ویروس نقص ایمنی گربه (FIV)؛ تشخیص ، درمان و پیشگیری

بیماری گربه

ویروس نقص ایمنی گربه (FIV) ، عملکرد سیستم ایمنی گربه های اهلی و وحشی رو کاهش میده. بیشتر گربه‌های آلوده به FIV  به انواع عفونت‌های دیگه مبتلا میشن که می‌تونن سایر قسمت‌های بدن از جمله لثه، دهان، دستگاه گوارش، دستگاه ادراری و پوست رو تحت تأثیر قرار بدن. همچنین خطر ابتلا به انواع خاصی از سرطان های خون رو هم افزایش میدن. این ویروس از گربه به گربه از طریق بزاق و عمدتاً با گاز گرفتن منتقل میشه. گربه‌هایی که تو فضای باز پرسه می‌زنن، گربه‌های نر و گربه‌های مسن‌تر بیشتر در معرض ابتلا هستن. مدت کوتاهی بعد از آلوده شدن، گربه ها ممکنه تب و بزرگ شدن غدد لنفاوی داشته باشن. با این حال، این علائم از بین میره و گربه ممکنه سالم به نظر برسه، بدون اینکه علائم دیگه ای از عفونت برای ماه ها یا سال ها وجود داشته باشه. با این حال، پس از آلوده شدن، گربه‌ها تا آخر عمر آلوده می‌مونن و بیشتر اونا در نهایت عملکرد سیستم ایمنی بدنشون بدتر می‌شه و خطر ابتلا به سایر عفونت‌ها افزایش پیدا میکنه.

ویروس نقص ایمنی گربه

عفونت با ویروس نقص ایمنی گربه با آزمایش خون تشخیص داده میشه که آنتی بادی ها علیه ویروس رو اندازه گیری می کنه. دامپزشک ممکنه آزمایش رو در اولین باری که گربتونو به سرپرستی قبول می کنین، پس از قرار گرفتن در معرض ویروس (به عنوان مثال، پس از زخم گاز گرفتن گربه) یا اگر گربه شما بیمار باشه توصیه کنه. اگه گربه شما بیرون رفت یا با گربه دیگه ای که ویروس داره زندگی می کنه، ممکنه دامپزشک توصیه کنه که این آزمایش هر سال تکرار بشه. در صورت مثبت بودن تست گربه شما برای ویروس، ممکنه آزمایشات آزمایشگاهی اضافی لازم باشه.

برای آشنایی با بیماری های دیگه ای که گربه ها میتونن بهش مبتلا بشن کلیک کن!

آیا ویروس نقص ایمنی گربه درمان داره؟

هیچ درمان موثری وجود نداره اما مراقبت حمایتی و درمان علائم مهمه. این مورد شامل مراجعه به دامپزشک حداقل هر 6 ماه یکبار، درمان سریع عفونت های ثانویه، ارائه یک رژیم غذایی متعادل، کنترل انگل ها و حذف تومورهاست. گربه های آلوده به FIV باید عقیم یا بشن. همچنین باید در داخل خونه نگهداری بشن تا قرار گرفتن در معرض بیماری های عفونی به حداقل برسه و از انتشار ویروس به سایر گربه ها جلوگیری بشه.

ویروس نقص ایمنی گربه

پیشگیری و واکسیناسیون

واکسنی برای ویروس نقص ایمنی گربه در دسترسه، اما همه گربه‌های واکسینه‌شده محافظت نمیشن، بنابراین جلوگیری از قرار گرفتن در معرض ویروس حتی برای حیوانات خونگی واکسینه شده هم مهمه. واکسیناسیون همچنین ممکنه بر نتایج آزمایش نقص ایمنی گربه در آینده تأثیر بذاره. برای اینکه متوجه بشین که گربتون به این واکسن نیاز داره یا نه باید با دامپزشک مشورت کنین.

 

اگرچه FIV به دلیل شباهتش به ویروس نقص ایمنی انسانی (HIV) ایدز گربه نامیده میشه، مهمه که بدونیم  FIV  فقط گربه ها رو آلوده می کنه و افراد رو تحت تاثیر قرار نمیده.

منبع: MSD

 

دکتر امیر حسین زاده
ارسال دیدگاه