای غذایی سگ دیگتون، ممکنه بتونین همون غذا رو بهش بدین، چون بسیاری از مواقع رژیم غذایی سگ چاق برای نگهداری از سگ های بالغ هم مناسبه. اگه سگ دوم شما نیازی به کاهش وزن نداشته باشه، بهش مقدار بیشتری غذا میدین. می تونین از تیم دامپزشکی خودتون مقدار غذای مناسب رو بخواین.

حتی اگه با همون غذا تغذیه میشه، ضروریه که سگ های شما ظرفی مشترک نداشته باشن یا از همدیگه دزدی نکنن، چون این می تونه کالری اضافی به همراه داشته باشه. چند ایده برای انجام این کار:

در طول روز به سگ ها غذا بدین و زمان غذا رو کنترل کنین. غذای باقی مانده رو بعد از وعده غذایی تعیین شده بردارین.

به سگ ها در مکان های جداگونه غذا بدین. سگ دارای اضافه وزن رو که رژیم غذایی سگ چاق رو براش در نظر گرفتین توی یه اتاق تغذیه کنین، در حالی که به سگ دیگه توی جای دیگه ای غذا بدین. به اونا اجازه بدین تا برای یه زمان خاص، به طور کلی ۱۵ تا ۳۰ دقیقه، غذا بخورن، سپس تا وعده بعدی، غذای نخورده رو بردارین.

هرگز در مدتی که دور هستین غذا رو در اختیارشون نذارین. شما نمی تونین کنترل کنین که چه کسی در زمان دوری شما چی می خوره.

چند وقت یک بار باید پیشرفت سگم رو بررسی کنم؟

پس از شروع رژیم غذایی سگ چاق برای سگتون، تحت راهنمایی و دستورالعمل دامپزشک، تعیین اینکه آیا برنامه تجویز شده کار می کنه یا نه بسیار مهمه. برنامه ای که کار می کنه به این معنیه که سگ شما رژیم غذایی تجویز شده رو در مقادیر تجویز شده می خوره، کالری دریافتی نمی کنه، واکنش های نامطلوبی مانند استفراغ یا اسهال نداره و به طور مناسب وزن کم می کنه. سگ شما باید ظرف یک هفته پس از شروع برنامه غذایی مورد ارزیابی مجدد قرار بگیره – حتی اگه در این زمان هنوز در حال انتقال به غذای جدید هستین.

رژیم غذایی سگ چاق


هنگامی که رژیم غذایی سگ چاق شما به طور کامل به غذای جدید تبدیل شد، ارزیابی دیگه ای باید طی یک تا دو هفته انجام بشه، بنابراین تیم مراقبت دامپزشکی شما می‌تونه از مناسب بودن مقادیر تغذیه مطمئن بشه. پس از اون، سگ شما باید حداقل یک هفته در میون تا رسیدن به وزن مورد نظر وزن بشه. اگه ترازو دقیقی دارین، ممکنه دامپزشک به شما اجازه بدن سگ خودتونو توی خونه وزن کنین و اون وزن ها رو گزارش بدین. در این صورت، همچنان باید سگتون رو ماهی یک بار برای ارزیابی به کلینیک بیارین تا مطمئن بشین که اندازه گیری دقیقی در مقیاس خانگی دارین.

سگ من چه مدت باید رژیم غذایی سگ چاق رو به صورت روتین رعایت کنه؟

هر سگ متفاوته و ممکنه نیاز به تغییراتی توی رژیم غذایی یا روال توصیه شده داشته باشه که می تونه طول مدت برنامه کاهش وزن رو طولانی تر کنه. اگر چه کاهش وزن هدفه، اما کاهش وزن سریع چیز خوبی نیست، چون می تونه منجر به از دست دادن عضلات بدون چربی بشه. در حالت ایده‌آل، سگ‌ها باید بین ۱ تا ۲ درصد وزن اولیه بدن خودشونو در هفته از دست بدن و نزدیک به ۰.۵ درصد ممکنه برای سگ‌های چاق مرضی قابل دستیابی‌تر باشه.

مدت زمانی که طول می کشه تا سگ شما به وزن بدن مورد نظر خودش برسه به چند عامل بستگی داره:

 • چقدر سریع برنامه غذایی جدید رو می پذیرن.
 • میزان کاهش وزن (به عنوان مثال، از دست دادن ۱% هفته ها دو برابر ۲% طول می کشه).
 • کل وزنی که باید از دست بدن.
 • برای اکثر سگ ها، عنصر مخفی کاهش وزن موفق، مشارکت قوی بین خانواده متعهد و تیم دامپزشکیه.

منبع: vcahospital

مقایسه محصولات

0 محصول

مقایسه محصول
مقایسه محصول
مقایسه محصول
مقایسه محصول