حساب کاربری

یا

حداقل 8 کاراکتر

چرا گربه ها خودشون رو به شما می‌مالن؟ ۵ دلیل مهم این رفتار در گربه ها

زمان مطالعه6 دقیقه

چرا گربه ها خودشون رو به شما می‌مالن؟
آخرین بروزرسانی : ۲۰ اردیبهشت ۱۴۰۳نویسنده : دسته بندی : رفتارشناسی گربه
پرینت مقالـه

می پسنـدم0

اشتراک گذاری

اندازه متن12

مطمئنا یکی از بزرگترین سوالات شما به عنوان سرپرست گربه اینه که : چرا گربه ها خودشون رو به شما می‌مالن؟

گربه ها ذاتا شخصیت محتاط و محافظه کاری دارن که باعث میشه فوراً به انسان ها اعتماد نکنن. گاهی اوقات برای ایجاد یه پیوند وفادارانه و صمیمی متقابل ممکنه نیاز به ماه ها تا سال ها ایجاد رابطه بین بچه گربه و سرپرست های حیوان خانگی باشه.

هنگامی که این پیوند برقرار شد، همچنان باید زبان بدن گربه رو درک کنین تا بدونین گربه قصد داره به شما چی بگه. گربه‌ها اغلب با استفاده از سیگنال‌های مخفی، از جمله پلک زدن، حرکات دم و مالیدن خودش به حیوانات یا انسان‌ها برای تعامل اجتماعی با همدیگه تعامل دارن.

حالا بریم ببینیم که این رفتار جالب گربه ها واقعاً به چه معناست.

مشاوره دامپزشکی آنلاین وتوریا


وقتی یه گربه خودشو به شما میماله به چه معناست؟

گربه ها غدد بویایی ای در اطراف گونه ها، چونه، بالای سر و پایه دم خودشون دارن. این غدد بویایی حاوی فرومون هستن. وقتی گربه ها صورت یا دم خودشونو به انسان، حیوانات دیگه یا وسایل خونه میمالن، این فرومونی رو که خودشون می تونن شناسایی کنن، از خودشون به جا میذارن.

این رفتار مالشی یاد گرفتنیه و از مادر به بچه گربه منتقل میشه. مالش دادن و ضربه زدن به سر توی اجتماع گربه‌ها معمولاً نشونه‌هایی از علامت‌گذاری قلمرو، پذیرش توی گروه و/یا احوالپرسی و تحسینه. مالش خودشون روی چیزی هم می تونه برای به دست آوردن اطلاعات از اون شی استفاده بشه، چون گربه ها به شدت به حس بویایی خودشون متکی هستن.

اگه گربه شما تصمیم گرفت که فرومون خودشو روی شما بذاره، باید این حرکت رو به عنوان یه نشان افتخار در نظر گرفت، چون یک قدم به پذیرفته شدن توی دنیای گربه ها نزدیکتر شدین.

با این حال، لازمه اطمینان حاصل بشه که مالش اجباری نمیشه و با رفتار غیر طبیعی مرتبط نیست، چون گاهی اوقات ممکنه به مسائل پزشکی مربوط بشه.

چرا گربه ها خودشون رو به شما می‌مالن؟


سلام و خوشامد گویی

اغلب اوقات، مالیدن سر یا بدن گربه به پای شما نشونه بسیار خوبیه. این کار اغلب نشونه احوالپرسیه، یعنی گربه شما از دیدن شما خوشحال میشه. ممکنه زمانی که برای مدت طولانی تری پیش گربتون نبودین یا ازش دوری بودین، بیشتر متوجه این موضوع بشین.

نشونه گذاری شما از طریق بو

مالیدن گربه به شما نه تنها نشونه ی یه «سلام» یا «به خانه خوش آمدی» باشه، بلکه گربه‌ها هم می‌خوان مطمئن بشن که شما رو با رایحه‌شون آغشته و مشخص کردن. گربه ها موجودات قلمرو طلبی هستن و ادعا می کنن که سرپرست های حیوان خانگی بخشی از قلمرو خودشون هستن.

وقتی یه گربه خودشو به چیزی مالش بده، در حال ایجاد وابستگی به اون شخص، حیوون یا شی هستش. به عبارت دیگه، اون ها رو توی محیط خودش می پذیره و اونو متعلق به خودش می دونه.

گربه ها قلمرو خودشونو به طور متناوب مشخص می کنن، به خصوص روی اشیاء موجود توی محیطشون، چون این رایحه ها برای همیشه دووم نمیارن و برای اینکه گربه توی محیط اطراف خودش احساس آرامش کنه، نیاز به «تکرار مجدد» این کار داره.

چرا گربه ها خودشون رو به شما می‌مالن؟


وقتی که از بیرون از خونه به داخل خونه میاین، عطر شخصی گربه تون از روی شما محو شده. بنابراین اونا می خوان که با مالوندن خودشون به شما، ضربه زدن با سر، لیسیدن یا حتی گاز گرفتن آروم، شما رو با رایحه خودش علامت گذاری کنن. این به گربه شما اجازه میده تا قلمرو خودشو پس بگیره، و تصور میشه که اندورفین رو افزایش میده، که به اونا احساس آرامش، شادی و امنیت میده.

جمع آوری اطلاعات

گاهی اوقات گربه‌ها وقتی می‌خوان بیشتر فضولی کنن یا اطلاعات جدید و متقابلی از شما جمع‌آوری کنن، سر خودشونو به انسان‌های جدید توی محیطشون و/یا حیوانات دیگه می‌مالن.

در این حالت، این کارشون به این معنا نیست که گربه می‌خواد انسان یا حیوان دیگه ای اونارو لمس یا نوازش کنه، بنابراین مهمه که این نشونه رو به عنوان دعوتی برای شروع نوازش گربه‌ای که به تازگی ملاقات کردین اشتباه نگیرین!

چرا گربه ها خودشون رو به شما می‌مالن؟


ایجاد رایحه گروهی

در کلنی‌های گربه‌ها یا گروه های گربه‌های وحشی و خیابونی، اغلب خودشونو به همدیگه میمالن تا فرومون‌هاشون روی گروه باقی بمونه. این کار یه رایحه مشترک ایجاد می کنه که به شناسایی متجاوز ها و بیگانه ها کمک می کنه و صلح رو توی گروه ترویج میده.

گربه‌ها می‌تونن بوهای دیگه ی فرومون گربه رو که بیگانه هستن با جفت‌گیری، پرخاشگری و اعلان‌ جنگ و یا وضعیت سلامتی مرتبط کنن که به اونا کمک می‌کنه سلسله مراتب کلنی خودشو حفظ و هدایت کنن.

چرا گربه ها خودشون رو به شما می‌مالن؟


این مدلی به شما میگن که به چیزی نیاز دارن

ما اغلب آرزو می کنیم که کاش گربه های ما میتونستن با ما صحبت کنن تا به ما بگن که چه چیزی نیاز دارن. گربه ها به روش خودشون ارتباط برقرار می کنن. اونا اغلب از مالش، ضربه زدن به سر و گاهی گاز گرفتن ملایم به عنوان نشونه ای از اعلام نیاز استفاده می کنن.

اگه گربه شما خودشو به کابینتی که حاوی غذا/خوراکی‌هاش هست می‌ماله، احتمالاً داره به شما میفهمونه که گرسنه ست. گاهی اوقات گربه ها خودشونو به شدت به ما میمالن تا نشون بدن که یچیزی اشتباهه و سر جای خودش نیست. این مشکل می تونه یه بیماری باشه، یا شاید یادآوری نامحسوسی برای تمیز کردن ظرف خاکش باشه و یا اینکه میخواد بگه که به آب تازه نیاز داره.

به همین دلیل مهمه که نکات رفتاری گربه خودتونو تحت نظر بگیرین و یاد بگیرین تا بتونین متوجه بشین که چه زمانی به  شما نیاز داره.

چرا گربه ها خودشون رو به شما می‌مالن؟


آیا باید بابت اینکه گربه ام دائم خودش رو به جاهای مختلف میماله نگران باشم؟

اگه گربه شما به طور ناگهانی شروع به مالیدن شدید خودش روی فرش، اشیاء دیگه یا حتی شما کرد، همراه با تغییرات دیگه توی نگرش یا رفتار اونا، ایده خوبیه که با دامپزشک صحبت کنین.

مراقب این علائم ناگهانی که میتونه ناشی از بیماری باشه؛ باشین:

 • کج بودن سر
 • تکون دادن چشم
 • گیجی
 • تغییر توی اشتها یا رفتار نوشیدن آب
 • افزایش سر و صدا
 • کاهش وزن
 • استفراغ
 • اسهال
 • ریزش مو
 • خارش متوسط ​​تا شدید یا لیس زدن و گرومینگ بیش از حد خودش

مسائل پزشکی که می تونه باعث مالش بیش از حد بشه (اگرچه گربه شما تقریباً همیشه علائم بالینی دیگه ای هم داره) عبارتند از:

 • آلرژی
 • کک ها یا کنه ها
 • عفونت های گوش
 • بیماری های داخل جمجمه (تومورها، علل عفونی یا التهابی)
 • اختلال حساسیت بیش از حد گربه ها

اگه متوجه شدین که گربه شما بیش از حد خودشو میماله یا در مورد رفتار اونا نگرانی دارین، برای ارزیابی و آزمایش احتمالی با دامپزشک مشورت کنین.

منبع: PETMD

مقایسه محصولات

0 محصول

مقایسه محصول
مقایسه محصول
مقایسه محصول
مقایسه محصول